|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  28 29 [30] 31 32   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: problemi sa dojenjem...
15.10.2010 14:48:32   
Lejla Ka
Nije im žao da im se sitni ožiljci od ne dojenja kasnije pretvore u rak?

Šanse da ti se grudi kancerogeno pokvare su puno veći ako ne dojiš.

Šanse da ti se grudi estetski pokvare od dojenja, uz korištenje odgovarajućeg grudnjaka, su 50/50%


_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu dzeni_nl)
Neposredna veza do poruke: 726
   RE: problemi sa dojenjem...
15.10.2010 14:53:21   
Mirkica
IZVORNA PORUKA: dzeni_nl

koliko je mm zao sto on ne moze da doji malenuuser posted image ponekad mi bas bude smijesan.

i on je za dojenje u svakom slucaju. kada cuje da ovdje zene nece da doje djecu, odmah prokomentarise, a sto zao im grudi da se ne pokvare?user posted image


e bas iz tog razloga ovaj moj leti za flasicom hahahahahah cim mene nema on jos jutros kad sma ja upala u sobicu i vidjela flasice i pitam sta je ovo on okrenuo glavu od mene i mrmlja "pa bio nemiran pa mu aj dao "  nesmije da me gleda zna moje misljenje  et sta da im covjek radi ali sam pripremila fin "referat"  user posted image user posted image user posted image sad kada dodje pa cemo popricati .


_____________________________

Uspavala sam te duboko ispod grudi , al srce blizu je pa te stalno budi a kad odu svi pa pomisle da dremam , ja oci otvorim da vidim koga nemam , za kraj, za kraj.

BA 13.12.2008

(odgovor članu dzeni_nl)
Neposredna veza do poruke: 727
   RE: problemi sa dojenjem...
15.10.2010 14:54:08   
Mirkica
IZVORNA PORUKA: Lejla Ka

Nije im žao da im se sitni ožiljci od ne dojenja kasnije pretvore u rak?

Šanse da ti se grudi kancerogeno pokvare su puno veći ako ne dojiš.

Šanse da ti se grudi estetski pokvare od dojenja, uz korištenje odgovarajućeg grudnjaka, su 50/50%


moaj svekrva je troje dojila i starija zena ali as ima lijepe grudi divim se kad vidim u tim godinama .


_____________________________

Uspavala sam te duboko ispod grudi , al srce blizu je pa te stalno budi a kad odu svi pa pomisle da dremam , ja oci otvorim da vidim koga nemam , za kraj, za kraj.

BA 13.12.2008

(odgovor članu Lejla Ka)
Neposredna veza do poruke: 728
   RE: problemi sa dojenjem...
15.10.2010 15:17:49   
vjestica
mirkice dobro ga nisi zadavila
ja imam osjećaj da bih svog zadavila da to uradi bebi
doduše moj odmah mene zove i donosi bebu da je stavi na siku
a da će se grudi "pokvariti" u to ne vjerujem
meni nikad nisu bolje izgledale user posted image
dobro ja imam male grudi, pa mogu tako pričati
ali moja baka ima velike grudi i uvijek su joj dobro stajale, a rodila je troje i dojila dugo (i meni stalno govori samo doji, to je najbolje i za bebu i za tebeuser posted image , najrahatnija si dok dojiš)
nekad davno sam otkrila kvržice na dojci, pa sam radila pretrage i otkrila ciste
ljekra mi je rekao da ih pratim, a prava terapija je porodo i dojenjeuser posted image


_____________________________

Neplodnost je nasljedna. Ako Vaši roditelji nisu imali djece, najvjerovatnije ih ni Vi nećete imati.

(odgovor članu Mirkica)
Neposredna veza do poruke: 729
   RE: problemi sa dojenjem...
15.10.2010 15:18:51   
dzeni_nl
hehe joj Mirkiceuser posted image

meni je babica rekla da obavezno nosim grudnjak i danju i nocu i da ga stegnem sto vise da bi grudi ostale fine poslije dojenja. naravno ne nosim grudnjak sa zicama, prestala sam jos u trudnoci, al sam kupila neke fine pamucne grudnjake sa spuzvicama, al se fino otkaci kada hoces da dojis, ne moras sve da skidas ili podizes.

mene zanima da li zene koje imaju silikone mogu da doje djecu?

< Poruku je uredio dzeni_nl -- 15.10.2010 15:19:40 >


_____________________________

Ima nade za bolje sutra...
04.09.2010 rodila se Marisa mamina radost najveca.

(odgovor članu Mirkica)
Neposredna veza do poruke: 730
   RE: problemi sa dojenjem...
15.10.2010 15:20:37   
lejna_
Ne znam da li imam razloga za zabrinutost, ali ako neko može pomoći, .. unaprijed hvala.
Dojimo od početka, malo smo ubacivali i dohranu, dok meni niej nadoslo mlijeko, ali smo je kasnije skroz i izbacili.
Problem je u tome sto beba doji jako dugo, ... to zna nekad biti i po sat i pol, ... Prvo joj dajem jednu dojku, pa onda pocne plakati, ... mozda nakon pola sata, .. onda drugu, ... pa nakon pola opet onu prvu, .. sve dok ne zaspi. Želim da dojim svoju bebu ali je ovo strašno iscrpljujuće i bojim se da će mi oštetiti bradavice tako dugotrajno dojenje, pa onda ne znam kako ću ikako da dojim. Išli smo na vaganje kod pedijatrice i beba je izgubila na težini za 15 dana, kada je trebala da se vrati na porođajnu težinu. user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu Mirkica)
Neposredna veza do poruke: 731
   RE: problemi sa dojenjem...
15.10.2010 15:25:13   
vjestica
IZVORNA PORUKA: dzeni_nl

hehe joj Mirkiceuser posted image

meni je babica rekla da obavezno nosim grudnjak i danju i nocu i da ga stegnem sto vise da bi grudi ostale fine poslije dojenja. naravno ne nosim grudnjak sa zicama, prestala sam jos u trudnoci, al sam kupila neke fine pamucne grudnjake sa spuzvicama, al se fino otkaci kada hoces da dojis, ne moras sve da skidas ili podizes.

mene zanima da li zene koje imaju silikone mogu da doje djecu?

uh zaboli me od same pomisli na stezanje grudi user posted image
ja ne nosim nikako grudnjak, smao kad idem vani, smeta mi
i tad obučem onaj sportski koji ne steže puno
onaj dojilački sam jednom obukla i sva se usrkletila koliko mi smeta
za one sa silikonima ne znma, mislim da se silikoni ugrađuju ispod pektoralnog mišića, pa ne bi trebalo da smeta dojenju


_____________________________

Neplodnost je nasljedna. Ako Vaši roditelji nisu imali djece, najvjerovatnije ih ni Vi nećete imati.

(odgovor članu dzeni_nl)
Neposredna veza do poruke: 732
   RE: problemi sa dojenjem...
15.10.2010 15:31:05   
Hanady RR
IZVORNA PORUKA: lejna_

Ne znam da li imam razloga za zabrinutost, ali ako neko može pomoći, .. unaprijed hvala.
Dojimo od početka, malo smo ubacivali i dohranu, dok meni niej nadoslo mlijeko, ali smo je kasnije skroz i izbacili.
Problem je u tome sto beba doji jako dugo, ... to zna nekad biti i po sat i pol, ... Prvo joj dajem jednu dojku, pa onda pocne plakati, ... mozda nakon pola sata, .. onda drugu, ... pa nakon pola opet onu prvu, .. sve dok ne zaspi. Želim da dojim svoju bebu ali je ovo strašno iscrpljujuće i bojim se da će mi oštetiti bradavice tako dugotrajno dojenje, pa onda ne znam kako ću ikako da dojim. Išli smo na vaganje kod pedijatrice i beba je izgubila na težini za 15 dana, kada je trebala da se vrati na porođajnu težinu. user posted image user posted image user posted image



lejna, polako....
kao prvo ...kada si rodila, koliko je bebi tačno...
Sa koliko si je ridla i nakon 15 dana na tom vaganju koliko je imala...

Svako dijete izgubo otprilike 10% od one kilaže sa kojom se rodi. način da ga vrati dojenje je ali isparvno dojenje...
beba mora biti fino na siki...
imaju ovdje linkovi koji bi ti mogli pomoći u tome...sad ću da potražim one koje nam je lejla ka postavila.





_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu lejna_)
Neposredna veza do poruke: 733
   RE: problemi sa dojenjem...
15.10.2010 15:34:28   
Hanady RR
Evo već po 2 put copiram lejlin post...lijepo je napisan i ima linkove koji ti mogu pomoći...
pogledaj možda beba nije na siki kako treba user posted image a sigurna sam i lejla će se ubrzo javiti da ti pomogne...smao polako, nemoj paničiti jer zaista samo ti može odmoći.user posted image

''meni se čini da je vaš problem taj što beba nepravilno prihvata dojku, tj. bradavicu. Bradavica se treba nalaziti duboko u bebinim ustima, gotovo u grlu, i tad je sisanje ne povrjeđuje. Kad beba plitko zahvata bradavicu, pritiska je uz tvrdo nepce i na taj način je povrjeđuje i uzrokuje rane. Stavit ću ti par korisnih videa da provjeriš kakvo je vaše stanje, ako ne razumiješ engleski, reci da ti prevedem najvažnije komentare. Javi se pa da riješimo te probleme, nije to ništa strašno.

Ovako bi trebalo da izgleda pravilno sisanje:
http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article&id=123:really-good-drinking&catid=6:video-clips&Itemid=13
Obrati pažnju koliko je bradavice i areole u bebinim ustima, dovoljan joj je samo mali razmak nosića od dojke da može sasvim normalno da diše.

Ovdje se vidi kako majka prinosi bebu dojci, mada je komentar da bi beba trebala zahvatiti više bradavice i areole:
http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article&id=30:baby-28-hrs-old-baby-led-mother-guided-latching&catid=6:video-clips&Itemid=13

Ovaj video odlično daje modelarni prikaz kako to izgleda u bebinim ustima. Prvi slučaj je kada beba uzima bradavicu preplitko, a slijedeći kad zahvata kako treba.
http://www.youtube.com/watch?v=Zln0LTkejIs

Pregledaj ovo, pa nam javi kakav je kod vas slučaj, i treba li nešto ispravljati.
Ne brini, svi se problemi daju riješiti, čak za relativno kratko vrijeme, ako se zna pravi način ''''

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 734
   RE: problemi sa dojenjem...
15.10.2010 19:17:42   
lejna_
Beba ima nepunih mjesec dana, ... rođena je sa 3600, sa 15 dana je imala 3415, a sa 22 3505. user posted image
Otkako mi je "nadošlo" mlijeko (to stavljam pod navodnike, jer više nisam sigurna da li je ikad nadošlo)  samo dojim, ali beba samo plače kada je budna i kada ne jede, .. onda kratko zaspi, ... i veoma se brzo probudi i traži da jede. Uglavnom, kada je bebino buđene nastaje panika u kući, brzo presvlačenje i hranjenje. Nekad je to hranjenje i kraće, ... od 15 do 30min, .. ali nekad se oduži i mnogo više (Moja pretpostavka da nekad ima manje, a nekad vise mlijeka, ... ). To je patnja ... ja nemam vremena ni da jedem, ... bez pretjerivanja. Pedijatrica nam je rekla da je beba zdrava, ali ne dobija na kilazi i već dosta kasni. Pogledala je način na koji dojimo i rekla je da je uredu, da beba stvarno jede, jer sam se i to zapitala nekoliko puta, .. da li se možda samo igra, ...??
Danas smo, po preporuci pedijatra, uveli dohranu, ... Kao da probamo, ... dva puta u toku 24 sata, .. jer kaže da dojenje toliko vremena ne bi trebalo da je uredu, odnosno da vjerovatno nije dovoljno. user posted image

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 735
   RE: problemi sa dojenjem...
16.10.2010 11:21:21   
lost
IZVORNA PORUKA: Lejla Ka

IZVORNA PORUKA: lost

Želim pitati Lejlu Ka za mišljenje user posted image
Ja dojim svoju djevojčicu od rođenja, znači sve ok od samog početka osim onih malih problemčića s kojim se susreće svaka prvorotka ali i to smo prevazišli. Dojim uspješno hvala Bogu evo 4 mjeseca i 10 dana, beba super napreduje, zdrava je i veselauser posted image . Dojim je na zahtjev kad god želi, ona doji koliko hoće i sama prestane.
Želim da pitam vas Lejla Ka, pošto vidim da ste profi što se dojenja tiče, šta mislite o ovome: Meni mlijeko nikad nije procurilo van (kao što kod nekih žena zna izaći na majicu isl), niti mi je teklo u mlazu ili špricalouser posted image . Kad pokušam da istisnem izlazi ono ali ne tako u mlazu. A beba dok doji znači ja čujem da guta i vidim da ima mlijeka. Po njenoj kilaži i raspoloženju bi se reklo da je sve ok, samo mi je malo čudno što nikad niti kap ne procuri(kao dokaz da je tuuser posted image ) Da li je to normalno?





Potpuno normalno!

Tijelo ne želi da rasipa energiju i resurse. Laktacija (proizvodnja mlijeka) ima mehanizme kako da "zna" tačno koliko je bebi potrebno i da ne proizvodi ni više ni manje, da se ne bi uzalud trošila majčina energija i uzimali nepotrebno sastojci iz tijela. Nestabilnosti se dešavaju u trenutcima izmjene ritma dojenja, ali se to vrlo brzo rješava.

Naravno, svaki organizam je jedinstven, i svaki organizam niveliranje proizvodnje i potražnje odrađuje na svoj način. Kod nekih majki se ravnoteža uspostavlja brže kod nekih sporije. Neke majke na početku proizvode velike viškove, neke majke ne proizvode ništa viška. I sve je to normalno.

Normalno je sve što zadovoljava bebu! Jer to je prvenstveni cilj.

Ti si, po meni sretna žena. Ja sam do 8. mjeseca na jednu dojku stavljala po dva uloška koliko bi mlijeko za vrijeme podoja na jednoj curilo na drugu dojku. Sračunala sam da sam za godinu dana potrošila 300KM na uloške za dojilje, i to neke srednjeg ranga cijene.
A znam žene koje ih već poslije par mjeseci dojenja nisu morale u opće upotrebljavati.

U današnje vrijeme mjerenja svega, jako je teško prepustiti se nečem neizmjerljivom, naročito kad se radi o djetetu. Majke koje doje moraju potpuno vjerovati moći svog tijela da prehrani bebu i bebi da će jesti taman koliko joj je dovoljno, bez da znaju kolko je to mililitara po podoju, i u toku dana. Znam ja kako je to teško, i meni je bilo teško prepustiti se prirodi user posted image

Lost, opusti se i uživaj!

Opet ću napomenuti i zbog drugih majki doilja:

mogućnost da se iz dojke istisne mlijeko nije mjerilo prisustva i proizvonje mlijeka. To je mjerilo samo činjenice da li majka može ili ne izdojiti nešto mlijeka stiskanjem bradavice. Isti je slučaj i sa izdajalicom. Ni jedna izdajalica, ni jedna tehnika ručnog izdajanja ne izdaja mlijeko kao što to radi beba. Pored podražaja sisanja, bradavica prima i termički podražaj bebinih usta, znači bradavica savršeno razlikuje kad je sisa beba i kad se mlijeko pokušava izdojiti na neki drugi način. I neke dojke u tim slučajevima "ne daju" mlijeko.
Izdajanje je tehnika koja se uči (kao i dojenje), a nekim ženama, koje savršeno uspješno doje svoju djecu, nikad ne legne i ne uspije.
A ima i majki koje isključivo izdajaju i hrane bebe (iz nekog razloga) svojim mlijekom na flašicu, isključivo do 6 mjeseci.



Draga Lejla Ka i ostale ženice hvala na brzom odgovoru!!!
Svi mi imamo mnogo nedoumica i hvala Bogu da postoji ovakvo mjesto kao što je RR da se može dobiti savjet i razmijeniti iskustvo.
Kod nas je za sada hvala Bogu sve ok, dojimo bez problema i napredujemo. Jučer smo bili na vakcini i vagali se, sa 4mj i 11 dana moja bebača ima 7kg i 67cm mašalahuser posted image
A što se tiče ovih žena koje paze da ne pokvare grudi dojenjem no commentuser posted image user posted image , ne znam da može da postoji majka koja za svoje dijete ne bi uradila sve!!!
Lijep pozz za sve ženice

(odgovor članu Lejla Ka)
Neposredna veza do poruke: 736
   RE: problemi sa dojenjem...
16.10.2010 18:37:55   
lejna_
Je li moguće da dolazi do problema u stomačiću zbog uvođenja dohrane??? Mi smo uveli dva obroka, ... a beba danas jedva zaspala, samo se grčila, .. podrigivala, .. štucala, .... i evo sada spava tri sata.
Dohranili smo je sinoć u 3, .. a onda je dojila u 6, 9, 12 i 3. Puno je plakala, bljucnula višak, .. pa smo joj napravili i malo čaja od komorača i onda je prduckala, podrigivala, štucala i zaspala nakon sat ljuljanja i nosanja.

(odgovor članu lost)
Neposredna veza do poruke: 737
   RE: problemi sa dojenjem...
16.10.2010 20:21:51   
Lejla Ka
lejna, ja se moram izvinuti, u nekom poslu sam i nemam vremena da napišem detaljan post.
Problemi sa želudcem jesu od dohrane.

Ja mislim da se kod vas radi o skoku u razvoju (potraži temu Skokovi u razvoju), i da uvođenje dohrane može samo odmoći.

Žao mi je što sad nemam dovoljno vremena da ti obrazložim ovakav moj stav.

Probaj pročitati u predhodnim postovima nešto o pravilima izmjene dojki pri podojima, njihovom efikasnom pražnjenju, kompresijama.

Isto tako sam te htjela pitati da mi pojasniš gubljenje kilograma u toku 15 dana, od koje težine, u kojem periodu?


_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu lejna_)
Neposredna veza do poruke: 738
   RE: problemi sa dojenjem...
16.10.2010 22:48:05   
lejna_
Beba je rođena sa 3600, a nakon 15 dana je imala 3415! pa onda nakon pet dana dobila 90gr- forsirali samo dojenje. Očajni smo, .. ne napreduje nikako. Rekla nam je pedijatrica da ako ovim tempom nastavi neće moći primiti ni vakcinu za mjesec dana sto je sljeduje. Zato nam je rekla da uvedemo dohranu, ako treba i tri obroka. Ne znamo više šta je ispravno raditi, gdje griješimo! user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu Lejla Ka)
Neposredna veza do poruke: 739
   RE: problemi sa dojenjem...
17.10.2010 0:44:54   
Lejla Ka
lejna, sve je to početak. Vi ne griješite već tek učite.

Vama treba neko da vas pogura, a ne da vas ruši.

Vjerujem da vas ovo sve jako sekira i plaši.

Kako se ti osjećaš kad dojiš? Imaš li poteškoća, boli li te?

Ako beba i ne primi vakcinu koja je po rasporedu nakon mjesec dana života, to nije nikakav problem. Primit će je kasnije, a u zadnje vrijeme pokazuje se da je bolje odgoditi vakcinu nego je dati prerano, ili u neadekvatno vrijeme.

Interesuje me kad vam je doktorica zakazala slijedeću kontrolu?

Kako se tebi čini prijedlog da za sad uvedete samo jedan obrok dohrane, a ostalo pokušamo poboljšati uslove dojenja? Možda treba samo malo da se sve to stabilizuje.

Kako ti se čini prijedlog da 3-4 dana probaš ovim režimom, pa onda napraviš kontrolu težine?

Još me interesuju neki tehnički detalji:

- koliko stolica beba dnevno ima
- koliko mokrih pelena
- kolko okvirno imate podoja (dnevnih i noćnih)?

U Hanadynom postu imaš nekoliko lijepih linkova, na prvom se vidi kako izgleda kad beba pije dok joj mlijeko puni usta.

Nemoj da sumnjaš u nadolazak mlijeka, da beba ne jede ništa ona bi samo padala na težini, ništa ne bi krenulo gore, a za njenu starost bi ste to puno ranije primjetili.

Znam da je teško, mi smo jako raspoloženi da ti pomognemo, makar i da te samo ohrabrimo.


_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu lejna_)
Neposredna veza do poruke: 740
   RE: problemi sa dojenjem...
17.10.2010 1:03:48   
Hanady RR
IZVORNA PORUKA: lejna_

Beba je rođena sa 3600, a nakon 15 dana je imala 3415! pa onda nakon pet dana dobila 90gr- forsirali samo dojenje. Očajni smo, .. ne napreduje nikako. Rekla nam je pedijatrica da ako ovim tempom nastavi neće moći primiti ni vakcinu za mjesec dana sto je sljeduje. Zato nam je rekla da uvedemo dohranu, ako treba i tri obroka. Ne znamo više šta je ispravno raditi, gdje griješimo! user posted image user posted image user posted image


lejna ono što je bitno...vaga je pokazala tvoja beba je dobila 90 gr na siki....
to neka ti bude vodilja za uvođenje dohrane...
ja bih ti sugerisala da pokušaš sa lejlom u stalnoj komunikaciji i sa jednim obrokom dohrane da poboljšaš produkciju mlijeka stavljanjem bebe na siku i uspostavljanjem ponude i potražnje.

sa više uvednih obroka dohrane prije ćeš ostati bez ponude mlijeka jer beba ga neće od tebe potraživati  ato bi bilo šteta jer tih 90 gr pokazatelj je da možete dojiti.

Tvoj strah razmijem i opravdan je ali mislim da uz malo više samopouzdanja i vjeru sa ti to možeš imate šansu za uspijeh.

A vakcina...neka te ne brine, i moja starija pirmila je sa zakašnjenjem od mjesec dana a opet na sve smo stigle.user posted image da sam ja 2006 godine imala forum i lejlu ja bih bila ponosna mama koja je dvije bebe dojila ovako dojila sam mlađu uspješno al starija je bila na AD.

Zato polako, svi imamo pravo da uzmemo vrijeme za ''učenje'' jer nekad neće sve samo kao što se prije mislilo...a nisu ni znali prije kako im dijete napreduje nisu imali ove po mom mišljenju brze kontorle vaganja za 30 dana od dana poroda.user posted image


_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu lejna_)
Neposredna veza do poruke: 741
   RE: problemi sa dojenjem...
17.10.2010 11:27:21   
lejna_
Hvala vam puno, .. podrška mi puno znači.user posted image

Evo pokušaćemo sa tim obrokom dohrane, samo da malo ojača dijete, jer ja mislim da ona više nema ni snage da vuče ono masno iz dojke.

Ima dvije stolice dnevno, al su oskudne, ... sa dohranom su jače.
Mokrih pelena ima osam, .. otprilike, ... teške su joj pelene.
Jede otprilike 6, 7 puta. Naveče  se budi dva puta.
Kontrola nam je u petak ili ponedjeljak.

Pedijatrica nam je rekla da ne bi trebalo biti oskudnije mlijeko uvođenjem dohrane, jer kao, ... moglo bi samo poboljšati podoje, da budu kvalitetniji, jer kao dajemo vremena da se dojke napune.


(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 742
   RE: problemi sa dojenjem...
17.10.2010 11:54:22   
Niobe
IZVORNA PORUKA: lejna_

jer kao dajemo vremena da se dojke napune.




user posted image user posted image
ovo prvi put cujem...po mom iskustvu i saznanjima, sto beba cesce i vise doji, mlijeko dobija na teksturi i kvaliteti. Nisu grudi skladiste za mlijeko.....


_____________________________

♥ Masterpiece - 03.09.2009.♥
Ako već tučete decu, tucite ih bez razloga, jer su svi drugi razlozi gluplji.

(odgovor članu lejna_)
Neposredna veza do poruke: 743
   RE: problemi sa dojenjem...
17.10.2010 12:11:15   
scarlett
IZVORNA PORUKA: Niobe

IZVORNA PORUKA: lejna_

jer kao dajemo vremena da se dojke napune.




user posted image user posted image
ovo prvi put cujem...po mom iskustvu i saznanjima, sto beba cesce i vise doji, mlijeko dobija na teksturi i kvaliteti. Nisu grudi skladiste za mlijeko.....



Moja patronažna je meni ovo rekla kada mi je sin imao oko 1,5 mjesec i dan i noć dojio bez prestanka, ja sam umirala od umora, a i kontala jeli sve u redu, nazvala je i ona mi je rekla da pravim pauze, da se dojke mogu napuniti, ovako mlijeko ne stigne nadoći, to me bunilo dugo vremenauser posted image , često sam se pitala da nije slučajno dijete gladno, ali nisam srećom poslušala, zahvaljujući savjetima sa RRa, nekako sam uspjela izdržati taj period umora i hvala Bogu sve se stabilizovalo 

_____________________________

"Ne hodaj po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni planine u visini dostići."

(odgovor članu Niobe)
Neposredna veza do poruke: 744
   RE: problemi sa dojenjem...
17.10.2010 12:11:44   
Adana
IZVORNA PORUKA: lejna_

Beba je rođena sa 3600, a nakon 15 dana je imala 3415! pa onda nakon pet dana dobila 90gr- forsirali samo dojenje. Očajni smo, .. ne napreduje nikako. Rekla nam je pedijatrica da ako ovim tempom nastavi neće moći primiti ni vakcinu za mjesec dana sto je sljeduje. Zato nam je rekla da uvedemo dohranu, ako treba i tri obroka. Ne znamo više šta je ispravno raditi, gdje griješimo! user posted image user posted image user posted image


Zao mi je sto si zabrinuta. Znam da nije lako kada dijete ne napreduje kako bi trebalo, i kada ne znas sta uraditi i da li grijes negdje.

Moja malena je rodjena sa 3850g, ali sjecam se da je izgubila nesto od te tezine za 5 dana koje smo proveli u bolnici. Ne sjecam se tacno koliko, mozda nekih 200-300g. Sve u svemu, na prvoj konroli ona je imala samo 4100g! Kako pedijatri mjere prirast tezine u odnosu na porodjanu ispalo je da je Asja dobila samo 250g za tih mjesec dana. Ali ni u jednom trenutku mi nije sugerisano da koristimo nadohranu. A i da jeste ne bih je primjenila. Ali to sam opet ja, to ne znaci da ti ne trebas!
Malo smo forsirali dojenje, cesce sam je nudila i ze neke 4 sedmice ona je dobila je 700g!
Bitno je da bebana bude podojena svaki put kada to zatrazi, pa i ako treba svaka 3 sata. I da dovoljno dugo doji jednu siku da bi dosla do onoj punomasnog mlijeka koje hrani. Jer sto vise beba doji, vise se mlijeka stvara. Kao sto vec rekose, ponuda i potraznja.
Svidja mis e ono sto je Lejla K. rekla, da probas novi rezim ishrane i da onda provjerite tezinu kroz recimo 10ak dana?

A za vakcinu ne brini, primice je kada bude mogla, nije strasno. Ja mislim da niti jednu vakcinu nisam primila kao beba, jer sam bila nedonosce, a evo me 30 godina u guz*** i ziva sam i zdrava. user posted image  Tio ne znaci da je uredu da beba ne primi ni jednu vakcinu. user posted image

U svakom slucaju sretno, dobro iscitaj ovu temu, porazgovaraj i sa muzem i odlucite sta mislite da je najbolje.

_____________________________

Naša ljubav Asja je došla 17.07.2008.g :-)

The best thing to spend on your children is TIME...

(odgovor članu lejna_)
Neposredna veza do poruke: 745
   RE: problemi sa dojenjem...
17.10.2010 12:23:25   
Adana
IZVORNA PORUKA: lejna_

 Pogledala je način na koji dojimo i rekla je da je uredu, da beba stvarno jede, jer sam se i to zapitala nekoliko puta, .. da li se možda samo igra, ...??



Kada beba doji cuje se gutanje. user posted image  
Zatim pogledaj joj malo ispod sljepocnice izgleda kao da pulsira, tj. vilica se donja pomjera pa i po tome mozes znati da stvarno sisa i guta.
A i rekla si da je dobila 90g za par dana, i to ti je znak da napreduje.  user posted image

Sretno, i zelim vam da na kontroli za koji dan sve bude OK i da beba dobije na kilazi!

_____________________________

Naša ljubav Asja je došla 17.07.2008.g :-)

The best thing to spend on your children is TIME...

(odgovor članu lejna_)
Neposredna veza do poruke: 746
   RE: problemi sa dojenjem...
17.10.2010 13:04:18   
Lejla Ka
IZVORNA PORUKA: lejna_

Hvala vam puno, .. podrška mi puno znači.user posted image

Evo pokušaćemo sa tim obrokom dohrane, samo da malo ojača dijete, jer ja mislim da ona više nema ni snage da vuče ono masno iz dojke.

Ima dvije stolice dnevno, al su oskudne, ... sa dohranom su jače.
Mokrih pelena ima osam, .. otprilike, ... teške su joj pelene.
Jede otprilike 6, 7 puta. Naveče  se budi dva puta.
Kontrola nam je u petak ili ponedjeljak.

Pedijatrica nam je rekla da ne bi trebalo biti oskudnije mlijeko uvođenjem dohrane, jer kao, ... moglo bi samo poboljšati podoje, da budu kvalitetniji, jer kao dajemo vremena da se dojke napune.




Neke odrednice za uspješno dojenje po savremenim savjetima za dojenje u toku prvih 6 sedmica života su 3-4 stolice dnevno (stolica u veličini kovanice od 5 KM) i 5-6 mokrih pelena.

Ovo što opisuješ meni izgleda kao nedovoljni unos masnog mlijeka. Beba dosta piški, a težina sporo ide gore. Moram ti opet napomenuti, to nije nikakav strašan i ne riješiv problem u ovom početnom stadiju.

Ti se sigurno jako sekiraš zbog toga, i doktoricine preporuke ti smanjuju motiv za dalje dojenje. Vjeruj mi, zaista nema razloga za to. Ja vidim puno, puno razloga da nastaviš i daš dojenju šansu.

Bebe koje gladuju nemaju stolicu nikako! A postoje i bebe koje uz svo uspješno dojenje kake svaki drugi dan pa i rjeđe. Ovo su ipak rijetki slučajevi, i u toku prvih 6 sedmica važan pokazatelj uspješnosti ishrane je pojava stolice. Imaš razloga za optimizam.

Šta bi mogla pokušati poboljšati:

Veoma je važno da se ti, koliko god možeš pokušaš opustiti (znam, to mi je bilo najmrže da mi neko kaže user posted image ). Ja stvarno mislim da ima podloge da budeš samopouzdana i da nema potrebe da se ozbiljno zabrinjavaš. Sporo napredovanje na samom početku je veoma česta pojava.

Kad dojiš, beba za početak sisa ubrzano i na taj način šalje signal da želi jesti. Na taj signal tvoje tijelo reaguje tako da stisne mišiće oko mliječnih žlijezda i na taj način mlijeko krene teći bebi u usta. Beba pije, sisa sporije, pravi pauze da proguta. Nekon toga nastane pauza kad beba opet sisa ubrzano, tražeći još. Ovaj put će vjerovatno malo duže sisati da bi se opet pokrenulo otpuštanje mlijeka. Tad joj ti možeš malo pomoći kompresijama dojke, koje imaš opisane u Hanadynom postu, a imaš i video kako se rade.
Tu je važno da ti vjeruješ da je dojiš dobro, jer stres kod dojenja poremeti signal tijelu da otpusti mlijeko, pa ono teže ide, beba se umara i gubi strpljenje, a stres još više otežava istiskivanje masnog mlijeka.

Kako se opustiti?
Kad krene podoj tvoj je cilj da bebi daš sve što tamo ima, a ako i dalje bude gladna uvijek imaš čime nadoknaditi. I nema razloga da ostane gldna kad majka ima čitave dvije sike da ponudi. Nadam se da vidiš zašto se možeš opustiti kad krene dojenje.

Kad se dojka ispraznila (meka je, a beba na njoj ubrzano sisa bez gutanja 2-3 minute), ako beba nije zadovoljna nudiš drugu dojku. I na nju dojiš na isti način, uz kompresije da pomogneš bebi. Ako beba ni nakon druge dojke nije zadovoljna, slobodno je opet vrati na prvu dojku, neka posisa ono što se u među vremenu proizvelo. Ako i nakon toga beba nije zadovoljna onda možeš ponuditi neku manju količinu dohrane.
Scenario koji završava nuđenjem dohrane je ekstreman i vjerujem da neće biti često potreban, a nikako nakon svakog podoja.

Ako ste i uveli dohranu, ti obavezno bebi ponudi dojenje prije tog obroka. Nemoj da taj obrok zamjeni podoj tako da ga izbaci, jer tvom tijelu je to signal da bebi u tom trenutku ne treba hrana, a to nije istina.

Dojkama ne treba vrijeme da se "napune". Mlijeko se proizvodi stalno, i dok ti dojiš mlijeko se proizvodi u žlijezdama. Što beba više sisa, mlijeko se više luči. Po onom što si ti opisala, ti nemaš problem sa količinom mljeka već beba ima problem kako da stigne do onog najmasnijeg. A to se može popraviti uz malo trikova i pomoći od strane mame, i kako beba raste sve će to doći na svoje.




_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu lejna_)
Neposredna veza do poruke: 747
   RE: problemi sa dojenjem...
17.10.2010 13:14:22   
Lejla Ka
Još nešto, da bi bebi bilo što lakše sisati, a da bi pri tome što efikasnije praznila dojku važno je paziti na ispravan položaj bradavice u ustima. Što više bradavice i areole, ako treba popraviti ako beba ne uspije uhvatiti iz prve.
Korištenje flašice može jako zbuniti ovako malu bebu, pa je to dodatni razlog da se kod dojenja pazi na dobar položaj na bradavici.

I još sam htjela pitati:

- nisi mi rekla osjećaš li bol kod dojenja ili nemaš nekih problema?
- osjećaš li kad mlijeko krene i čuješ ili primjetiš kad beba guta (mogu biti trnci u bradavicama, svrab ili čak i bol)?
- kako beba doji (smireno, nervozno, želi prihvatiti dojku, bori se sa bradavicom, hvata je i ispušta)?


_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu Lejla Ka)
Neposredna veza do poruke: 748
   RE: problemi sa dojenjem...
17.10.2010 13:42:54   
lejna_
Osjećam bol, ali samo na početku, .. "dok ne odčepi" :)
Primijetim kada guta, na podbradku, a i čujem je;
Na početku ujednačenim ritmom doji, ... ne ispušta bradavicu, ... ali kasnije zna zaplakati sa bradavicom u ustima, ... i kada joj izvučem dojku, ... moram jače pritisnuti da bih istisnula mlijeko, ... vidim da ga ima, ... bude prave bijele boje, gusto, .. ali onda kada joj vratim ona ne vuče jako i opet plače, ... zato mislim da punomasno do nje uopšte ne dolazi.
Onda je prebacim na drugu dojku i ona opet normalno nastavlja sisati.

I još jednom hvala na svim savjetima. user posted image  Divne ste.

(odgovor članu Lejla Ka)
Neposredna veza do poruke: 749
   RE: problemi sa dojenjem...
17.10.2010 13:49:57   
lejna_
I još nešto, ...
Oko 10h smo joj dali 60cl, sinoć sam je dojila tri puta, .. jutros smo joj dali dohranu, ... 90cl (bila nam je divna cijelu noć i evo jutros, spava,... ), a sad je meni mlijeko počelo da curi, ... i evo jedva čekam podoj.  Izgleda da cemo uspjeti ovim tempom. user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu lejna_)
Neposredna veza do poruke: 750
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  28 29 [30] 31 32   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  28 29 [30] 31 32   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Duda.
пеперутка16

Do kada je vaše dijete imalo dudu?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *