|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  4 5 [6] 7 8   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Kalendar nadohrane
7.11.2008 17:48:21   
treselle
hvala ti na savjetu, i ja sam mislila poceti sa cijedenom jabukom pomalo

_____________________________

Mein Sonnenschein

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 126
   RE: Kalendar nadohrane
7.11.2008 20:45:39   
Emina*
IZVORNA PORUKA: nesanica
Ja dodajem uvijek u voce puru ili neke zitarice i mislim da je to ipak zdravije nego  kupovati one vocne kutije od Milupe, Hippa i sl.
Napominjem ovo je moje licno misljenje!!!!



Elma, ovo ti je ujedno i  moj odgovor.... 
Radije bih mu dala puru, nego neke od Lina, ali to je opet moje misljenje... 
Ja ne znam, ti kao da imas namjeru da se raspravljas, ako nemas, izvini onda, moja greska,
ali ne znam zasto si upotrijebila rijec "kljukati", pa ne dajem mu otrov user posted image   user posted image

IZVORNA PORUKA: ElmaB

nju, dr Gordana Vukovic Dom zdravlja Omer Maslic! Pretpostavljam da je mislila, recimo na kukuruzno brasno, puru koju vi toliko forsirate...


Zamolit cu te da je pitas sljedeci put za puru...
Bas me interesuje sta ce reci.... 
A osim kukuruznog postoje i druga brasna...



< Poruku je uredio Emina* -- 7.11.2008 20:47:46 >


_____________________________

Bakir
20.04.2008.

(odgovor članu nesanica)
Neposredna veza do poruke: 127
   RE: Kalendar nadohrane
7.11.2008 21:00:58   
kristijan
meni je pedijatar koji je star i iskusan rekao da mogu početi sa sokićima bebi je 4,5mj i samo doji pa polako uvoditi hranu jer nije dovoljno pogotovo za mog bebelicu koji ima 9 kg a slabo mu je željezo jer ga ja nemam dovoljno a i starijem sam kojeg sam manje dojila uvela sa 4,5mj sokiće pa onda kašice voće mislim da svatko ima pravo svome djetetu odrediti kad će početi dohranu kad sam starijeg rodila drugačije se govorilo a sad kao odjednom ne može prije 6 mj a moj koliko je gladan po noći ga dpjim 7 puta od 9 do 6,7 ujutro

(odgovor članu Emina*)
Neposredna veza do poruke: 128
   RE: Kalendar nadohrane
7.11.2008 22:25:19   
Suzana
Eminice,
 
Ako se ne varam, ti si Bakiru davala brokoli?
:)
Kupila neki dan na pijaci pa ne znam na koji nacin si mu dala, a savjetovala si mi i karfiol.

Moji decki lijepo jedu voce i uzivaju ali mi sa povrcem bas nisu odusevljeni. Probali su tikvu samo, koju sam im dala sa prosom, a htjela bih im dati nesto novo. Krompir? Sta predlazete i na koji nacin.
 
Btw, danas sam bila u Mercatoru.... I ja kao i ti trazim od HiPPa one rizine, naravno, na mapi ih nema, kao ni ove Baby's First Milk Pap koju im ponekad smutim sa vocem. Bas cu da nazovem njihovo predstavnistvo i da vidim u cemu je fol!
 
Bili smo i na kontroli i Dr me je utjesila sa dojenjem i cvrstom hranom o cemu sam pisala i panicila.
Dok budem radila pola radnog nece mi biti gladni jer ce imati vocni obrok dok ne dodjem, a kada se vratim na puno radno, ona jedna flasica AD-a koje me je bunila... Dr je rekla da im ne dajem flasicu, kako ih ne daj Boze ne bih odbila od sise, nego da im formulu dam u mlijecnom obroku, da li sa zitaricama, pahuljicama... Neki oblik hape na kasikicu ili eventualno casa sa kljunom. Tako da sam sada smirenija sto se toga tice, hB, a nisam smirena glede mog povratka na posao. user posted image
 
Koje zitarice sve dajete bebama - bas sam danas malo gledala po Mercatoru...
Lino ima rizine pahuljice, ima kukuruzne, da li je neko probao kukuruzne od Nestle-a?

Htjela bih im osmisliti nekih zdravih obroka da mogu tetama ostaviti recepte...
 
Kada ste poceli davati supice?
 
Opet dosadjujem. user posted image
 


_____________________________

Edi i Mak - DOUBLE BLESSING
27.05.2008.

Moji životi, ljubavi, sreće najveće...

(odgovor članu Emina*)
Neposredna veza do poruke: 129
   RE: Kalendar nadohrane
7.11.2008 22:35:32   
Romali
Evo dok ti se ne javi stručniji, samo da ti napišem moje iskustvo.
Nemoj se razočaravati zbog tikvica, skoro nijedna beba nije njima oduševljena. Barem u početku, biće prilike da im ponovo ponudiš. Moj Omar ih je isto demonstrativno pljuvaouser posted image user posted image user posted image .
A danas sam mu pravila proso i jedan brokoli. Ma najeo se pravo! Sreća moja, jer sam se već bila uplašila da neće nikako jesti povrće. Samo dobro skuhala dvije kašike prosa i dodala jedan brokoli.
Sačekat ću nekoliko dana i ponovo mu dati tikvicu. Javim rezultateuser posted image .




_____________________________

23.4.2008. A.O. promijenio moj svijet :)
14.4.2014. Z. promijenila našu planetu :)




(odgovor članu Suzana)
Neposredna veza do poruke: 130
   RE: Kalendar nadohrane
7.11.2008 22:47:13   
mukica
Mi jos nismo poceli sa cvrstom hranom jos nam je rano, al sam sa starijim sinom pocela kad je imao 4,5 mjeseca  vocne kasice, sok od jabuke i sl.

Moja sestra je pocela sinu od 6 mjeseci uvoditi dosta povrca pa ako mu se nesvidi ona doda griz i nije bitno jeli supa,krompir mrkva,brokuli,tikva pomjesano sa grizom on sve pojede.

_____________________________

Mamini djecaci
12.03.2001
25.07.2008

(odgovor članu Romali)
Neposredna veza do poruke: 131
   RE: Kalendar nadohrane
8.11.2008 8:18:25   
ElmaB
Hanabanana, ne mislim da me napadas!

Emina, ne zelim se raspravljati, ali imam osjecaj da vama koje "hranite djecu po tablicama i kalendarima" smeta misljenje drugih koje to ne rade, i naravno, to okarakterisete kao zeljom za raspravljanjem! Ne, ne zelim se raspravljati, ali imam pravo i zelim reci svoje misljenje, i naravno odgovoriti na postove, koji su direktno upuceni meni. A, ne znam sta i da ponekad odredjeni postovi zahtijevaju raspravu?
Ja dr nikada nisam pitala  nista o nacinu ishrane zbog svog djeteta, jer ja sam vec iskusna mama, nego sam to uradila, jer sam vise izrevoltirana vasim postovima o ishrani djece, pa sam namjerno htjela cuti njeno misljenje, koje sam ovdje prenijela. Sljedeci put cu je pitati za puru, pa cu ti napisati! A, znam Emina i za druga brasna, nema potrebe da mi napominjes!
A, kljukati, pa zato sto trcite od djeteta do tablice, pa uporedjujete da li smije danas jesti ovo, sutra ono... A, i u svako jelo stavljate proso, puru, zitarice... Ja se u to do sada nisam petljala, kao i na dosta drugih tema za koje smatram da katastrofalno grijesite, ali kada ste me Hanabanana i ti povukle za jezik, e onda sam vam odgovorila! I, vjeruj svaki put cu to uraditi!


< Poruku je uredio ElmaB -- 8.11.2008 8:22:06 >


_____________________________

Mamina zlata:
Tea, 11.02.2005.
Lana, 31.03.2008.
Deni, 31.03.2008.


(odgovor članu Emina*)
Neposredna veza do poruke: 132
   RE: Kalendar nadohrane
8.11.2008 9:16:25   
Emina*
Draga Elma, nisam nikad rekla da hranim dijete prema tablicama...
Njih uopste i ne gledam, povodim se svojim zdravim razumom,
ali ako u tablici pise (sto ja smatram) neka razumljiva stvar,
znaci da se moj zdrav razum podudara sa tablicama, pa tako i hranim svoje dijete...... 
Nisam nikad rekla ni da nisam Bakiru dala neki od Lina, naprotiv, probao je on i frutolino,
i sta sve ne od te hemije, i svidjelo mu se..... 
Ali, s druge strane, naravno da mu dajem puru, proso, i sve ono sto je bitno za rast i razvoj mog djeteta...
Niko tebe ne vuce za jezik draga Elma, ali malo pogledaj svoje postove vezane za ishranu, pa ces sve shvatiti...  Nemam vise namjeru da se raspravljam i da pisem neke bezze postove, i postove koji su skroz of topic...
LP

_____________________________

Bakir
20.04.2008.

(odgovor članu ElmaB)
Neposredna veza do poruke: 133
   RE: Kalendar nadohrane
8.11.2008 9:28:09   
Emina*


Suzana,
jesam davala sam mu Brokoli, i sve svjeze sto sam nasla na pijaci user posted image   user posted image ..
Eh za brokoli, otkines one cvjetove (ja sam bar tako), znaci samo njih, a ne onu drsku, jer je ona malo potvrda....  Skuhas ih, propasiras i eto ti obroka... Mozes pomijesati s bilo cim...  S mrkvicom, nekim zitaricama, ako hoces da dobijes guscu smjesu....  Vjeruj mi da se Bakiru pravo svidjelo.. Ja sam ostala bez teksta, bas je jeo kao veliki user posted image   I spinat isto....  To dvoje bas voli....  Tako da mu uglavnom dajem malo brokulija i spinata sa malo rizinih pahuljica, cisto da se malo zgusne.....
I to super rucka....

Sto se tice tikve, nije ni on bas odusevljen njome, iako mama jeste user posted image
Krompir isto skuhas, posto mu je ukus nikakav, ja dodam mrkvicu, ali probaj mrkvicu prije toga, ja imam neke, bas su slatke kad ih jedes, tako da mu pomijesam kuhanu mrkvicu s krompiricem,. i to isto voli.... 
Karfiol na isti nacin, skuhan, samo sto je on malo potezak za zeludac, Bakir je imao grceve od njega, tako da mu dajem, ali rjedje....  Pravis ga isto kao brokoli....  Mozes opet s mrkvicom, ma sta nadjes od povrca u kuci user posted image

Sto se tice Hipp rizinih pahuljica, ja od njih davno odustala, i od nade da cu ih naci ovdje u BIH.. Heheh... Dolaze mi aBd 26-og ovog mjeseca, direktno iz Njemacke user posted image   user posted image ...  Ako dobijem vise, ako ti treba javi, pa da ti dam koju.....
A i ja sam ovih dana gledala, nema ni Baby¨s first milk pap nigdje, i ja ne mogu da nadjem....
Bas me cudi, pa kad vide da im nedostaje, zasto vec ne naruce user posted image

Drago mi je sto te je dr smirila, onda super, ako ti je tako rekla...  Mnoge hapice od zitarica i voca se prave sa AD mlijekom, tako da ti je to super varijanta....  Npr, od Lina, kukuruz, kukuruz+riza i sl se prave s mlijekom...  Nestle riza se prave s mlijekom, tako da fino neko tvojim djecacima napravi npr taj obrok Nestle rize, i doda u to neku vockicu, i to ce ih pravo zasititi.....

Od zitarica, ja sam uzela Nestle rizu, i trebam kupiti i taj kukuruz +riza od Nestle-a, pa cemo vidjeti....  Kupila sam i Lino Kukuruz, ja mislim, ali nisam ga ni otvorila.... 

Za supice, ja sam mu od skora pocela davati, cisto onako da okusi, a ovih dana cu da mu stavljam u slane obroke po malenu kasikicu maslinovog ulja, posto haman bebama je potrebnije vise masnoca nego nama.....

I ako moze jedan savjet, kad otvoris npr neku kutiju zitarica, mislim da sve otvorene traju negdje oko 2-3 sedmice, pa eto da obratis paznju i na to.....
Nadam se da sam ti bar malo pomogla....
Srecno user posted image   user posted image






< Poruku je uredio Emina* -- 8.11.2008 9:30:15 >


_____________________________

Bakir
20.04.2008.

(odgovor članu Suzana)
Neposredna veza do poruke: 134
   RE: Kalendar nadohrane
8.11.2008 9:28:54   
simba
Njih uopste i ne gledam, povodim se svojim zdravim razumom,
ali ako u tablici pise (sto ja smatram) neka razumljiva stvar,
znaci da se moj zdrav razum podudara sa tablicama, pa tako i hranim svoje dijete......



Hm neznam sto bih rekla osim sto se slazem sa ovom Eminom....
user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Moj sin RIAD, Moj zivot novi!

(odgovor članu Emina*)
Neposredna veza do poruke: 135
   RE: Kalendar nadohrane
8.11.2008 9:50:38   
ElmaB
IZVORNA PORUKA: Emina*

Niko tebe ne vuce za jezik draga Elma, ali malo pogledaj svoje postove vezane za ishranu, pa ces sve shvatiti...  Nemam vise namjeru da se raspravljam i da pisem neke bezze postove, i postove koji su skroz of topic...
LP


Iako znam sta sam pisala, opet sam ih pogledala i u svakom od njih se apsolutno protiv hranjenju i odgoju djece po nekim formama, tablicama i sl. I ne znam sta sam to trebala shvatiti i uopste zasto mi TI govoris da nesto trebam shvatiti? I uopste mi nije jasno sto si ti nadovezala na moje prethodne postove, kada su oni bili upuceni Hanabanani i zasto me upozoravas de se zelim raspravljati???
Kada mi treba neki savjet ja pitam, tako da cu i sljedeci put to uraditi, a ako ti je lakse mogu taj post u kojem mi treba savjet osloviti i na tebe!
I, ponavljam po ko zna koji put, da sam ovdje prenijela savjete ljekara i ono sto su oni raspravljali na posljednjem seminaru, a ne svoje misljenje, koje sam vec masu puta iznijela!


_____________________________

Mamina zlata:
Tea, 11.02.2005.
Lana, 31.03.2008.
Deni, 31.03.2008.


(odgovor članu Emina*)
Neposredna veza do poruke: 136
   RE: Kalendar nadohrane
8.11.2008 9:59:14   
Emina*
IZVORNA PORUKA: ElmaB

... i uopste zasto mi TI govoris da nesto trebam shvatiti?


IZVORNA PORUKA: ElmaB

 ...ali kada ste me Hanabanana i ti povukle za jezik, e onda sam vam odgovorila!
I, vjeruj svaki put cu to uraditi!




Ja sam se ovdje osjecala prozvanom...
Ne zelim vise da kvarim temu.... 
Zamolila bih moderatore da obrisu postove koji su nevezani za temu,
a ako nesto imas da mi kazes slobodno mozes na PP...
Toliko od mene...
LP

< Poruku je uredio Emina* -- 8.11.2008 10:00:58 >


_____________________________

Bakir
20.04.2008.

(odgovor članu ElmaB)
Neposredna veza do poruke: 137
   RE: Kalendar nadohrane
8.11.2008 10:01:00   
ElmaB
Nema potrebe da molis moderatore, jer oni ce to uraditi i bez tebe, ali ako imam nesto da ti kazem, onda cu to i napisati, ma koliko puta to moderatori brisali! Naci cu vec nacina da ti kazem sto zelim!!! Ti si se i prije ovih citiranih djelova nakacila na moje postove, kada sam Hanibanani odgovorila na pitanje: Kako moze brasno, a ne moze gluten!" Inace, da to nisi uradila, ne bih te ni spomenula!

< Poruku je uredio ElmaB -- 8.11.2008 10:02:48 >


_____________________________

Mamina zlata:
Tea, 11.02.2005.
Lana, 31.03.2008.
Deni, 31.03.2008.


(odgovor članu Emina*)
Neposredna veza do poruke: 138
   RE: Kalendar nadohrane
8.11.2008 10:17:55   
Emina*
IZVORNA PORUKA: ElmaB

Pretpostavljam da je mislila, recimo na kukuruzno brasno, puru koju
VI  toliko forsirate


Onda ovdje nisam primijetila da si persirala hanabananu user posted image   user posted image

IZVORNA PORUKA: ElmaB
 Ti si se i prije ovih citiranih djelova nakacila na moje postove


haha, ja se nakacila....  Draga Elma, pisi sta hoces, bas me briga...
Ja sam samo iznijela svoje misljenje.....
Ja bih te zamolila da nastavimo na PP.... 


_____________________________

Bakir
20.04.2008.

(odgovor članu ElmaB)
Neposredna veza do poruke: 139
   RE: Kalendar nadohrane
8.11.2008 10:19:50   
ElmaB
Ne, ja PP koristim za neka lijepa dopisivanja sa ljudima koje na neki nacin volim i postujem!

_____________________________

Mamina zlata:
Tea, 11.02.2005.
Lana, 31.03.2008.
Deni, 31.03.2008.


(odgovor članu Emina*)
Neposredna veza do poruke: 140
   RE: Kalendar nadohrane
8.11.2008 10:29:45   
Anoniman
.... i tu prica zavrsava user posted image nadam se user posted image

amrino je odsutna par dana, tako da sam vam ja ovdje urednik user posted image
hajde zenice moje drage, mir mir...

cmokac djecici

LP

(odgovor članu ElmaB)
  Neposredna veza do poruke: 141
   RE: Kalendar nadohrane
8.11.2008 10:32:12   
ElmaB
I ja se nadam Dino! Pusa!user posted image

_____________________________

Mamina zlata:
Tea, 11.02.2005.
Lana, 31.03.2008.
Deni, 31.03.2008.


(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 142
   RE: Kalendar nadohrane
8.11.2008 22:04:56   
Suzana
Eminice, hvala na ovih "brdo" sugestija! user posted image  
Ma logicno mi je da im se voce vise svidja, ali forsiracu ja njima povrce, nece bogami biti na tatu koji povrce ne voli. user posted image
 
Romali, koliko vode stavis na te dvije kasike prosa? Meni uvijek vodenasto bude, ne mogu da potrefim. user posted image
 
Btw, ima li ovdje tema recepti za bebe, nesto nisam nailazila na nju do sada...?

_____________________________

Edi i Mak - DOUBLE BLESSING
27.05.2008.

Moji životi, ljubavi, sreće najveće...

(odgovor članu ElmaB)
Neposredna veza do poruke: 143
   RE: Kalendar nadohrane
8.11.2008 22:09:40   
Romali
Suzana, imaš recepte za bebe. Samo ukucaj u pretražnik.
A vodu sipam odokativnom metodom pa ako je vodeno, pustim još malo da kuha. Tako mi lakše bude poslije napraviti kašu.


_____________________________

23.4.2008. A.O. promijenio moj svijet :)
14.4.2014. Z. promijenila našu planetu :)




(odgovor članu Suzana)
Neposredna veza do poruke: 144
   RE: Kalendar nadohrane
8.11.2008 22:16:13   
Suzana
IZVORNA PORUKA: Suzana

 
Btw, ima li ovdje tema recepti za bebe, nesto nisam nailazila na nju do sada...?


Stupid woman, zaboravih na Sta je beba rucala danas. user posted image

_____________________________

Edi i Mak - DOUBLE BLESSING
27.05.2008.

Moji životi, ljubavi, sreće najveće...

(odgovor članu Suzana)
Neposredna veza do poruke: 145
   RE: Kalendar nadohrane
8.11.2008 22:21:39   
Romali
Mislim da ima i tema - recepti za bebe.
Btw, nisi stupid, nego premorena vjerovatno. Ja nekad pomislim da gubim zdrav razum, sve zaboravljamuser posted image


_____________________________

23.4.2008. A.O. promijenio moj svijet :)
14.4.2014. Z. promijenila našu planetu :)




(odgovor članu Suzana)
Neposredna veza do poruke: 146
   RE: Kalendar nadohrane
9.11.2008 7:59:16   
Emina*
IZVORNA PORUKA: Suzana
Stupid woman, zaboravih na Sta je beba rucala danas. user posted image


Suzi, samo si premorena user posted image user posted image
Nema na cemu, nadam se da sam bar malkice pomogla...
Pored te teme, imas i temu Recepti za najmladje, pa valjda nesto "iskopas" user posted image


_____________________________

Bakir
20.04.2008.

(odgovor članu Suzana)
Neposredna veza do poruke: 147
   RE: Kalendar nadohrane
21.11.2008 16:39:13   
rozi
Trebam vas savjet. Ja bih zeljela poceti nadohranu sa cistim rizinim pahuljicama, pa tek nakon mozda 4-5 dana dodavati u njih voce ili povrce. Ni ja nisam mogla pronaci ciste pahuljice , pa sam kupila one kolacice,(negdje sam procitala da je Amrino to napisala);
Smijem li to dati kao prvi obrok ? Kako da ih napravim, da li ih treba potopiti u vodi, pa onda izmijesati sa mlijekom? Trebam li ih miksati?  A kada pocnem dodavati voce u njih mora li biti kuhano ili moze i svjeze?

Ma milion pitanja mi se vrti po glaviuser posted image user posted image user posted image


(odgovor članu Emina*)
Neposredna veza do poruke: 148
   RE: Kalendar nadohrane
21.11.2008 16:43:22   
Romali
Rozi, ne znam odgovor, nisam još pravila te keksiće.
Ali kad već misliš praviti nešto s mlijekom, možeš uzeti i Rižolino. To je sama riža,a poslije u nju dodaji voće. Ja skuham jabuku, a gnječim bananu, krušku. Nekad stavim Frutekovo voće,a ono je već kašasto.

_____________________________

23.4.2008. A.O. promijenio moj svijet :)
14.4.2014. Z. promijenila našu planetu :)




(odgovor članu rozi)
Neposredna veza do poruke: 149
   RE: Kalendar nadohrane
21.11.2008 16:55:22   
Emina*
Rozi, i ja sam kupila te keksice, ali nekako su mi bas tvrdi,
i Bakir ih bas lomi u komadice, i onda kao da hoce da povraca, tako da mu to vise nisam dala,
jer se bas rasipa... 
Ako si kontala bas s rizom, mozes uzeti kako ti je Romali rekla ili Rizolino,
ili Lino Riža, Lino Kukuruz/Riža,
Nestle takodje ima svoju rizu,
pise da se pravi s mlijekom, ali mozes i s vodom,
ako ne planiras sa AD mlijekom... 
Ja bih ti preporucila (ovo je cisto moja preporuka),
Hipp ima takodje hapicu, zove se "Babys first milk pap", roza kutija,
u sastavu je riza i kukuruz, pravi se s vodom,
i to ja Bakiru i sada dajem, pomijesano s vockom.....

_____________________________

Bakir
20.04.2008.

(odgovor članu Romali)
Neposredna veza do poruke: 150
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  4 5 [6] 7 8   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  4 5 [6] 7 8   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji dio trudnoće vam se najviše dopao ili najlakši?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *