|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3 4   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Za i protiv nadohrane
18.12.2008 18:12:05   
Golubica
Na forumu ima osnova ove teme, ali se to u nekom dijelu pretvorilo u prepucavanje.
Dajte konkretne odgovore kada početi sa uvođenjem hapica. Ja lično sam bebu vodila kod tri pedijatra i svaki ima različitu priču. Bebi je 4 i pol mjeseca jako je napredna iako je dojila samo mjesec. Hrani se APTAMILOM. Ali počet ću ovih dana polahko testirati voće. Pa ne može joj ništa strašno biti.

< Poruku je uredio Amrino RR -- 23.12.2008 13:16:30 >


_____________________________

Asja, 02. 08. 2008.
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Za i protiv nadohrane
18.12.2008 18:39:37   
almai
zasto da ne?
Bebi slobodno mozes ponuditi jabuku i bananu za pocetak,a poslije i ostalo voce i povrceuser posted image

< Poruku je uredio Amrino RR -- 23.12.2008 13:24:28 >


_____________________________

moja su djeca zlatna...
kad spavaju:))

(odgovor članu Golubica)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Za i protiv nadohrane
18.12.2008 18:48:47   
ebru
Ja sam licno protiv nadohrane u toj dobi bebe!Ja sam isto tako pokusala sa mislim 4 mjeseca da dajem nadohranu,pocela uvodit polagano,a mala je dobila uzasne grcice,pa sam prestala i nastavila nakon 6.mjeseca!Ja sam eto sa tom preuranjenom nadohranom imala lose iskustvo i zato sam protiv!

< Poruku je uredio Amrino RR -- 23.12.2008 13:25:02 >


_____________________________

MONIKA 11.12.2007
Jeder Mensch begegnet einmal dem Menschen seines lebens,aber nur wenige erkennen ihn rechzeitg!
http://www.youtube.com/watch?v=P6WlXmHrnyU

(odgovor članu almai)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Za i protiv nadohrane
18.12.2008 18:51:04   
Visnja RR
Asja je imala par dana manje od 6 m kad sam je pocela upoznavati sa vocem...

< Poruku je uredio Amrino RR -- 23.12.2008 13:25:39 >


_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu ebru)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Za i protiv nadohrane
18.12.2008 18:59:48   
lejlašh
Ja sam krenula sa 5 mjeseci, na tebi je da dlučiš, i ja mislim da joj par kašikica dnevno neće naškoditi

< Poruku je uredio Amrino RR -- 23.12.2008 13:26:13 >


_____________________________

Merjem, 11.11.2007.
mamina sultanija
Arman, 23.07.2010.
mamin pasha

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Za i protiv nadohrane
18.12.2008 19:02:04   
mamina cura
Preporuka mog pedijatraje da se krene sa  6mj i ja sam se toga drzala kod oba djeteta. Nisam htjela da nista rizikujem a ne vidim razloga zasto da se zuri sa nadohranom ako beba lijepo napreduje, zasto joj kvariti taj ritam.
Postoji i dobar razlog zasto sa 6mj, tada bebe mogu da sjede i hrana se lakse spusta u zeludac i vari. Kako nahraniti bebu od 4,5mj kad ona jos uvijek leziuser posted image  Barem se nadam da leziuser posted image
Koji su razlozi da se krene sa 4mj ili ranije ne znam jer nisam majka koja je to radila.

< Poruku je uredio Amrino RR -- 23.12.2008 13:26:32 >


_____________________________

Timur 20.03.2004.
Hena 30.12.2007.

koristimo platnene pelene
za zdravije odrastanje

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Za i protiv nadohrane
18.12.2008 19:13:30   
ElmaB
Ja sam kod svo troje djece uvela nadohranu od 4-og mjeseca, naravno postepeno, i zaista nisam se pokajala! Misljenja sam da se ne mora bas strogo drzati uputa pedijatara ili nekih tablica, pa cekati punih 6 mjeseci da se uvede nadohrana!

< Poruku je uredio Amrino RR -- 23.12.2008 13:26:52 >


_____________________________

Mamina zlata:
Tea, 11.02.2005.
Lana, 31.03.2008.
Deni, 31.03.2008.


(odgovor članu mamina cura)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Za i protiv nadohrane
18.12.2008 19:29:49   
mamina princeza
Moje misljenje je isto da mozes poceti pomalo uvoditi voce i povrce - naravno pomalo!!!


< Poruku je uredio Amrino RR -- 23.12.2008 13:27:10 >


_____________________________

Moja princeza 04.07.2008
Moj princ 26.02.2012

(odgovor članu ElmaB)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Za i protiv nadohrane
18.12.2008 19:34:53   
Romali
Pošto je moj user posted image kao mali sumo hrvač, savjet pedijatra je bio početi dohranu sa 6 mjeseci. Dakle, mlijeko je zadovoljavalo sve njegove potrebe.
Počeli smo malo ranije, možda sa 5,5. Naravno, jabuka prvo.

< Poruku je uredio Amrino RR -- 23.12.2008 13:27:32 >


_____________________________

23.4.2008. A.O. promijenio moj svijet :)
14.4.2014. Z. promijenila našu planetu :)




(odgovor članu mamina princeza)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Za i protiv nadohrane
18.12.2008 20:52:42   
Anoniman
Ja sam kod oba djeteta pocela sa 4 mjeseca, pomalo, ali nisam hvala Bogu imala problem niti sam se pokajala.

< Poruku je uredio Amrino RR -- 23.12.2008 13:27:49 >

(odgovor članu Romali)
  Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Za i protiv nadohrane
18.12.2008 21:37:48   
kana
sa 4 mjeseca sam uvela a to sam uradila jer sam primjetila da guta pogledom na sve sto ja jedem...mislim da je tada  vrijeme,kad to primjetis:)

< Poruku je uredio Amrino RR -- 23.12.2008 13:28:08 >


_____________________________

"ako ne znaš voliti sebe,nećeš znati voljeti ni druge.."
TARIK 03.03.2008. mamina ribica:)

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Za i protiv nadohrane
18.12.2008 21:51:36   
ziki
Prema najnovijim istraživanjima povezano je rano uvođenje nadohrane i sve češćih alergija. Alergije na moraju nastupit odmah mogu i kroz godinu dvije. Zbog toga sam ja krenula sa 6 mjeseci i polako mu uvodim namirnicu po namirnicu, pa onda kombinacija.

< Poruku je uredio Amrino RR -- 23.12.2008 13:28:25 >


_____________________________

Nemam ništa od onog što bi se moglo nazvati bogatstvom i ne žalim mnogo za tim. Možda zbog toga ne poštujem to ni kod drugih. Bogatstvo je za mene ono što mogu ponijeti bilo gdje da odem, a to su uspomene. One ne mogu propasti, ne mogu se potrošiti......

(odgovor članu kana)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Za i protiv nadohrane
18.12.2008 21:58:32   
triplemama
Ja sam sa svo troje počela dohranu sa 6 mj. i super je funkcionisalo, a i pedijatri su mi to preporučavali. Emiru je Dr preporučavala tek sa 9 mj. dohranu zbog alergije ali poslije testova je ipak rekla od 6 mj.

< Poruku je uredio Amrino RR -- 23.12.2008 13:28:42 >


_____________________________

Ko čeka i dočeka NOVI ZAKON O "AS"
Savjetnica za AS udruženja DjeCa

(odgovor članu ziki)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Za i protiv nadohrane
18.12.2008 21:59:46   
rozi
Ja sam uvala 10 dana prije 6 punih mjeseci i evo sad 6 prestala  jer je dobio zatvor , jadnicko se napatio. Sada samo dojimo. Ja nisam za uvodjenje dohrane ranije, mozda mu nece nista biti, ali ne vidim ni razloge za. 

< Poruku je uredio Amrino RR -- 23.12.2008 13:28:59 >


_____________________________

Pile mamino 17.06.2008.

(odgovor članu kana)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Za i protiv nadohrane
18.12.2008 22:07:35   
Amrino
KADA POČETI?
Većina djece pokazuje znakove spremnosti za uzimanje čvrste hrane negdje oko polovice prve godine života.
Ti znakovi su:
-         može sjediti
-         izgubljen refleks kojim dijete automatski gura jezikom hranu iz usta
-         spremnost na žvakanje
-         sposobnost uzimanja hrane rukom i stavljanje u usta
-         smanjen zahtjev za dojenjem koji se ne može povezati s bolešću, izlaženjem zuba ili promjenama u rutini

Ako dijete oko šestoga mjeseca života iznenada želi više dojiti i ta situacija potraje 4-5 dana unatoč čestim podojima, možda je vrijeme za uvođenje čvrste hrane. Ako je dijete puno mlađe od 6 mjeseci nemojte žuriti s nadohranom, jer se onda ovi cesti podoji najčešće mogu povezati sa skokovima u razvoju ili promjenama u rutini. Majčino mlijeko je prirodna i sasvim dovoljna hrana za najmanje prvih 6 mjeseci djetetova života. 1997 American Academy of Pediatrics počinje preporučati isključivo majčino mlijeko prvih 6 mjeseci života. 2001, SZO mijenja preporuke, od prijašnjih da se čvrsta hrana uvodi između 4. i 6. mjeseca života, na odgađanje nadohrane do 6. mjeseca djetetova života. Jednom studijom iz 2001. (Naylor and Morroow) se pokušala odrediti optimalna starost u kojoj su donesene, zdrave bebe spremne za uvođenje čvrste hrane uzimajući u obzir četiri biološka sustava kod majke i djeteta: djetetov imunološki sustav, djetetov razvoj probavnoh sustava, djetetov razvoj oralne motorike i utjecaji dojenja na majčinu plodnost.

Zaključeno je da isključivo dojenje najmanje 6 prvih mjeseci:
-         pruža potrebnu imunološku zaštitu djeteta u jednom jako osjetljivom periodu
 -         daje sve nutricionističke sastojke potrebne za normalan rast i razvoj
-         dozvoljava djetetu da sazrije dok oralna motorika ne bude spremna za čvrstu hranu
-         odgađa vraćanje majčine plodnosti

Postoji dosta razloga zašto odgoditi uvođenje čvrste hrane do 6. mjeseca djetetova života. Evo nekih:
Smanjeni rizik od razvoja alergija - U obiteljima koje imaju povijest alergija, rano uvođenje nadohrane se može povezati s alergijskim reakcijama kao astma, dermatitis, alergije na hranu i alergijski rinitis (Saarinen i Kajosaari 1995). Dok je dijete isključivo dojeno, komponente majčinog mlijeka štite djetetov digestivni trakt, reducirajući rizik da strani proteini uđu u bebin sustav i uzrokuju alergijsku reakciju. Oko šestog mjeseca života dijete počne proizvoditi dovoljno IgA antitijela da bi moglo spriječiti apsorpciju antigena hrane kroz crijevnu stijenku, reducirajući tako mogućnost alergija na hranu.
Povećana sposobnost probavljanja čvrste hrane - Djetetov digestivni sistem sazrijeva prvih 6 mjeseci života. Prije nego je sistem spreman na ostalu hranu, većina čvrste hrane se slabo probavljaju i mogu uzrokovati neugodne reakcije.
Osigurana ispravna prehrana preko majčinog mlijeka
- Što više nadohrane (pod ovim se podrazumijeva i čaj, voda, sokovi...) dijete uzme, manje će pojesti majčinog mlijeka i tako će majka početi proizvoditi manje mlijeka. Rano uvođenje nadohrane povećava rizik od ranog prestajanja dojenja.
Smanjeni rizik od infekcija uha
Smanjeni rizik koji sa sobom nosi unošenje neekološki uzgajane hrane
Sva djeca nisu spremna na nadohranu u istome periodu života. Gledajte dijete, ne kalendar, da bi prepoznali djetetove znakove spremnosti. Ako beba odbija nadohranu, pokušajte ponovno za tjedan ili dva. Neka djeca koja imaju alergiju na određene vrste hrane mogu biti skroz nezainteresirana za čvrstu hranu do svojih 8, 9 mjeseci života. Ovo može biti sasvim prirodna zaštitna reakcija. Nemojte se brinuti. Mnogo djece se sasvim lijepo razvija i raste na samo majčinome (ili AD) mlijeku.

< Poruku je uredio Amrino RR -- 23.12.2008 13:29:19 >


_____________________________

Polaznica obuke o dojenju
HAMZA
29.12.2007
IMRAN
03.03.2010



(odgovor članu rozi)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Za i protiv nadohrane
18.12.2008 22:09:32   
kana
hej amra dje si bonaa?
pozdrav za tebe
ljubi hamzicauser posted image

< Poruku je uredio Amrino RR -- 23.12.2008 13:29:37 >


_____________________________

"ako ne znaš voliti sebe,nećeš znati voljeti ni druge.."
TARIK 03.03.2008. mamina ribica:)

(odgovor članu Amrino)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Za i protiv nadohrane
18.12.2008 22:11:30   
Amrino
Je li moja beba spremna za dohranu?
Mnogi se roditelji pitaju koji je pravi trenutak za uvođenje dohrane. S jedne strane preporuča se isključivo dojenje prvih šest mjeseci, a s druge često čuju savjete bližnjih kojima se teško oduprijeti. Generacija naših mama vrlo je rano kretala s dohranom - već oko trećeg mjeseca. Na žalost, neki još uvijek misle da ranije uvođenje krute hrane bolje navikava dijete na nove okuse i da će ono teže prihvatiti nadohranu ako čekaju do navršenog šestog mjeseca.
Što kažu stručnjaci?
Zdravstveni stručnjaci i stručnjaci za dojenje slažu se da je najbolje pričekati da dijete bude staro oko šest mjeseci prije nego mu ponudite drugu hranu. Hrvatsko pedijatrijsko društvo, Svjetska zdravstvena organizacija kao i mnoge druge organizacije preporučuju isključivo dojenje, dakle bez dodataka sokova, vode, čajeva, kašica ili druge hrane, prvih šest mjeseci djetetova života. Liječnici preporučuju odgodu dohrane do djetetove navršene prve godine ako postoji obiteljska sklonost alergijama.
Koji su razvojni pokazatelji bebine spremnosti za drugu hranu?
Spremnost za krutu hranu ovisi kako o razvijenosti probavnog sustava, tako i o djetetovoj razvojnoj spremnosti. Iako zrelost probavnog sustava nije nešto što se može odrediti, istraživanja pokazuju da je razdoblje od oko 6 mjeseci dovoljno za izbjegavanje alergija i drugih zdravstvenih rizika preuranjenog uvođenja dohrane.  Spremnost za dohranu je individualna - razlikuje se od djeteta do djeteta i ne može se točno vremenski odrediti. Većina je djece razvojno spremna za krutu hranu između 6 i 8 mjeseci.
Znakovi koji pokazuju da je dijete razvojno spremno za krutu hranu uključuju sljedeće:
  • Dijete može samo sjediti bez potpore.
  • Izgubilo je refleks izbacivanja jezika i ne izbacuje hranu automatski jezikom iz usta.
  • Dijete je spremno i voljno žvakati.
  • Razvija „hvat pincete", kad prima hranu ili druge stvari između palca i kažiprsta. Korištenje prstiju i zahvaćanje hrane dlanom nisu zamjena za razvoj hvata pincete.
  • Dijete želi sudjelovati u obrocima i može pokušati uhvatiti hranu i staviti ju u usta.
    Zablude o spremnosti za dohranu: "Beba je dosegla "magičnu" težinu"
  •  Iako je vaša beba dostigla neku "x" težinu ili udvostručila porođajnu težinu (ili kolikogod bila trenutno teška) ne znači da je automatski spremna za dohranu – osobito ako je mlađa od šest mjeseci. Preporuka Svjetske zdravstvene organizacije (kao i Hrvatskog pedijatrijskog društva) za uvođenje dohrane nakon šest mjeseci ili kasnije odnosi se i na dojenčad težu od prosjeka za svoju dob. Dobrobiti isključivog dojenja 6 mjeseci ili dulje vrijede za svu djecu, neovisno o njihovoj težini. Zrelost probavnog sustava i razvojna spremnost pokazuju je li dijete spremno za čvrstu hranu, a ne njegova težina. Zanimljivo je da se majkama preporučuje dohrana i za veliku i za malu djecu. Čak je moguće čuti obje preporuke (i argumente) od iste osobe!

    < Poruku je uredio Amrino RR -- 23.12.2008 13:29:58 >


    _____________________________

    Polaznica obuke o dojenju
    HAMZA
    29.12.2007
    IMRAN
    03.03.2010



    (odgovor članu Amrino)
  • Neposredna veza do poruke: 17
       RE: Za i protiv nadohrane
    18.12.2008 22:13:26   
    Amrino
    IZVORNA PORUKA: kana

    hej amra dje si bonaa?
    pozdrav za tebe
    ljubi hamzicauser posted image



    Heeej Kano!!! user posted image
    Ljubi i ti Tareta- cujemo se za kaficu ubrzo.

    < Poruku je uredio Amrino RR -- 23.12.2008 13:30:53 >


    _____________________________

    Polaznica obuke o dojenju
    HAMZA
    29.12.2007
    IMRAN
    03.03.2010



    (odgovor članu kana)
    Neposredna veza do poruke: 18
       RE: Za i protiv nadohrane
    18.12.2008 22:18:23   
    almai
    IZVORNA PORUKA: ElmaB

    Ja sam kod svo troje djece uvela nadohranu od 4-og mjeseca, naravno postepeno, i zaista nisam se pokajala! Misljenja sam da se ne mora bas strogo drzati uputa pedijatara ili nekih tablica, pa cekati punih 6 mjeseci da se uvede nadohrana!

    Isto ovako



    < Poruku je uredio Amrino RR -- 23.12.2008 13:31:14 >

    (odgovor članu ElmaB)
    Neposredna veza do poruke: 19
       RE: Za i protiv nadohrane
    18.12.2008 22:19:33   
    kana
    moze,ali necu dalje komentarisati ,nece valjati,pobjeci cu od teme,a ti si moderatoruser posted image
    fino boga mi:)

    < Poruku je uredio Amrino RR -- 23.12.2008 13:31:33 >


    _____________________________

    "ako ne znaš voliti sebe,nećeš znati voljeti ni druge.."
    TARIK 03.03.2008. mamina ribica:)

    (odgovor članu Amrino)
    Neposredna veza do poruke: 20
       RE: Za i protiv nadohrane
    19.12.2008 6:59:45   
    mamyca
    IZVORNA PORUKA: ElmaB

    Ja sam kod svo troje djece uvela nadohranu od 4-og mjeseca, naravno postepeno, i zaista nisam se pokajala! Misljenja sam da se ne mora bas strogo drzati uputa pedijatara ili nekih tablica, pa cekati punih 6 mjeseci da se uvede nadohrana!



    Isto ovako.Samo sto ih ja nemam trojeuser posted image ,vec jedno.user posted image

    < Poruku je uredio Amrino RR -- 23.12.2008 13:31:51 >


    _____________________________

    Hamza 11.3.2008.

    (odgovor članu almai)
    Neposredna veza do poruke: 21
       RE: Za i protiv nadohrane
    19.12.2008 11:56:57   
    SAMRAAA
    Ja da sam na tvom mjestu bih čekala dok ne napuni 6 mj....

    < Poruku je uredio Amrino RR -- 23.12.2008 13:32:09 >


    _____________________________

    Moje prvo sunce..

    Admin 03.04.2008.

    (odgovor članu mamyca)
    Neposredna veza do poruke: 22
       RE: Za i protiv nadohrane
    19.12.2008 12:55:58   
    bebacha
    i smo poceli sa 4 i po.lagano.
    beba sa 4 mjeseca moze u polulezeci polozaj

    < Poruku je uredio Amrino RR -- 23.12.2008 13:32:29 >


    _____________________________

    "Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti."

    (odgovor članu SAMRAAA)
    Neposredna veza do poruke: 23
       RE: Za i protiv nadohrane
    19.12.2008 13:48:11   
    Gigana
    i mi smo počeli prije 5. mjeseca (čini mi se).  Znam da nisam čekala 6. mjesec, već sam počela prije.  Kad god bi muž i ja sjeli da jedemo, on bi se pokraj nas oblizivao i gledao svaki naš zalogaj, tako da sam ja odlučila da uvedem nadohranu u ovom periodu. 

    Ne mislim da je to rano, mislim da se trebaš voditi svojim osjećajima, jer mama zna najbolje.  Ako misliš da trebaš čekati 6. mjesec, onda tako i uradi, ali bitno je da znaš da ne možeš pogriješiti i ako mu ponudiš čvrstu hranu i malo ranije.

    Prvo sam mu dala kuhanu jabuku, a sutradan mrkvu, pa onda treći dan brokulu (išla sam logikom da zavoli povrće koje baš djeca i ne vole, pa sam kontala ako mu to dam među prvim obrocima, onda kasnije neću imati problema sa tim povrćem).  Tako je i bilo, danas najviše voli brokulu i špinat, a do kada, ne znam, nadam se da će ovako i ostati.

    I još da napomenem, ja se nisam vodila principima da dajem jednu vrstu hrane 7 dana, pa da tek onda uvodim drugu namirnicu (ko može, svaka čast).  Ja sam dakle išla dan po dan, pa kad sam vidjela da nema alergije, onda sam sve to zajedno miješala u kašice (npr. rižu i brokulu sa mrkvom i sl.)  

    < Poruku je uredio Amrino RR -- 23.12.2008 13:32:45 >


    _____________________________

    Vedo 2007.g. i
    Esma 2012.g.

    (odgovor članu bebacha)
    Neposredna veza do poruke: 24
       RE: Za i protiv nadohrane
    19.12.2008 13:50:47   
    Emina*
    Ja bih da potpisem Giganu, do rijeci do rijeci, sve isto user posted image  user posted image
    Citirala bih je, ali povelik post user posted image   user posted image

    < Poruku je uredio Amrino RR -- 23.12.2008 13:33:04 >


    _____________________________

    Bakir
    20.04.2008.

    (odgovor članu Gigana)
    Neposredna veza do poruke: 25
    Stranica:   [1] 2 3 4   Sljedeća stranica >   >>
    Stranica: [1] 2 3 4   Sljedeća stranica >   >>
    Idi na:








    Anketa

    Šta da saznate...
    пеперутка16

    ..da nosite trojke, šta bi uradili?

    Oznake

    Prijava
    Ime i Prezime
    *
    Adresa
    *
    Poštanski broj Grad
    *
    Broj telefona
    *
    E-mail adresa
    *
    Veličina pelena koje dijete nosi
    *
    Starost vašeg djeteta/vaše djece
    *
    Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *