|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?

Ćelije iz fetusa u mozgu majke ostaju 18 godina nakon porođaja

Uredništvo Ringeraja.ba, 22.2.2025
Ako ste mama, znate kako možete intuitivno da osjetite svoje dijete čak i kada ga nema… Pa, sada postoji naučni dokaz da ga mame nose godinama i godinama čak i nakon što su ga rodile.

image
Nevjerojatno je kako majčina tiela štite bebu po svaku cijenu, a beba štiti i obnavlja majčinski organizam. Foto: Freepik.com
/11


Kada je žena trudna, ćelije bebe migriraju u krvotok majke, a zatim kruže nazad u bebu, to se zove „fetalno-majčinski mikrohimerizam“.

Tokom 41 sedmice, ćelije cirkulišu kroz posteljicu u oba smjera, a nakon što se beba rodi, mnoge od ovih ćelija ostaju u majčinom tijelu, ostavljajući trajni trag u majčinim tkivima, kostima, mozgu i koži, i često tamo ostaju. Desetljećima.

Svako dijete koje majka posle dobije ostaviće sličan otisak i na njenom tijelu. Čak i ako trudnoća ne ide do punog termina ili ako imate pobačaj, ove ćelije i dalje migriraju u vaš krvotok.

 

PROČITAJ JOŠ: TRENUTAK KADA SE MAJKA RODI!


Istraživanja su pokazala da ako je majčino srce povređeno, fetalne stanice će pojuriti na mjesto povrede i promjeniti se u različite vrste stanica koje su specijalizovane za popravku srca. Beba pomaže oporavku majke, dok majka gradi bebu.

Doista čudesno! To je često razlog zašto određene bolesti nestaju tijekom trudnoće.

Nevjerojatno je kako majčina tijela štite bebu po svaku cijenu, a beba štiti i obnavlja majčinski organizam – tako da se beba može bezbedno razvijati i preživjeti.

Razmislite na trenutak o ludim željama za određenom hranom. Što je majci nedostajalo da je beba natera da želi baš tu vrstu hrane?

Studije su također pokazale da ćelije iz fetusa u mozgu majke ostaju čak 18 godina nakon porođaja. Ovo je zaista nevjerojatno!

Ako ste mama, znate kako možete intuitivno da osetite svoje dijete čak i kada ga nema… Pa, sada postoji naučni dokaz da ga mame nose godinama i godinama čak i nakon što su ga rodile.

 

Izvor: uspesnazena.com

 

PROČITAJ JOŠ: Zašto bebu nosimo najčešće na lijevoj strani?


Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Primjena i doziranje lijekova za temperaturu
Veliki broj roditelja griješi prilikom doziranja antipiretika što dovodi do toga da temperatura ne spada. Zbog toga u ta...
3
Zdravo kretanje dojenčeta
Ne preporučuje se stavljanje djeteta u hodalice, pogotovo ne u one kojima pod dotiče samo vrhovima prstiju. Hodalice mog...
2
Masaža bebe i malo starijeg djeteta
Masaža je odličan način uspostavljanja i učvršćivanja veze sa djetetom, jer je svakom djetetu dodir neophodno potreban z...
2
Priprema na život sa bebom
Dolazak bebe će zasigurno unijeti i nešto nemira u vaš život. Na dolazak djeteta se pripremite već prije poroda.
2






Anketa

Pitanje.
пеперутка16

Da li neko od vas drži krave? Ako jeste, šta radite s mlijekom? Ne zezam se, pitam ozbiljno, ne znam sta da radim sa mlekom?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *