willingnice u 08:29
na temi RE: Beba se okrece potrbuske ,stavi rukice pri dnu stomaka i mice guzom. Zasto to radi?
iz foruma Beba
Samostalnost
Dijete se počinje osamostaljivati, svjesno je svojih sve većih sposobnosti te se može početi opirati vašoj pomoći jer želi sve napraviti sam. Pri hranjenju drži kašiku i pokušava sam njome jesti (time naravno napravi pravi mali nered te stoga primjerno zaštitite odjeću i pod). Sam pije iz bočice a uz malu pomoć može i lijepo piti iz čaše.
Pri oblačenju si pomaže tako da istegne ruke i pomaže ih uvući u rukave. Isto tako drži noge kada mu oblačite obuću. Pritom samostalno sjedi a neki pri oblačenju već i samostalno stoje.
Igra
Dijete s navršenih deset mjeseci života je vrlo spretno u primanju predmeta, čak i sitnih. U usta ih ne nosi tako često. Igračke djeli sa svojim najbližima, daje ih po izraženoj želji (daje igračku mamici) a ponekad i spontano. Uživa u buci koja nastaje udaranjem predmeta o predmet. Uživa u bacanju igračaka i drugih predmeta na pod. Iz razloga što razumije da predmet postoji i ako ga trenutno ne vidi, može brzo naći i potpuno prekrivenu igračku. Kažiprstom pokazuje stvari koje ga zanimaju.
Prvi koraci
Kada dojenče savlada stajanje uz potporu, to ga toliko preuzme da je i igra potisnuta u drugi plan. Sada želi vježbati stajanje i to može činiti sve duže. Istegnute noge već mogu nositi njegovu težinu, više problema mu uzrokuje ravnoteža i zato stoji u širokom stavu. Kada savlada stajanje kroz nekoliko tjedana, ohrabrit će se i početi koračati uz potporu. Prvi koraci će biti ustranu a pritom će se rukama čvrsto držati za potporu. Vježbom će se osjetiti sigurnijim i bit će sve samopouzdaniji.
Kretanje
Potičite djetetovu želju za kretanjem jer ćete mu time pomoći postaviti temelje za svakodnevnu tjelesnu aktivnost u kasnijoj dobi.
Potičite ga puzanju tako da mu postavite dragu igračku van dosega ruku ili ga na rukama i nogama čekajte na drugoj strani sobe.
Da bi izbjegli nepotrebne ozlijede odstranite sve potencijalno opasne ili dragocjene predmete, zaštitite utičnice, zatvarajte vrata, ne upotrebljavajte stolnjake i zaštitite prilaz stepenicama. Ako je lijepo vrijeme a imate vrt, trava je krasan i vrlo siguran prostor za puzanje. Naravno uz vašu stalno prisutnost.
Dojenčetov govor
Brbljanje desetomjesečnog djeteta sve više sliči govoru odraslih, sada upotrebljava sve više različitih slogova, oponaša intonaciju, uočljivi su i pojedini naglasci. Iako još ne zna izgovoriti puno pravih rječi mnogo ih već dobro razumije. Prepoznaje svoje ime i imena članov obitelji (mama, tata, teta, djed, baka), razumije i značenje riječi NE i PA-PA.
Mnoga djeca u toj dobi će nam pogledom pa čak i prstom pokazati imenovani predmet. Ako ga npr. pitate gdje je svjetlo ili ga pitate da pokaže gdje je mačka...). Rječnik mu možete obogatiti tako da mu čitate knjige. Pazite da u razgovoru s njim ne upotrebljavate previše iskrivljenih (tepajućih) riječi i da i njega pustite do riječi.
Dojenče se uči i pokušava komunicirati preko oponašanja roditelja. Vaša facijalna mimika i ton vašega glasa će mu u danom trenutku pomoći pri odluci što uraditi (npr. kada pokuša dohvatiti nož na stolu). Sada već razumije riječ NE iako ju uvijek ne poštuje. Bitno je odlučno stajati iza zabrana i riječ NE izreći ozbiljno i odlučno. Nikada se pri tome ne smješite.
Utjecaj na samosvijest
Na djetetovu samosvijest značajno utječu odnosi s najbližima. Ako djetetu iskazujete ljubav i brinete se za njega, time mu pomažete izgraditi pozitivnu samosvijest. Dajte djetetu do znanja da je za vas važan i poseban. To mu možete iskazivati svaki dan nježnim osmjehom i pogledom, pažnjom, zajedničkom igrom...
Dojenče uči oponašanjem vaših radnji, stoga mu pokušajte biti dobar uzor. Na stvari gledajte s pozitivne strane, brinite za dobre obiteljske odnose i budite brižni prema ljudima i životinjama...
Moje dojenče
Razvojne faze
Prijašnje razdoblje: Dob 9 mjeseci
Sljedeće razdoblje: Dob 11 mjeseci
Srodni članci:
Alergije i dojenje
Na putovanju sa djetetom
Bolovi – znak da treba poslušati tijelo
Akcija super iznenađenja za Supermame
Kada dijete ne želi jesti
Najlakši način učenja je kroz igru
willingnice u 08:29
na temi RE: Beba se okrece potrbuske ,stavi rukice pri dnu stomaka i mice guzom. Zasto to radi?
iz foruma Beba
agentforce u 04:23
na temi RE: Beba se okrece potrbuske ,stavi rukice pri dnu stomaka i mice guzom. Zasto to radi?
iz foruma Beba
moje zlato
Autor: Jasnalajla
Moj smješko
Autor: Emydel
Moj smješko
Autor: Emydel
Najljepsi dani ..
Autor: Elvis
Uzivanje
Aplikacija “Moj kalendar imunizacije”
Praćenje kalendara će biti mnogo lakše uz mobilnu aplikaciju
Kako da bebina koža ostane suha i zaštićena
Od rođenja bebama je potrebna ljubav i pažnja, a njihovim ro
VIDEO: Kako pomoći bebi da podrigne?
Tijekom hranjenja bebe uz mlijeko unose i zrak, pa im podrig
"Bijela buka" za uspavljivanje beba: Šta je to?
Postoji nekoliko pravila kojih se valja pridržavati ukoliko
“Challenge 2019” – Ja ću spasiti život jedne žene
Dženita Kurtćehajić, specijalista ginekologije i akušerstva,
Pitanje.
пеперутка16
Da li neko od vas drži krave? Ako jeste, šta radite s mlijekom? Ne zezam se, pitam ozbiljno, ne znam sta da radim sa mlekom?