|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Za i protiv nadohrane
19.12.2008 13:52:50   
juni
Mislim da je ipak najbolje sacekati 6 mjeseci pa onda polako krenuti sa upoznavanjem vocki. Malo sam se raspitivala sta pedijatri savjetuju u ostalim djelovima svijeta pa ih vecina savjetuje iskljucivo dojenje prvih sest mjeseci bez vode ili cajeva. Ja se toga drzim i bebac super napreduje i fino doji.

< Poruku je uredio Amrino RR -- 23.12.2008 13:20:31 >


_____________________________

EMIL,7.9.2008.

(odgovor članu bebacha)
Neposredna veza do poruke: 26
   RE: Za i protiv nadohrane
19.12.2008 13:54:30   
Amrino
Zaboravila sam da napisem da sam ja svom Hamzi pocela uvoditi dohranu kada je imao 6 i po tj. kada se sam posjeo. Nisam se pokajala a i zasto bih? user posted image
Odmah sam mu davala i hranu u komadima, sve je mogao da uzme sam u rukicu i da jede...nikad nikakvih problema. Stolica sasvim uredna, nije imao ni grceve ni bilo sta slicno...
Mnoge majke se sikiraju oko dohrane...sta i kako napraviti, hoce li se bebi svidjeti...hiljadu nekih nedoumica i zbog toga mi nije jasno zasto zure. Bebi je do 6. mjeseca mlijeko sasvim dovoljno i zadovoljava sve njegove potrebe. U 6. mjesecu mu je vilica dovoljno jaka da zvace (cak i ako nema zube) tako da se hrana uopste ne mora pasirati. Ima mnogo razloga zasto cekati do 6. mjeseca.

< Poruku je uredio Amrino RR -- 23.12.2008 13:20:13 >


_____________________________

Polaznica obuke o dojenju
HAMZA
29.12.2007
IMRAN
03.03.2010



(odgovor članu SAMRAAA)
Neposredna veza do poruke: 27
   RE: Za i protiv nadohrane
19.12.2008 16:50:08   
nikka
Meni je nekako logično bilo da malog počnem hraniti kada je počeo da sjedi,jer kako bi ga drugačije hranila,
a dajem prednost i čistom  dojenju do 6 mjeseci iako sam ja dojila nažalost samo dva.

< Poruku je uredio Amrino RR -- 23.12.2008 13:19:56 >

(odgovor članu Amrino)
Neposredna veza do poruke: 28
   RE: Za i protiv nadohrane
19.12.2008 22:24:50   
Crvena
IZVORNA PORUKA: lejlašh

Ja sam krenula sa 5 mjeseci, na tebi je da dlučiš, i ja mislim da joj par kašikica dnevno neće naškoditi


Potpisujem u potpunosti.

< Poruku je uredio Amrino RR -- 23.12.2008 13:19:38 >


_____________________________

Volite svoju djecu i kad su kriva, jer će ih život kažnjavati i kad nisu.

(odgovor članu lejlašh)
Neposredna veza do poruke: 29
   RE: Za i protiv nadohrane
19.12.2008 22:28:45   
Suzana
Ja sam pocela sa 5 mjeseci, jer sam se sa njihovih 6 morala vratiti na posao.
Da nisam, vjerovatno ne bih zurila.

 
U svakom slucaju, mame koje doje zaista ne trebaju zuriti, a po meni, bebe koje su na AD mogu poceti prije. To je samo moje misljenje.

< Poruku je uredio Amrino RR -- 23.12.2008 13:19:00 >


_____________________________

Edi i Mak - DOUBLE BLESSING
27.05.2008.

Moji životi, ljubavi, sreće najveće...

(odgovor članu Crvena)
Neposredna veza do poruke: 30
   RE: Za i protiv nadohrane
19.12.2008 22:36:38   
ame_la
Ja sam za dojenje do 6 mjeseci
moj Anur još nije napunio 6 mjeseci i još ga dojim
iskreno par puta sam mu po nešto dala
ali to je bila čisto da malo lizne, npr.bananu
nisam htjela da mu stomačić bezpotrebno opterečavam
a super napreduje
i uvijek je Dr. bila prezadovoljna 
kada napuni 6 mjeseci poćet ću da mu uvodim malo po malo novu ishranu pored dojke


< Poruku je uredio Amrino RR -- 23.12.2008 13:19:17 >

(odgovor članu Suzana)
Neposredna veza do poruke: 31
   RE: Za i protiv nadohrane
20.12.2008 0:20:44   
stella
Mi smo poceli sa 4mj kupovne kasice.Caj je prvi put kamilicu pila sa 3mj,i vodu.
Mada nikad nije bila ljubitelj hrane,a nije ni sada.Cica i samo cica.

< Poruku je uredio Amrino RR -- 23.12.2008 13:18:38 >


_____________________________

HANA 26.09.2007
SARA 10.12.2012

(odgovor članu ame_la)
Neposredna veza do poruke: 32
   RE: Za i protiv nadohrane
21.12.2008 12:10:38   
mamin sin
Ja sam pocela sa nadohranom kada je napunio 4 mj i nekih 10-ak  dana. Kao sto je neko vec rekao primijetila sam da pokazuje interesovanje za ono sto mi jedemo. Naravno sve je u pocetku bilo u malim kolicinama(3-4 kasicice), a obrok dojenja je potpuno zamijenio nemlijecnom hranom tek sa nekih 6 mj.
Mislim da se kao i kod vecine stvari, tako i kod dohrane, trebaju pratiti bebini signali, sami ce nam pokazati kada su spremni za iduci korak. Neka djeca su spremna za cvrstu hranu sa 4 mj, a neka to nisu ni sa 8 mj.
A isto mi nikad nije bilo jasno zasto se savjetuje da bebe koje su na AD mlijeku pocinju dohranu sa 4 a dojene bebe sa 6 mj. ?

< Poruku je uredio Amrino RR -- 23.12.2008 13:18:20 >

(odgovor članu stella)
Neposredna veza do poruke: 33
   RE: Za i protiv nadohrane
22.12.2008 0:32:24   
Golubica
Ovo mi je poslala neka dr na moje pitanje o uvodenju hrane nakon 4. mjeseca :

Uvođenje nemlečne ishrane počinje sa puna 4. meseca. Pri uvodjenju nove
hrane obratiti pažnju da dnevno uvodite jednu novu namirnicu i naredna tri
dana koristiti istu, da u slučaju pojave alergije znate o kojoj namirnici se
radi. Tako se uvode dve nove namirnice nedeljno.Prvo uvodite žitarice, posle
tri nedelje povrće pa posle dve nedelje voće. Povrće se uvodi pre voća jer
započinjanje slatkim ukusom može da učini povrće manje ukusnim.
Od žitarica vam preporučujemo Milupa žitarice (od 4 meseca
nemlečne-pirinčane ili mlečne-pirinač,miluvit mit).Mlečne žitarice u sebi
sadrže adaptirano mleko pa se prave sa vodom, a nemlečne u sebi ne sadrže
mleko pa se iz tog razloga prave sa mlekom koje dete koristi.
Od povrća se prvo preporučuje povrće blagog ukusa kao sto su krompir i
šargarepa a potom bundeva ,grašak, tikvice, blitva, spanać, karfiol, kelj.
Pošto je u bebinu ishranu uvedeno povrće, treba početi sa davanjem voća,
prvo u obliku soka (jabuka, breskva) a zatim kaše (jabuka, breskva, kruška
,banana).
 
Naš predlog obroka:
 
*Odojče uzrasta 5. meseci
rano jutro podoj ili mlecna formula
dorucak podoj ili mlecna formula
rucak pire od povrca
kasno popodne zitarice bez glutena
vecera podoj ili m.formula
pre spavanja podoj ili m. formula
izmedu obroka razblazen vocni sok
 
*Odojče uzrasta pet i po meseci
rano jutro podoj ili m. formula
dorucak zitarice sa vocem,ili podoj,ili formula
rucak pire od povrca
kasno popodne vocni sok ili pire od voca
vecera zitarice,ili podojili formula
pre spavanja podoj ili formula
*Odojče uzrasta 6. meseci
rano jutro podoj ili formula
dorucak zitarice s vocem
rucak meso sa povrcem
kasno popodne vocni sok
vecera kombinovana zitna kasa
pre spavanja podoj ili formula
 
 
Pozdrav,
 
Nutricionista

< Poruku je uredio Amrino RR -- 23.12.2008 13:17:50 >


_____________________________

Asja, 02. 08. 2008.

(odgovor članu Golubica)
Neposredna veza do poruke: 34
   RE: Za i protiv nadohrane
22.12.2008 15:47:28   
hanabanana
Ima li ta neka doktorica ime, i da li je gastroenterolog, pedijatar ili nutricionista?!

< Poruku je uredio Amrino RR -- 23.12.2008 13:17:26 >

(odgovor članu Golubica)
Neposredna veza do poruke: 35
   RE: Za i protiv nadohrane
26.12.2008 1:19:08   
Anoniman
*Odojče


jao drage zene, ja jos nisam cula da se djete koje doji naziva "odojce"... valjda DOJENCE!!!
koliko ja znam odojce je mladunce jedne neciste zivotinje...user posted image

P.S. nije vezano za temu, ali ako je neko citao "Mama Leone" od M.Jergovica, mozda se i nasmije!:)

(odgovor članu hanabanana)
  Neposredna veza do poruke: 36
   RE: Za i protiv nadohrane
21.1.2009 0:40:47   
juni
Znam Shee o cemu govoris, i odma mi je to palo na pamet kad sam procitala odojce user posted image Inace, to mi je najdraza knjiga!

_____________________________

EMIL,7.9.2008.

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 37
   RE: Za i protiv nadohrane
21.1.2009 9:32:38   
dana3
ok dojenje do 6 mjeseca-iskljucivo a sta ako bebi nije dovoljno pa poslije podoja popije jos 50- 60 ml ad mlijeka ili da pustim da place?ako se bojimo alergija postoje proizvodi vec adaptirani za to zar ne?mlijeko bez laktoze,zitarice bez glutena,med vec preradjen za upotrebu kod ljudi sa alergijama na polen.kako god bilo i mi zene sto dojimo jedemo bog zna sta i prepadi se u mlijeko kojim dojimo bebu i nema tu garancije da je sve 100% zdravo.ja dojim i ne mislim prestati a uz to pocecu sa uvodjenjem guste hrane narednih dana jer danas nam je punih tri mjeseca.imam spisak namirnica sa kojima trebam da pocenem-polako pa vidjeti sta pase sta ne.

     mom sinu samo dojenje nije dovoljno

_____________________________

kisik je pronadjen u 18 vijeku...kako smo do tada disali-nije poznato

(odgovor članu juni)
Neposredna veza do poruke: 38
   RE: Za i protiv nadohrane
21.1.2009 9:57:05   
Suzana
dana3, ne znam zasto zuris sa uvodjenjem cvrste hrane kad hB dojis, a beba tek treba da ti napuni 3 mjeseca...
Vjerovatno imas opravdan razlog.
Ja sam se morala vratiti na posao kada su moji sinovi napunili 6 mjeseci, pa sam opet pocela u 5. mjesecu i evo hB sve super funkcionise.

_____________________________

Edi i Mak - DOUBLE BLESSING
27.05.2008.

Moji životi, ljubavi, sreće najveće...

(odgovor članu dana3)
Neposredna veza do poruke: 39
   RE: Za i protiv nadohrane
21.1.2009 10:22:07   
boogy woogy
Dana3, ja vidim da si ti vec odlucila i sumnjam da ce ti moje rijeci ista znaciti ali evo ipak da iznesem svoje misljenje. Ja sam takodjer majka dojilja (vec 13 mj.) Imam hB sina koji je uvijek bio halapljiva beba i napredna. Uprvi 6 mj. znao je nekad traziti da doji i svaki sat vremena. Pisali smo ranije o skokovima u razvoju i danima kada beba povecava sebi kolicinu majcina mlijeka tako sto trazi cesce da doji. Mislim da ti je suvise rano za dohranu, tvoja beba cak nema ni punih 4 mj.!! Moj ti je savjet da pricekas, beba ima cijeli zivot pred sobom da jede ostalu hranu a mnogo dobiva od tvog mlijeka (bez obzira na to sta mi jedemo) u prvih 6 mj. I jos nesto, med se ne daje dijeci prije godine dana ne zbog moguce reakcije na polen nego zbog spora botuelna koji moze izazvati bolest koja se zove botulizam. Ako je tvoja beba normalno napredovala na tvom mlijeku, nije bilo potrebe ni za tim AD mlijekom koje si uvela.

(odgovor članu Suzana)
Neposredna veza do poruke: 40
   RE: Za i protiv nadohrane
21.1.2009 10:25:30   
boogy woogy
Takodjer, kad vec uvedes dohranu, a kazes da zelis nastaviti dojiti, moj ti je savjet da ne zamjenjujes jedan obrok krute hrane za jedan podoj. Dakle, prvo podoji dijete pa tek onda mu ponudi cvrstu hranu. Zbog malog bebinog zeludca, to su u pocetku samo par kasicica. Do godine dana osnovna bebina ishrana jest mlijeko (AD ili majcino) a sve ostalo je DOHRANA.

(odgovor članu boogy woogy)
Neposredna veza do poruke: 41
   RE: Za i protiv nadohrane
21.1.2009 10:54:02   
Gigana
IZVORNA PORUKA: kana

sa 4 mjeseca sam uvela a to sam uradila jer sam primjetila da guta pogledom na sve sto ja jedem...mislim da je tada  vrijeme,kad to primjetis:)


Slažem se u potpunosti, isto ovako je bilo i kod nas.  Kad sam vidjela da mu bale idu na usta kad mi nešto jedemo, odlučila sam i ja da mu ponudim čvrstu hranu i nisam se pokajala.


_____________________________

Vedo 2007.g. i
Esma 2012.g.

(odgovor članu kana)
Neposredna veza do poruke: 42
   RE: Za i protiv nadohrane
21.1.2009 11:02:26   
aammina
Ja jos uvjek dojim i to je glavna hrana jos uvjek a 9 mjesec joj je,dajem joj supice i vec svasta sad ali naj vise voli supice.pocela sam joj davati sa 4 mjeseca mozda i koji dan ranije,tad su bile lubenice i dinje pa sokica od toga pa breskve a prva je bila jabuka naravn,sokic od mrkvice....user posted image user posted image

(odgovor članu Gigana)
Neposredna veza do poruke: 43
   RE: Za i protiv nadohrane
21.1.2009 12:05:37   
juni
Dana 3, mozda se upravo radi o skoku u razvoju kad beba non stop doji a mi mame mislimo da nemamo dovoljno mlijeka da zadovoljimo bebine potrebe. Kad mi se ovo desavalo ja sam sama sebi ponavljala "imam mlijeka" iako mi se nije tako cinilo. Medjutim, kako je Emil dojio jednu dojku, druga bi se "pumpala" user posted image pa bi mu i tu dojku ponudila, znaci obe za jedan obrok, i na kraju smo ustrajali u dojenju.
I ja bih ti savjetovala da sacekas pa makar 4 mjeseca da pocnes sa nadohranom. Pozz


_____________________________

EMIL,7.9.2008.

(odgovor članu aammina)
Neposredna veza do poruke: 44
   RE: Za i protiv nadohrane
21.1.2009 12:24:46   
Skvo RR
I ja se pripremam da bebicu postepeno pocnem upoznavati sa novim okusima...sutra idemo na kontrolu radi prehlade kod pedijatrice, pa cu se sa njom jos posavjetovati...vec joj znam dudu umociti u sokic..user posted image ...a sto voli antibiotik/sirup protiv prehlade...moja jagodica bobica.

_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu juni)
Neposredna veza do poruke: 45
   RE: Za i protiv nadohrane
21.1.2009 14:58:00   
Inayat
Ja cu svojoj malenoj vjerovatno poceti pocetkom iduceg mjeseca kad joj bude malo vise od 4 mj. Prvo cu se posavjetovati s njenim pedijatrom, a vec sam joj  uzela blender, steamer, posudice i ostalu opremu. Nadam se da dobro prihvati ako Bog da.

_____________________________

Mamine ljubavi
M 25.09.08
Z 10. 06. 10

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 46
   RE: Za i protiv nadohrane
22.1.2009 7:16:44   
dana3
problem sa mojom bebom je taj sto je rodjena prije vremena tako da je dva dana imao sondu za hranjenje jer nije imao snage da doji.pumpala sam mlijeko i davala iz casice da ne bi prihvatio flasicu pa belaj.ali uz dojenje uvijek je bilo malo dodavanja prvo mog mlijeka kojesam ostavljala  akasnije tek kad sam bila na kontoli uvela i ad.nekad je dovoljan podoj ali u zadnjih dvije sedmice on ne spava skoro nikako navece doji svakih pola sata i onda neutjesno place.zavrsilismo u hitnoj jednu noc zbog toga.sve je u redu radjeni nalazi i krvi i mokrace i konstatacija je bila da je gladan.zato se zurim on napreduje ali en samo od mog mlijeka kad doji i kad vidim da su dojke totalno iscrpljene onda samo pljuje sisu i nece da nastavi a place i tad MORAM da mu dam jedno 80 ml mlijeka AD.to sa hranom mogu poceti ako htjedne jer se mrsti kad mu dam da lizn ebananu ili kad mu dudu malo namazem jabukom auuuuuuuu koju facu slozi i ne zeli.user posted image vidjecemo sta ce da bude ali ako ovako nastavi ja cu morati poceti sa dohranom

_____________________________

kisik je pronadjen u 18 vijeku...kako smo do tada disali-nije poznato

(odgovor članu juni)
Neposredna veza do poruke: 47
   RE: Za i protiv nadohrane
22.1.2009 7:24:25   
dana3
a ima toga jos da dodamuser posted image user posted image user posted image potpuno sam anemicna i dijabeticar pa ne mogu svasta ni da jedem da bih se ja oporavila a da je lakse sa dojenjm naravno da jeste ali evo me ko hosaf(suha sljiva)sve je sinoc iscrpio i zaspao j eevo ima 20  minuta auuuuuuuu lazem user posted image vec je budan a cijelu noc oka nije sklopiouser posted image .sisa je uvijek sveza podgrijana i spremna zqa upotrebu ali kad nema onda nema sta bih sad eto de.iskreno receno mene je i strah ove hrane i samo mi u glavi da s ene razboli.evo nakon 20 minuta opet moram da ga dojim to je zenice drage problem,nije mu dovoljnouser posted image

_____________________________

kisik je pronadjen u 18 vijeku...kako smo do tada disali-nije poznato

(odgovor članu dana3)
Neposredna veza do poruke: 48
   RE: Za i protiv nadohrane
22.1.2009 11:58:37   
Amrino
dana3- koliko je tvojoj bebi? To sto si opisala zvuci sasvim normalno. Vjerovatno je bebi "skok u razvoju" pa doji cesce. Moj ima skoro 13 mjeseci pa zna nekada dojiti navece svakih pola sata user posted image . To ne znaci da je gladan (jer sada jede svaaasta) nego dijete jednostavno hoce - sisu. Samo se pusti- nema nikakve potrebe za dodavanjem AD- mlijeka a ti se potrudi da sebe draga nahranis. Sto se anemije tice- otidji na neki planinu ako si u mogcnosti jer za 2 sata na planini obnovi se kompletna krvna slika.



_____________________________

Polaznica obuke o dojenju
HAMZA
29.12.2007
IMRAN
03.03.2010



(odgovor članu dana3)
Neposredna veza do poruke: 49
   RE: Za i protiv nadohrane
22.1.2009 12:29:03   
MAYO29
IZVORNA PORUKA: Golubica

Na forumu ima osnova ove teme, ali se to u nekom dijelu pretvorilo u prepucavanje.
Dajte konkretne odgovore kada početi sa uvođenjem hapica. Ja lično sam bebu vodila kod tri pedijatra i svaki ima različitu priču. Bebi je 4 i pol mjeseca jako je napredna iako je dojila samo mjesec. Hrani se APTAMILOM. Ali počet ću ovih dana polahko testirati voće. Pa ne može joj ništa strašno biti.


svakako kad krenes s dohranom kremi s vocem
i jedno voce davaj 4-5 dana za redom da vidis
ako ti dijete prihvaca to voce i radi alergija
nemoj se uplasiti al kod beba se prek hrane
najcesce i najlase vidi na sta su alergicne
i takav pristup preporucuju prdiatri za dijecu user posted image user posted image


_____________________________

MAYO & CLAUDIO

(odgovor članu Golubica)
Neposredna veza do poruke: 50
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji dio trudnoće vam se najviše dopao ili najlakši?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *