|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Želiš svoj lični kalendar?
PRIJAVI SE i primaćeš e-novosti sa korisnim, zanimljivim i zabavnim sadržajem na svoju e-adresu.

Razvoj djeteta: Razvojne faze

Stalno u pokretu
Djeca su s četiri i pet godina stalno u pokretu. Neumorno trče uokolo. Tjelesna aktivnost je za djetetov razvoj i intelekt isto tako važna kao i druge vrste igranja. Dijete si postavlja nove izazove i preispituje svoju moć. Zna da može trčati ali treba se uvjeriti da li je brži od svojih vršnjaka. Zna da se može popeti na drvo, ali treba se uvjeriti da li se može popeti baš na ovo drvo. Zna da njegovo tijelo posjeduje moć, zna da može teže predmete pomaknuti ako se podupre u njih ramenima ili ako legne na pod te ih gurne nogama. I kod padova postaje spretniji, zna si zaštiti glavu, trbuh i intimne dijelove tijela. Djeca obožavaju nogomet, košarku i ostale igre loptom, plesanje, penjanje, skakanje, vožnju biciklom (bez pomoćnih točkova). Njihovu želju za kretanjem iskoristite za česte šetnje u prirodi  ili odlaske na igralište a po zimi ih upišite na tjelovježbu za djecu u obližnjoj vježbaonici.

Oponašanje roditelja
Roditelji su uzor djeci i zbog toga ih djeca u igri često oponašaju. Djeca rade stvari koje su vas vidjeli da radite. Kuhaju, peglaju, djevojčice se šminkaju, dječaci popravljaju aute, grade,... Dijete promatra roditelje i trudi se razumjeti uloge i međusobne odnose roditelja. Djetetova igra i radnje će pokrivati oba spola, iako se zna dogoditi da će uporno oponašati samo jednu ulogu.  Djeca se potpuno užive u igranje uloga, zato ćete u njihovoj igri raspoznati vaše ponašanje, nauke, riječi i izraze. Vaša mala kopija! Ne čudite se kada će vas dijete iznenaditi nekom reakcijom ili radnjom. Dobro razmislite kada i gdje ste vi reagirali tj. djelovali na taj način. Djeca vas promatraju, trebate znati da su uvijek na oprezu.

Mali agresivac
Djeca koja su kod kuće izložena psihičkim pritiscima često ih izražavaju s agresivnošću prema drugoj djeci ili predmetima. Dijete prenosi na vršnjake ljubomoru prema bratu ili sestri, osjećaj da mu roditelji posvećuju premalo pažnje, domaću atmosferu, prikrivene zamjerke među roditeljima ili između roditelja i djece. Zapravo želi udariti mlađeg brata ili sestru, majku ili oca, a udara vršnjake, uzima im igračke, svađa se s njima i traži konflikte. Ljubomornom djetetu trebamo posvetiti više vremena iako imamo možda mnogo posla s prinovom. Ljutnja i ljubomora nas ne trebaju previše zabrinjavati ako nema većih problema. Problematično je ako dijete na određene situacije ne reagira negativno. Djetetu trebamo biti pozitivan uzor te ga dosljedno voditi kroz »zamke«  socijalizacije. Dijete treba znati kakvo ponašanje odbijamo i da time ne odbijamo i njega.

Radoznala djeca
Naša djeca su pravi brbljavci koji žele znati sve i to odmah! Svojim direktnim pitanjima roditelje toliko iznenade da često ostanu bez riječi. Npr. dijete promatra svog plišanog praščića kojeg zove Pero i počinje pitanjima. Mama, Pero je praščić zar ne? Zašto ima onda ime kao dječaci? Ali zašto onda nema pišu ako je dječak? Da li neki dječaci nemaju pišu? A što je s praščićima?... Kako ćete odgovoriti na pitanje zašto ima majka u dojkama mlijeko a otac nema? Kako god bilo, vjerojatno ne postoji tema o kojoj djeca ne bi željela saznati više. Djeca postavljaju pitanja jer žele pomoću odgovora razumijeti kompleksan svijet te ga osmisliti. Dijete se u svijetu odraslih osjeća kao odrastao čovjek u potpuno nepoznatoj stranoj zemlji. Svaki dan očekuju ga novi doživljaji, neki su zabavni dok su drugi jako neugodni. Ako dijete postavlja pitanja, to znači da se razvija. Način ispitivanja razlikuje se s obzirom na djetetovu dob.

Uredno dijete
Obično se roditelji žale zbog nereda koji rade djeca. Postoje i djeca koja su pri toj starosti opsjednuta s redom i organizacijom. To je faza u razvoju, potreba za organiziranjem koja neku djecu obuzme u većoj mjeri nego ostalu. Djeca trebaju naučiti kako funkcioniratju stvari kao cjelina, kakav utjecaj imaju različiti djelovi jedan na drugog. Zbog toga će dijete svoju odjeću, igračke ili slično razvrstavati u kategorije. Ako ćete ga pritom smetati ili premjestiti jednu od njegovih igračaka porušit će te mu smisao. Djeca na taj način pridobivaju pozitivne navike i pokušavaju, eksperimentiraju te izražavaju njihovo shvaćanje svijeta. Organiziranjem predmeta u svojoj okolini mogu i razriješiti  različite napetosti i pobjediti strahove.

Percepcija vremena
Djeca u toj dobi mjere vrijeme uz pomoć svakodnevne rutine. Vrijeme na satu još ne raspoznavaju i teško ocijene koliko dugo nešto traje. Zbog toga nas ne shvaćaju kada smo ujutro u žurbi i loše raspoloženi jer si presporo obuvaju cipelice. Vremenska prekretnica je hranjenje ili spavanje. Znaju da je vrijeme za spavanje nakon crtića te da povratak roditelja s posla znači ručak. Takva svijest o vremenu događa se u razdoblju od četvrte do pete godine.

Emocionalni razvoj
Djetetove emocije su jako intenzivne, kratko traju i djeca brzo mijenjaju raspoloženje. Ponekad se dok plače i smiju i zato pogrešno mislimo da njihovi osjećaji nisu duboki. Djeca iznimno jako doživljavaju svoje emocije. Posebno neugodan osjećaj je strah. Na početku se dijete plaši konkretnih stvari (liječnika, frizera,...), s razvojem su uzroci straha često izmišljene pojave (vještice,...). Na razvoj emocija utjeće psihički razvoj i učenje. Ako je majku strah gromova i munje, možemo očekivati da i dijete neće biti oduševljeno za vrijeme oluje.

Sramežljivost
Neka djeca su iznimno sramežljiva i teško si pronađu prijatelje. Roditelji ih pritom često sile napraviti prvi korak, ali to nije preporučljivo. Time možete napraviti više štete nego koristi. Najveća pogreška koju možete učiniti je da dijete vodite na zabavu poznanicima gdje se sva djeca poznaju te ga stavite u središte događanja. Kako biste se vi osjećali u takvoj situaciji? Loše, i vjerujte da će se tako osjećati i dijete.

Ako želite da vaše dijete sklopi kontakte s drugima, djelujte drugom taktikom. Lijep sunčan dan iskoristite za posjetu najposjećenijeg igrališta u vašoj okolini. Ako je vaše dijete oduševljeno toboganima tamo ga i vodite. Neka čeka na red s drugom djecom pa se onda spusti. Kad će se nekoliko puta spustiti, postat će toliko pozoran na drugu djecu da će zaboraviti na vašu prisutnost. Ako neće sam progovoriti pri drugoj djeci, sigurno će u skupini naletjeti na brbljavce koji će započeti razgovor. Shvatit će te da trebate drugi put sa sobom ponijeti nešto za čitati.

Ako će se vašem djetetu neko dijete posebno sviđati, porazgovarajte s njegovim roditeljima i organizirajte zajedničke satove igranja. Možda ćete postati obiteljski prijatelji te ćete u slijedećoj godini već zajedno ljetovati!

"Pišo" i "piša"
To je razdoblje otkrivanja svog tijela. Između druge i pete godine djeca otkriju razlike između ženskog i muškog tijela i još prije škole će mnogo naučiti o spolnosti. Kad odgovarate na pitanja kako je dojenče došlo u trbuh i slično važno je da ste iskreni, da su vaša objašnjenja razumljiva i primjerena dobi. Prije ili kasnije će dijete otkriti ako ste mu lagali, a to može narušiti njegovo povjerenje.

Djeca nisu uvijek zadovoljna odgovorima, ali previše detaljni opisi mogli bi ih samo zbuniti ili bi mogli zbuniti roditelje kad bi dijete počelo u nekoj posjeti objašnjavati djelove penisa.

Pročitajte još

Moje dijete
Razvojne faze





Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji dio trudnoće vam se najviše dopao ili najlakši?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *