|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Dojenje u trudnoci
29.9.2010 10:16:36   
Lejla Ka
Juju, pošto je Amrino sad dosta zauzeta, slabo dolazi na forum. Ja ću ti probat odgovorit, i ako nemam lično iskustvo. Poznajem Amrino, pa znam od prilike kako je išao tok njenog dojenja u trudnoći i kasnije tandemskog dojenja.
Što se tiće ishrane, osnovne preporuke se ne razlikuju od uobičajenih, pazih da je ishrana redovna, da su zastupljene sve vrste namirnica, što zdravije, i jedeš i piješ onoliko koliko osjećaš potrebu (ako imaš normalan zdrav apetit). Jedino ako imaš nekih problema onda bi trebalo razmislit o nekom posebnom režimu.
Realno, ne postoje prepreke za dojenje u trudnoći ako je trudnoća uredna, bez komplikacija. Mame često plaše mogućnošću da dojenje izazove kontrakcije. Ova je mogućnost realna, jer oksitocin koji se oslobađa kod stimulacije bradavica uzrokuje kontrakcije, ali to nije uobičajena ni česta pojava. Ti ćeš sama procjeniti da li se to kod tebe dešava.
Mogu ti reči da su i od Amrino zahtjevali da prestane dojiti, pa kad je rekla da smatra da nema potrebe plašili raznim stvarima, međutim, kad su vidjeli da žena zna o čemu priča (da ne kažem da zna više od njih, koji konkretnu temu nisu istraživali od onog što su na faxu naučili) nisu pravili probleme, osim uobičajenih kontrola.
Ako ti engleski nije problem, progooglaj malo na teme breastfeeding during pregnancy i tandem breastfeeding, čisto da vidiš da je to danas dosta rasporstranjena pojava.
Ako imaš još pitanja, tražit ćemo odgovore user posted image Dobrodošla!


_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu *JUJU*)
Neposredna veza do poruke: 51
   RE: Dojenje u trudnoci
29.9.2010 19:09:00   
scarlett
JUJU čestitke na trudnoći, da aBd sve prođe dobro i uspiješno i sa dojenjem i sa trudnoćom.

Lejla, jedno pitanje: Negdje sam čitala ( ne znam jeli tačno) da žena koja doji može proizvesti dnevno max. 1-1,3l. Mene zanima ukoliko je ovo tačno, da ako žena npr doji bebu od recimo 20 mjeseci i bebu od 10 mj. Da li se može desiti da bebama nije dovoljna ta količina koju ona može proizvesti?
Ili recimo ako žena ima blizance, doji ih oboje duže od 1 godine na primjer,  da li je njima nedovoljna količina mlijeka koju primaju, znam da im neće faliti u smislu da budu gladni, jer već jedu drugu hranu, ali da li bi pili više ukoliko bi bilo više.

Valjda nisam mnogo zakomplikovala, ali mene ova tematika jako zanima i moje je pitanje više teoretsko, znam da su u praksi ovakvi slučajevi rijetki i iskreno ja ne poznajem nikoga takvog.

_____________________________

"Ne hodaj po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni planine u visini dostići."

(odgovor članu Lejla Ka)
Neposredna veza do poruke: 52
   RE: Dojenje u trudnoci
29.9.2010 20:29:16   
Lejla Ka
Iskreno ja nisam nigdje naišla na podatak koliko žena može maksimalno proizvesti mlijeka, tako da ne mogu tvrditi ni da je tačno ni da nije. Jedino što mogu reči da mi , prema onom što znam o laktaciji, nije jasno kako bi se to moglo precizno izmjeriti ni kod jedne žene.
Kao i sastav, i količina mlijeka varira, u svakom trenutku. Mlijeko se stalno proizvodi, a zavisno od bebinih dojenja različitom brzinom i količinom. Beba od 20 mjeseci puno manje doji od one od 10 mjeseci, ili dojenčeta do 6 mjeseci. Kod tandemskog dojenja normalno se prednost daje mlađem dojenčetu, naročito ako je isključivo dojeno. Majka koja uspije pravilno uspostaviti dojenje blizanaca može ih potpuno uspješno isključivo dojiti. Poznajem (mada ne lično, nego forumski) majku dva para blizanaca, koje je oba para isključivo dojila do 6 mjeseci.
Na ovo tvoje pitanje "da li bi pili više ako bi bilo više" čini mi se odgovara osnovni princip laktacije: koliko se pije toloko se stvara. Ako dijete želi više, ono počinje više sisati, a organizam prepozna tu potrebu i počne više proizvoditi.
Imam neko lično iskustvo sa ovom nivelacijom, kad smo u jednom trenutku sa sinovih 16 mjeseci smanjili na 3 podoja dnevno, i onda se on razbolio i nije jeo ništa osim dojenja, te povečao broj podoja na 6 i više. Za nešto više od 24h ja sam osjetila da se dojke puno više pune, i da mlijeka ima puno više. Kad smo se vratili uobičajenoj rutini, bio je period da sam morala paziti na prepunjenost.
Ovo ti iznosim neke moje zaključke na osnovu teorije i nešto iskustva. Ako te interesuju konkretni podaci, potražit ću.


_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu scarlett)
Neposredna veza do poruke: 53
   RE: Dojenje u trudnoci
29.9.2010 21:53:23   
Anoniman
Ja sam dojila prvu bebu skoro 2 mjeseca ne znajući da sam opet trudna,i mlijeka je jednostavno nestajalo,vjerovatno sam trebala paziti bolje na prehranu,mala mi je po cijelu noć visila na dojci,čim bi je pokušala izvući buđenje i plač,napravim joj AD,pojede i spava do jutra,vidim da je znači gladna i uvedem joj na veče AD,a po danu dojili još desetak dana i onda se mlijeko sasvim povuklo.A i da nije prestala bih je dojiti kad sam saznala za trudnoću,i zato svaka čast Amrino i svim mamama koje su uspješno dojile u trudnoći,i poslije dvije bebe user posted image znam koliko dojenje može biti iscrpljujuće s jednom bebom,a sa dvije ne mogu ni da zamislim.

E sad pročitala sam na prvoj stranici da je neko spominjao trovanje i nisko željezo,pa mi kroz glavu prođe da je i mojoj maloj oslabila krvna slika i pila je neko vrijeme Ferum lek za željezo,pa me zanima da li stvarno dojenje u trudnoći može biti uzrok tome?

(odgovor članu Lejla Ka)
  Neposredna veza do poruke: 54
   RE: Dojenje u trudnoci
29.9.2010 22:11:55   
lejla_r
Prije par dana gledala sam Oprah show sa majkom šestorki. Žena ih je dojila svih 6 mjeseci i kaže da je dnevno ispumpavala 50-60 bočica: http://www.squidoo.com/harrissextuplets
To dođe čak 5-6 litara dnevno. Tako da vjerujem kolika je potražnja, tolika je i proizvodnja.

OT: Lejla Ka, radiš izuzetan posao ovdje na RR, koliko sam te puta blagosivljala zbog tvojih savjeta.

(odgovor članu scarlett)
Neposredna veza do poruke: 55
   RE: Dojenje u trudnoci
29.9.2010 23:11:14   
scarlett
Lejla Ka, hvala puno na odgovoru, sve mi je jasno i logično što govoriš, ali me upravo u svemu tome  bunio ovaj podatak, ako pronađem gdje to pročitah, navesti ću. Hvala još jednom user posted image



_____________________________

"Ne hodaj po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni planine u visini dostići."

(odgovor članu lejla_r)
Neposredna veza do poruke: 56
   RE: Dojenje u trudnoci
30.9.2010 10:09:40   
Lejla Ka
IZVORNA PORUKA: Gracanka
E sad pročitala sam na prvoj stranici da je neko spominjao trovanje i nisko željezo,pa mi kroz glavu prođe da je i mojoj maloj oslabila krvna slika i pila je neko vrijeme Ferum lek za željezo,pa me zanima da li stvarno dojenje u trudnoći može biti uzrok tome?



Možeš li pojasniti koje je od djece imalo manjak željeza, ono koje je dojilo dok si bila trudna ili ono sa kojim si bila trudna?
Dijete koje si dojila dok si bila trudna nije u to vrijeme bilo isključivo dojeno, jelo je i krutu hranu?

Dojenje samo po sebi ne može izazvati manjak željeza. Željeza u majčinom mlijeku istina, ima vrlo malo, ali je u obliku koji je 100% iskoristiv, znači potpuno se apsorbuje, što nije slučaj ni sa jednim oblikom željeza koje se unosi u organizam. Nedostatak željeza kod djece redovno se javlja zbog drugih razloga, a ne zbog dojenja, samog po sebi.


_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 57
   RE: Dojenje u trudnoci
30.9.2010 10:13:32   
Anoniman
Starija je imala nisko željezo,a pored dojenja je jela i hranu.
Nisam manjak željeza tada ni povezivala s dojenjem,ali sad me zbuni jer sam pročitala da je neka forumašica spominjala takav slučaj,čisto onako me zanima.

(odgovor članu Lejla Ka)
  Neposredna veza do poruke: 58
   RE: Dojenje u trudnoci
1.10.2010 8:29:52   
*JUJU*
HVALA NA ODGOVORU.....imam još jedno pitanje...Moj maleni, čim doji, ukaka se ,kao novorodjenče, ona kaka senfasta, kao proljev....strah me da u mlijeku nije nešto što mu ne odgovara.Da li je iko imao islično iskustvo?
Dakle, proljev, tj. vjetrovi ga počnu mučiti nakon dojenja....Brinem se da li ce to prestati.

zabrinuta *JUJU*

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 59
   RE: Dojenje u trudnoci
1.10.2010 12:35:12   
Lejla Ka
IZVORNA PORUKA: Gracanka

Starija je imala nisko željezo,a pored dojenja je jela i hranu.
Nisam manjak željeza tada ni povezivala s dojenjem,ali sad me zbuni jer sam pročitala da je neka forumašica spominjala takav slučaj,čisto onako me zanima.



Nisi ni trebala povezivati nedostatak željeza sa dojenjem, jer nisu povezani. Ne može dijete od majčinog mlijeka "dobiti" nedostatak željeza, u smislu da je željezo bilo normalno, a onda od mlijeka majke (koja je bila trudna) opadne. Znači, nije majčino mlijeko "pojelo" željezo. Manjak je vjerovatno postojao i ranije, možda tvojoj curici nije bilo dovoljno ono što je dobivala, a možda ga je i slabije resorbovala pa je zbog toga bio manjak. Nije nisko željezo nastalo zbog dojenja! Bez obzira na tvoju trudnoću.


_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 60
   RE: Dojenje u trudnoci
1.10.2010 12:42:33   
Lejla Ka
IZVORNA PORUKA: *JUJU*

HVALA NA ODGOVORU.....imam još jedno pitanje...Moj maleni, čim doji, ukaka se ,kao novorodjenče, ona kaka senfasta, kao proljev....strah me da u mlijeku nije nešto što mu ne odgovara.Da li je iko imao islično iskustvo?
Dakle, proljev, tj. vjetrovi ga počnu mučiti nakon dojenja....Brinem se da li ce to prestati.

zabrinuta *JUJU*


Postoji li nešto od krute hrane što tvoj maleni ne podnosi? Da ga isključivo dojiš prvo bih posumnjala na mliječne proizvode, no pošto ste vi, predpostavljam, odavno na dohrani i do sad ste uveli većinu namirnica, ako mu nešto od toga smeta sigurno bi mu smetalo i kroz tvoje mlijeko.

Mada, ja ne mislim da je to neki problem, takve stolice su dojenačke stolice.
Da li su takve stolice uobičajene poslije svakog podoja, ili su se pojavile u nazad neko vrijeme?
Da li je on tako kakako i kad je bio isključivo dojen, bez dohrane?
Koliko maleni sad dnevno ima podoja?


_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu *JUJU*)
Neposredna veza do poruke: 61
   RE: Dojenje u trudnoci
20.10.2010 13:18:38   
Private
Citam da dr.dosta cesto preporucuju prestanak dojenja u trudnoci.I meni jucer dr.rece,da ako se odlucim za trudnocu (trudna 6 sedmica)da moram odmah prestati dojiti.Meni zao malog,popije on flasicu mlijeka,al voli da cicu ocejfi.Ne traje to dugo,minut,dva i on je gotov.Nekad mislim da mu je samo pomirisatiuser posted image

(odgovor članu Lejla Ka)
Neposredna veza do poruke: 62
   RE: Dojenje u trudnoci
20.10.2010 17:55:00   
Lejla Ka
Pročitaj predhodne postove, progooglaj Tandem breastfeeding i Breastfeeding in pregnancy. To je najnormalnija stvar na svijetu, i nije novotarija. Bilo je vremena kad žene nisu imale testova, UZV-a ni doktora, pa bi iza poroda skontale da su opet trudne tek kad bi osjetile bebu, a svo vrijeme su dojile svoje bebe.

_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu Private)
Neposredna veza do poruke: 63
   RE: Dojenje u trudnoci
28.10.2010 8:48:00   
Hanady RR
prenos posta
IZVORNA PORUKA: Private

Ma ja jos uvjek nemogu doci sebi.Jos dr.rece da moram prestati dojiti,a citam na linku koji je Lejla dala da to nije prepreka.


Naša draga private trudna je a doji svoje maleno, svaki savjet i iskustvo rješit će je nedoumica koje ima. Pomozimo joj i budimo podrška kao i do sada.user posted image
LP




_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Lejla Ka)
Neposredna veza do poruke: 64
   RE: Dojenje u trudnoci
21.6.2012 11:22:00   
Hanady RR
prenos postova.
Najprije nastavit ćemo ovdje, jer temu imamo koja obiljuje iskustvima raznim...pročitajte, informišite se i o istome govorite u smislu žene/majke koja je isto doživjela, žene/majke koja nije al je zanima tematika, Svako vrijeđanje na ovako lijepim i plementim temama na pdf Bebe biće sankcionisano opomenom u skladu sa pravilima portala. Molim vas da me shavtite u nastojanju da što više kvalitetnih informacija kojim raposlažete iz iskutva i istraživanja ličnih, doživljenih i nedoživljenih situacija, dođe do onih koji iste trebaju, brzo i efikasno.

hvala, LP

IZVORNA PORUKA: Teddy Bear

Drage moje, nisam nasla slicnu temu, pa ako postoji neka moderatori premjeste.
Trudna sam 9 sedmica, a imam bebu od 13 mj koji jos uvijek dojim. Juce sam bila na prvoj kontroli kod ginekologa i kada sam rekla da dojim, samo je rekao odma prestati. Sto se tice UZ sve je u redu. Na bebi ne primjetim nikakve promjene, mlijeka imam kao i prije, jedino su mi bradavice malo vise osjetljive pa me bole. Ja ni sama ne znam sta da radim, da li da se pravim pametnija od doktora i nastavim ili da prekinem, al najgore mi je KAKO?
ako ima neko iskustvo ili savijet neka ga podijeli sa mnom. user posted image


IZVORNA PORUKA: mama_mo

Čula sam da se do 12. tjedna trudnoće može dojiti, do tada ćeš nadam se uspjeti odbiti bebu od dojenja. Probaj smanjiti podoje i uključi flašicu.


IZVORNA PORUKA: ena23

ja sam svog sina dojila do 9tog mjeseca druge trudnoce i nikakvih posljedica, ni jedan ni drugi, a Boga mi ni ja nisam imala. ako ti je trudnoca uredna nema potrebe za naglim prestajanjem. doduse, ja sam pred kraj bas osjecala da mi nekako "ïde na zivce" dojenje, ako to vec sad osjecas onda bolje prestanite dok je jos malo prvo dijete.

inace, neka je sa srecom user posted image




IZVORNA PORUKA: ena23

p.s. ako imas pitanja bas nekih specificnih mozes mi se obratiti na p.p. posto od svojih indijanaca rjetko imam vremena da upratim sta se pise na temama, a vjeruj mi imam mnooooogoooo iskustva i sa komentrima i sa doktorima i sa napuklim bradavicama, odvikavanjem od dojenja, dojenje uz posao, dojenje na javnom mjestu, dojenje drugog djeteta, jer njega evo i sada uspjesno dojim, ma o bilo cemu sto se tice dojenja ja imam svoje misljenje user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image


IZVORNA PORUKA: Teddy Bear

ena 23, puno ti hvala, pravi si drug user posted image i legenda za dojenje. najgori su mi pogledi i osude okoline, jos nisam dobila rijeci podrske osim mm, i to mi je dovoljno. user posted image user posted image user posted image


IZVORNA PORUKA: ena23

e vjeruj bila sam u toj situaciji. cak me i moja mama jednom nazvala i rekla "znas li ti da su ljudi izbezumljeni kad im kazem da ti i u trudnoci dojis???" Mislim, sta reci na takvo sto?
A o ostalim da i ne pricam, komentari tipa potrosit cves svo mlijeko neces moci dojiti drugo dijete, otrovat ces dijete koje doji, past ces u nesvjest itd itd. veoma demotivacijski u glavnom.

evo da ukratko prepricam nas dojenacki staz:

iskreno, kad sam ostala trudna bilo mi je dosta tesko, bili smo u radovima, kupili stan, radnici, ruckovi, poso od 8.30 do 17.30, mukai povracanje, prvo dijete koje doji po cijelu noc... ali meni bi uz sve to bio mnogo gori psihicki pritisak da sam morala prestati dojiti, ja sam tada jednostavno osjecala da je prerano, da ne zelim ni pod koju cjenu da prestanem dojiti (ah taj majcinski instinkt user posted image ) pitala sam svog doktatora da li ima neki jak argument zasto da prestanem dojiti. posto ga nije imao ja sam nastavila. moj prvi sin je tad imo 14. mjeseci, sa 17 mjeseci smo ga odvikli od nocnog dojenja jer mi je ono pocelo zbilja predstavljati problem, pa polahko odvikli od vecernjeg, onog kad ja dodjem s posla, i na kraju i od jutarnjeg. sa 22 mjeseca je skroz prestao da doji. kad sam rodila drugo djete nismo imali apsolutno nikakvog problema oko nadolazenja mlijeka, ispucalih bradavica itd itd, oni tipicni pocetnicki problemi. sad je drugom sinu 11 mjeseci i jos uvjek uspjesno dojimo, i nastavljamo aBd i ubuduce.
iako je samo mjesec prije presto da doji, kad smo dosli kuci s novim bratom iz bolnice, emir uopste nije bio ljubomoran na kenu i na to da su sad sike kenine. ali ga je jako fasciniralo kako keno doji, i sam je stavio bradavicu u usta par puta ali jednostavno je bio zaboravio, samo bi posmatro bracu i mamu i smijo se. ah sva se raznjezim kad se sjetim user posted image

eto to je u kratkim crtama nasa prica, a posto sam ja slon i pamtim apsolutno svaku sitnicu koju mi je nekad neko reko, skoro sam replicirala jednoj dami koja se nasla nekada da komentarise kako sam "luda ako mislim da se nece djete otrovat" da se eto cudom nijedno nije otrovalo, a Boga mi ni ja, evo nas zdravi ko drijen sve troje.




IZVORNA PORUKA: Teddy Bear

Ena draga, divna prica, super sto si je podijelila sa nama, mi nastavljamo da dojimo, sve dok nam ne smeta. a za okolinu bas me briga,,, bas sinoc mi moja svekrva drzi predavanje kako to ne valja, kako cu otrovat dijete itd itd, a mm onako ljuto se drekne na nju" Slusaj H..... mi cemo da dojimo i da se trujemo i to je nasa stvar jel ti jasno" user posted image user posted image user posted image nije vise ni jednu progovorila


IZVORNA PORUKA: Pretty mamma

Jao kako se ja ježim na te bapske priče o dojenju u trudnoći koje su u rangu dizanja ruku iznad glave i inih gluposti.
Bilo bi lijepo da se mame informiraju, ako ništa na netu, u medicinskim člancima o navedenoj temi i začepe gubicu onim neupućenim.
Naime, dojenje u trudnoći NE IZAZIVA spontani pobačaj, prijevremeni porod i sl.jer uzaziva kontrakcije maternice!
Kontrakcije maternice, uzrokovane dojenjem u trudnoći, odnosno otpuštanjem hormona, su tek nakon 37. tjedna intenzivnije da bi uzrokovale eventualni prijevremeni porod. Ali tada je i tako već 9. mjesec, i to je pomalo nebitno. Dakle, 37. tjedan!
Ja sam dojilja koja je prošla sve najgore od dojenja što se moglo proći, i niti jedom nisam pomislila da odustanem. Moja malena j neki dan napunila 3 godine i još doji, doduše sada spontano prestaje, ali ne jer ju tjeran, odvikavam i sl. nego po svojoj volji.
Dakle, drage moje, dojite koliko vas je volja i pustiti neupućene ginekologe koji se nisu obrazovali od završetka faxa niti pročitali članke/knjige/istraživanja vezana za navedenu temu!
Žalim svima puno sreće!
P.S. Zaboravila sam naglasiti da sam u 15. tjednu trudnoće i da dojim bez bojazni!


IZVORNA PORUKA: ena23

hm, ja zaist amislim da je najbitnije ovdje ono sto majka zeli, tj. kako se osjeca. kao sto vec rekoh, na pocetku trudnoce bi sigurno pala u depresiju da sam morala prestati dojiti, jednostavno nisam bila spremna na to. Pri kraju medjutim ,oko 8. mjeseca trudnoce vec mi je jaaako pocelo smetati dojenje, ne znam kako bi to objasnila ali neki bi me skrlet uhvatio i jednostavno mi je psihicki jako tesko bilo kad emir zeli da doji, i tad sam znala da je jednostavno vrjeme da se prestane. inace, inicijalni plan je bio da tandemski dojim neko vrjeme ali eto, ja se jednostavno nisam tako ösjecala".

po meni najbitnija stvar je vjerovati sebi i svome tjelu i instinktu, ako osjecas da trebas dojiti onda doji a ako ne osjecas, nemoj, it tu po meni zavrsava sva prica.

teddy bear: i meni je mm bio ogromna podrska i dok smo dojili a i dok smo prestajali, bas mi je drago da i
ti imas bar na nekoga se oslonis, user posted image za tm!


IZVORNA PORUKA: sara.at

Po vasoj prici svi evropski doktori koji kazu da ne valja I nije uredu dojiti u trudnoci nisu u pravu user posted image


IZVORNA PORUKA: Pretty mamma

Draga Sara,
možda prije neupućeni. Drže se nečega što se smatralo istinitim prije 20 godina. Hvala Bogu, postoji brdo medicinskih studija koje pokazuju suprotno.
A kako sama kažeš SVI europski doktori, kako si došla do informacije da BAŠ SVI doktori smatraju da je to štetno? I zar ti je dovoljan razlog da ti netko kaže da je to štetno (ili nije štetno) pa da u to povjeruješ? Zar se ne bi trebalo temeljno informirati? Ako ništa, lako je doći do medicinskih studija i članaka koji se nalaze na netu.
Ja do sada nisam našla članke negativnih stavova o dojenju u trudnoći. Govorim o normalnoj trudnoći, ne rizičnoj samoj po sebi. Jer logično je, ako ste skloni spontanom pobačaju, čak i male kontrakcije mogu biti štetne.
Ako mi možeš potkrijepiti medicinskim činjenicama, zašto je dojenje štetno, svaka čast! Dakle ja sam u zabludi, i eto drage žene, Sara vam poručuje da prestanete dojiti.
P.S. Navodim samo mali broj člnaka o ovoj temi (ne samo europskih doktora, nego i gle čuda, američkih):
http://jhl.sagepub.com/content/9/2/83.short
http://www.womenshealthcaretopics.com/preg_breastfeeding_during.htm
http://www.mayoclinic.com/health/breast-feeding-while-pregnant/AN01840
http://www.babycenter.com/404_is-it-safe-to-breastfeed-during-pregnancy_8935.bc
http://www.babycentre.co.uk/baby/breastfeeding/breastfeedwhenpregexpert/

Za sve informacije ili za drage članice koje nisu najbolje sa engleskim, stojim na raspolaganju!


IZVORNA PORUKA: ena23

evropski doktor se meni nije obratio tokom moje trudnoce tako da zaista ti ne bih znala reci sta misle i govore evropski doktori. u evropi zivim doduse vec dva mjeseca ali nisam imala tu nesrecu da moram pricati sa doktorom o dojenju, odkako sam postala majka meni u dojenju pomaze jedino moj majcinski instinkt, nijedan doktor ili sestrica mi nisu ni pomogli ni odmogli u istom. I smatram svojim pravom izabrati da dojim ako mi MOJ doktor, pa bio on evropski doktor ili ne, ne moze dati nijedan valjan razlog zasto moram prestati dojiti.

a posto ti vec duze zivis u evropi i posto sam ubjedjena da si vec pricala s nekim doktorom na ovu temu i posto si vjerovatno puna informacija o ovoj tematici, molim te podijeli i sa nama, da i mi znamo zasto se u evropi prestaje dojiti kad ostanes trudna. ozbiljno, jako jako me znaim koje je obrazlozenje tog stava. hvala unaprijed na odgovoru.


IZVORNA PORUKA: sara.at

Nebi da pametujem stvarno, za dojenje Sam 100% jer nam nista bolje Ali meni je moj Doktor ovako objasnio kad je mene pitao dali dojim i ako dojim da prestanem i pitala Sam,a zasto? Odgovor je Bio ovakav "vi znate da u trudnoci pijete Vitamine da bi se Mali patuljak dobro i zdravo razvijao. Ta mala mrvica uzima sve StO mu Treba i nepita dali ce tebi nesto faliti, to vam dodje kao jedan Mali parazit. Medjutim sasvim dobro znate da sa dojenjem je isti proces tj da Opet u vasem mlijeku dajete Vitamine,hranu i ostalo. Jednom djetetu dajete Koje moze na razne druge Nacine da te Vitamine dobije a drugom oduzimate Koje nema izbora nego ih mora kroz vas da dobije. Dali vi smatrate to ispravnim? A onda da nebi dublje u pricu isao tu ima Jos mnogo ocinjenica kao npr kako hormoni igraju u vasem Tjelu, koji napor to stvara vama i tako Dalje"
Nemojte ms pogresno razumijeti drago mi je vidjeti da Majka doji svoje djete i nikom nebi rekla sad prestani Ali kad je trudnoca u pitanju to gledam sasvim drugim ocima jer znam da ova mala bebica u trbuhu nema mogucnost izbora i da Sam joj ja jedini izvor opstanka.
Pretty Mamma ne lupetaj gluposti i ne stavljaj u usta rijeci Koje nisan rekla tebi ako je ok da dojis na go an girl sta da ti kazem drugo. U ovakvim stanju nebi bas slusala svoj Instinkt vec bi me Bilo strah da mojoj bebi nesto ne zafali.


IZVORNA PORUKA: SailorMoon



Nekontam kako neko moze da ugrozi svjesno zivot male bebe u stomaku jer smatra da je djetetu od 14 mjeseci jos toliko potrebna sisa. Ma dajtze razumila bi te argumente da je njemu bilo 4 mjeseca kad si ostala trudna ok, ali sa 14 mjeseci se vala komotno moze prestati.


IZVORNA PORUKA: minja_

Da, uskraćivanje nutrijenata plodu za vrijeme dojenja u trudnoći je godinama bio spominjan kao jedan od glavnih razloga zašto ne dojiti u vrijeme trudnoće, ali je to danas ostalo samo mit.
Svaki od linkova koje je dala Pretty mamma govori između ostalog i o tome.

La Leche League International trenutno ima najvecu bazu podataka na svijetu o svim aspektima dojenja, i prema njima, ne postoji dokumentovani slučaj rizika po bebu, majku i plod, niti da dojenje u trudnoći može ugroziti tok normalne trudnoće.

Da bogdo naši ginekolozi prođu ikakvu obuku o dojenju, a kamoli tako detaljnu i sadržajnu da mogu raspravljati i o dojenju u trudnoći...


IZVORNA PORUKA: Alhemicarka

Mene ovo baš zaintigriralo, nisam trudna i ne planiram odmah drugo dijete, ali razmišljam. Ja sam uvijek bila zdrava osoba, nikad nisam uzimala nikakve vitaminske dodatke, žekjezo imala muško /23), anemija je za mene nepoznanica. Kad sam ostala trudna, u roku od dva mjeseca željezo mi sa 23 spadne na 9, beba sve uzela sebi user posted image . E sad, još da dojim, ne znam kako bi to izgledalo user posted image


IZVORNA PORUKA: minja_

Željeza u majčinom mlijeku ima samo u tragovima, tako da mlijeko sigurno ne bi odvuklo željezo od fetusa.



IZVORNA PORUKA: sara.at


IZVORNA PORUKA: minja_

Željeza u majčinom mlijeku ima samo u tragovima, tako da mlijeko sigurno ne bi odvuklo željezo od fetusa.



Pa Eto nema zeljeza u majcinom mlijeku,nema Vitamina Koje bi uzmale fetusu (Koliko je znam rijetkost je da tjelo moze proizvesti vecu kolicinu Koja moze da zadovolji njeno tjelo i Fetus i da Ostane viska user posted image ) pa sta onda ima u majcinom mlijeku a da fetusu Nece faliti??


IZVORNA PORUKA: ena23


IZVORNA PORUKA: SailorMoon






Nekontam kako neko moze da ugrozi svjesno zivot male bebe u stomaku jer smatra da je djetetu od 14 mjeseci jos toliko potrebna sisa. Ma dajtze razumila bi te argumente da je njemu bilo 4 mjeseca kad si ostala trudna ok, ali sa 14 mjeseci se vala komotno moze prestati. Ali izgleda je dojene vise doslo kao droga za majke a ne potreba za djecu




e sada, ovo sto je sari at rekao doktor i meni je moj. medjutim, ja sam malo i prije nego sto sam otisla doktoru raspitala se o nutricionizmu i cini mi se na rodi da ima dosta clanaka koji govore o hrani majke koja je trudna i koja doji. ne sjecam se stvarno tacno ali mnoga istrazivanja pokazuju da ako majka sammo malo pripazi na svoju ishranu, tj ako unosi vise vitamina i minerala da dojenje ne bi trebalo pretstavljati nikakav problem tokom normalne trudnoce. kad sam svom doktoru to rekla nesto je kao promrmljao ali nije fakat imao nista vise da kaze.

eh sad, ja sam uvjek za ono ko voli nek izvoli... i da doji, i da se raspita, i da se informise, i da prestane dojiti.


IZVORNA PORUKA: Pretty mamma


Naravno da žene koje se drže svog stava, ne popuštaju ni pod tonom dokaza, koji nisu rekla kazala, nego medicinske studije provođene diljem svijeta.
Očigledno i dalje nisu pročitale linkove koje sam postavila, a mogla bih naći još stotine. Naglašena je pravilna ishrana.
Sailormoon, kakvo to sada avjesno ugrožavanje bebe u stomaku? Gdje piše da je ugrožavanje? Nađi mi i jedan dokaz.
Naravno, forum i je mjesto gdje iznosimo stavove, ali ja bih voljela da su činjenice presudne, a ne naše viđenje stvari.


IZVORNA PORUKA: minja_

Po toj logici je blizanačka trudnoća patološka, a kamoli kad žena nosi trojke. Kako se iz tijela žene izdvoji svega dovoljnog za multiplu trudnoću? Jedan fetus uzima od drugog? Osim što se u nekim slučajevima rode ranije, djeca se rode kao savršeno zdrava djeca.

Dakle, odgovornost je na majci koja odluči dojiti trudna, da uravnoteženom ishranom, vitaminskom nadomjesnom terapijom i odgovarajućom količinom tečnosti omogući optimalnu ishranu ploda i produkciju mlijeka, što ne mislim da je nemoguće.


Ne znam da li bi dojenje u trudnoći bio moj izbor, vjerovatno ne bi kad bi bilo u pitanju dijete starije od godinu dana, ali ne zato što mislim da će plodu nešto faliti, već iz potrebe da amortiziram stres starijeg djeteta zbog dolaska mlađeg.

Mada, vidim da me iskustva drugih forumasica demantuju, Amrino je uspjela, ena23, Pretty mamma...





IZVORNA PORUKA: animagical

danas se sve komplikuje...sjetim se samo price od nane mog muza, jedne divne sada pranane, zacudo jos zdrave i zive, o dojenju svoje djece.... svako dijete je dojila dok je bila trudna s onim iducim, a zatim i u tandemu...svi su zdravi i pravi, nikada nije primjetila da im ne godi, a koliko vidim po njenom dobrom zdravlju i izgledu, nije skodilo ni njoj... tada se nije isto ginekologu, zivjeli su na selu, radjali na selu, dojili kada beba zaplace, jer nisu imali ni sat, i zacudo, svi dobri ispali... jedini savjet koji sam dobila od te zene je bio- cesce ti snaho podoji bebu, to je dobro i za njega i za tebe! i stvarno odlican savjet ( iako je A stalno na siki, ali eto da ona napomeneuser posted image ) ako ginekolog vidi da fetus dobro raste, da je trudoca nekomplikovana, ne vidim zasto ne dojiti u trudnoci,a majka se dobro osjeca... dojenje i trudnoca organizmu nisu jednak prioritet, prvo se odvaja za bebu u stomaku, a zatim za dojenje




_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 65
   RE: Dojenje u trudnoci
21.6.2012 11:32:56   
Pretty mamma
E pa drago mi je da tema postoji i da se moderatorica slaže sa mnom (ili ispada da se ja slažem s njom). Dakle, još jednom, nije poanta da nekome govorimo da li doji ili ne, nego da upoznamo dojilje trudnice da je to zdrava odluka koja ni na koji način nije štetna niti za jednu stranu, te je sve potkrepljeno brojnim medicinskim studijama.
Želim svima sreću!

_____________________________

Laura je u mom naručju!

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 66
   RE: Dojenje u trudnoci
21.6.2012 11:54:09   
mamine oci

IZVORNA PORUKA: Pretty mamma

E pa drago mi je da tema postoji i da se moderatorica slaže sa mnom (ili ispada da se ja slažem s njom). Dakle, još jednom, nije poanta da nekome govorimo da li doji ili ne, nego da upoznamo dojilje trudnice da je to zdrava odluka koja ni na koji način nije štetna niti za jednu stranu, te je sve potkrepljeno brojnim medicinskim studijama.
Želim svima sreću!

user posted image

_____________________________

Haris 28.10.1999
Fatih 25.01.2008
Iman 13.01.2013


(odgovor članu Pretty mamma)
Neposredna veza do poruke: 67
   RE: Dojenje u trudnoci
21.6.2012 13:21:48   
ena23
Pobrisani su postovi sa druge teme ali ipak ne zelim ostati "duzna" zeni koja me proziva da svjesno rizikujem zivot bebe u stomaku.

dakle, kao prvo, ni po cemu, apsolutno ni jedna studija, nije pokazala da tokom normalne trudnoce ugrozavate bebu u stomaku ako beba "vani" doji.

drugo, i svjetska zdravstvena organizacija i vjerske knjige preporucuju dojenje do 2. rodjendana. ako ti mislis da si pametnija od svjetske zdravstvene organizacije a Boga mi i od vjerskih knjiga, to je do tebe, tvoje misljenje, i molim te da nam ga ne podmeces pod pravilno i nazivas nas ostale glupima (jer si to u par navrata uradila)

trece, dojenje u trudnoci je nesto najljepse sto sam ja dozivjela u zivotu. emir je cesto znao prestati dojiti pa poljubiti stomak jer osjeca kako ga brato udara nogicama iz stomaka, pa opet nastavi dojiti. to iskustvo ne zelim ni pod koju cjenu okarakterisati kao ugrozavanje zivota drugog djeteta.

cetvrto, drugo djete je ostalo zivo hB, rodila sam bez po muke i bez po muke i ono doji evo vec 11 mjeseci. sve troje smo, hB, zdravi ko drjen, njih dvojica jos nikada nisu bili ozbiljnije bolesni, ja sam odlezala gripu prosle zime. tako da meni i ne trebaju neki cvrsti znanstveni dokazi da povezem da ako nisam pomogla njihovom zdravlju, nisam sigurno ni odmogla.

peto, animagical je dala isti primjer, mm nana, 80 i kusur godina, zdrava, prava, i dan danas kopa u vrtlu, je dojila, cesto i tokom trudnoce, cesto i tandemski, svo sestero svoje djece. i takvih zena ima koliko hoces u bosni. treba ih povjesati jer su ugrozavale zivote svoje djece u pupama? ma daaajjjj.

i konacno, sesto, molim te, prije nego sto kliknes na "posalji" de malo razmisli o osobi koja sjedi s druge strane monitora. mozda se posvadjala s muzem, mozda joj djeca skacu po glavi, mozda je imala pobacaj, mozda joj je neko bliznji umro skoro, mozda joj je neko u bolnici, mozda, mozda... hiljadu mozda od kojih nijedno ne zasluzuje da joj kazes (a uz svo postovanje nemas pojma o cemu pricas) da je ugrozila zivot svoje bebe. ima li ista gore sto mozes reci jednoj majci? ozbiljno te pitam, de razmisli, ima li?



_____________________________

Onaj ko hoce- naci ce nacin, onaj ko nece - naci ce izgovor.

lav prvi- 22.08.2009.
lav drugi- 06.08.2011.


(odgovor članu mamine oci)
Neposredna veza do poruke: 68
   RE: Dojenje u trudnoci
21.6.2012 13:43:37   
Alhemicarka

IZVORNA PORUKA: ena23

trece, dojenje u trudnoci je nesto najljepse sto sam ja dozivjela u zivotu. emir je cesto znao prestati dojiti pa poljubiti stomak jer osjeca kako ga brato udara nogicama iz stomaka, pa opet nastavi dojiti.




user posted image

Koliko je Emir tad imao godina?


_____________________________

Ona neda da je slome, otima se i prkosi...

09. 04. 2012. Mamin Vrtirep

(odgovor članu ena23)
Neposredna veza do poruke: 69
   RE: Dojenje u trudnoci
21.6.2012 13:46:51   
ena23
hm, oko 19 mjeseci pretpostavljam, jer tad je keno bio vec poveliki u pupi i udarao je user posted image

_____________________________

Onaj ko hoce- naci ce nacin, onaj ko nece - naci ce izgovor.

lav prvi- 22.08.2009.
lav drugi- 06.08.2011.


(odgovor članu Alhemicarka)
Neposredna veza do poruke: 70
   RE: Dojenje u trudnoci
21.6.2012 14:31:29   
vila_7
ena 23 user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Život je prekratak ili predug da bih dopustila sebi luksuz da loše živim

(odgovor članu ena23)
Neposredna veza do poruke: 71
   RE: Dojenje u trudnoci
25.7.2012 15:15:34   
Teddy Bear
Drage moje, u 15-oj sam sedmici trudnoce i cini mi se da lagano dojenju dolazi kraj, beba ima 14 mj... Prvo su me strasno boljele bradavice, i moram priznti da vise nisam uzivala kao prije, on ima naviku vise puta da se budi u toku noci, i tada trazi samo da drzi bradavicu u ustima i onako cucla, sto me jako iritiralo i boljelo. Uvela sam mu flasicu koju je prihvatio, al naravno jos uvijek trazi svoji siku. Ono sto je me najvise zbunilo je cinjenica da mi mlijeko samo prestaje, ne cini mi se, jer znam kako je bilo prije kad preskocimo jedan podoj, sad mi se desilo da 24 sata nije dojio i opet su mi nekako prazne. Jos uvijek mu preko noci dam siku kad ne mogu da ga smirim, jer pocne glasno da place, ali vidim da nam polako dolazi kraj. Tuzna sam strasno, i nekako se ruzno osjecam, cak i zaplacem zbog toga... to je moje dosadasnje iskustvo, i vidjet cu kako cemo dalje user posted image

(odgovor članu vila_7)
Neposredna veza do poruke: 72
   RE: Dojenje u trudnoci
24.2.2015 0:22:28   
Bella.88
Danas usla u 26-tu sedmicu,moj malac i dalje doji
zadnjih mesec dana kolostrumuser posted image
Tako sam sretna i ponosna sto mu je ovo drugi put da pije kolostrum i pice ga ako Bog da jos 3mj.
A onda sa svojom sekom nastavlja tandem user posted image

_____________________________

jun 2013 stigao vitez naš :)

jun 2015 guzna mala upotpunila nas svijet:)

(odgovor članu Teddy Bear)
Neposredna veza do poruke: 73
   RE: Dojenje u trudnoci
23.3.2015 11:44:06   
Mirela_sa
drage mame


Ja sam u 25 sedmci trudnoce i imam malca od 14 mjeseci kod kuce koji doji. Sada nisam protiv dojenja i drago mi je da doji ali pocinjem osjecati da je meni to napor, tj da su mi bradavice pravo osjetljive. Ovo mije inace treca trudnoca u 3 godine... i zeljela bih malo predahnuti dok beba u julu ne dodje. Malisa sve jede i pije osim mlijeka i moje pitanje jeste na koji nacin izbaciti dojenje. On doji samo po noci i to me slomi...žhvalaaa

(odgovor članu Bella.88)
Neposredna veza do poruke: 74
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 2 [3]
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3]
Idi na:








Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, šta bi uradili?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *