|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Sindrom respiratornog distresa
20.8.2007 22:19:38   
AIDA RR
Sindrom respiratornog  distresa je drugom riječi oteškočeno disanje zbog nezrelosti pluća, koja su u to vrijeme u nedostatku tekućine, takozavane sufaktant, koji daje elastičnost za disanje (to je normalno za več razvijena pluća). Nedonoščadi, koji imaju sindrom respratnog distresa, za razvijanje pluća dobivaju različite procente kisika, čak do 100% kisika, a mnogi od njih trebaju i dodatne udahe s pomoći ventilatorom – respiratorom.

Zanima me, da li može netko ovu temu od vas da podjeli svoja ili od poznanika iskustva, odnosno da li netko od vas zna, koliko beba u tom primjeru treba, da se joj razviju pluća u potpunosti odnosno i da li ima beba i kasnije kakve posljedice sa disanjem?

Za odgovor biti ču vam više nego zahvalna...

Veliki pozdrav,

Aida RR

Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Sindrom respiratornog distresa
15.10.2007 12:34:54   
Anoniman
iznenadilo me da se tako malo pise o nedonoscadi.ja sam rodila prerano,zbog eklampsije u 6 mjesecu tr.i moja je beba bila dugo u inkubatoru i na kisiku.medjutim za bozije cudo pluca su mu s obzirom na prevremen porod bila dobro razvijena.vidjala sam djecicu sa tim sindromom i po onom sto sam vidjela mislim da je potrebno samo da prebrode tu prvu krizu i da se stabilizuju a ima ih da tako brzo budu i skiniti sa respiratora.

(odgovor članu AIDA RR)
  Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Sindrom respiratornog distresa
19.2.2008 15:18:46   
Kesten
Majka  sam djevojčice koja je rođena u 28 tjednu trudnoče, bila je u inkubatoru mjesec dana..u ti mjesec dana deset dana bila je jako kritično,
imala je intraventrikularno krvarenje u mozgu sto je posljedica nedostatka kisika jer je imala tzv.sindrom respiratornog distresa user posted image ....nakon izlaska iz inkubatora presli smo u post-intezivnu njegu gdje je spavala u krevetiću,pratilo je se stalno njeno disanje kada spava,jede..user posted image ...povremeno za to vrijeme u bolnici znala je zastati ali i sam se povratiti jer je njen organizam postajao jači a samim tim i njena pluča su se bolje razvijala user posted image
Sada ima tri godine i nema nikakvih posljedica vezano za disanje osim sto je sklona virozama i bronhitisu user posted image  ..nadam se da ce vam moje obrazloženje pomoći malo da prebrodite strah jer znam puno djece prematurusa koji su imali problema sa disanjem i ni na jednom dijetetu ni ostavilo nikakve posljedice (vezano za disanje) pozzzz user posted image

(odgovor članu AIDA RR)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Sindrom respiratornog distresa
17.6.2008 18:33:58   
enna
Evo i ja cu podjeliti svoje iskustvo sa vama.Svoju princezu sam rodila u 37. sedmici trudnoce sto se smatra prijevremenim porodom a samim tim i dolaskom na svijet nedonosceta.Rodena je kao zdrava beba sa 3300 gr. da bi nakon 5 sati pocela otezano da dise nisu znali sta je uzrok dok nisu uradili sve pretrage krvi slikanja pluca itd.Pedijatra mi je rakla da je popila plodne vodice i da je ta voda otisla u lijevo plucno krilo sto joj je stvaralo problem sa disanjem pa je morala u inkubator da bi tu vodu izbacila a samim tim i primala kisik prva 2 dana po rodenju.Kada sam ju vidjela prikopcanu na sve te cjevcice sa infuzijom koju je primala kroz pupak i svim tim uzasnom stvarima mislila sam da cu umrijeti.Skinuli su je sa kisika 3 dan ali je morala ostati u inkubatoru pod njihovim nadzorom i poslije toga kada smo tu krizu prebrodili i mislili da idemo kuci nazalost morali smo ostati posto je bila dobila zuticu pa ponovo pod lampe da smanje visak bilurubina i konacno 8 dan smo krenule kuci.Mogu da zahvalim Bogu jer je moja Ena zdrava bebica bez posljedica sa disanjem.Zelim svim majkama puno srece i molim Boga da niko ne dozivi ruzne stvari vec samo da uzivate sa svojim malim andelima.Sretno!!!!!user posted image

(odgovor članu Kesten)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Sindrom respiratornog distresa
24.6.2008 20:05:10   
lejlaze
moze pitanjce, kako izgleda to disanje? user posted image  kako primjetiti da je to - to


(odgovor članu enna)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Sindrom respiratornog distresa
24.6.2008 21:35:53   
AmraZ
Ja sam moju sarah rodila 6 nedelja ranije imala je 2360g i 48 duga! kako je prerano dosla nije ni sekunde bila u inkubatoru ni na masini za disanj! zato se zahvaljujem bogu!!!
brzo je pocela napredovati i cak je sada buca koja ima 12 kg a 10 mjeseci!!user posted image

svima zelim puno srce sa bebama i ko ocekuje bebu

lijep pozdravuser posted image

(odgovor članu lejlaze)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Sindrom respiratornog distresa
13.7.2008 12:17:11   
Melica
Nemam iskustva sa prijevremeno rođenom bebom, jer je moja rođena 9 dana nakon termina. Ali ja sam prijevremeno rođena beba sa 1800 gr, još prije 28 godina kada je sve bilo puno teže, jer niti je nauka niti medicinska oprema bila na nivou kao danas. Nisam imala nikakvih posljedica po zdravlje (eto  i ja sam dočekala svoju bebu ), osim što sam bila osjetljivo dijete (podložnost prehladama i virusima) u djetinjstvu. Sretno i bez brige user posted image

(odgovor članu AmraZ)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Sindrom respiratornog distresa
12.8.2008 14:26:07   
chupacabra
Mislim kako sam magistrirala na RDS!!! u January 2008 sam rodila djecaka u 33 nedjelji, 2200 gr i 46 dugacak, ali je zbog nezrelosti pluca odmah bio prebacen na jedinicu neonatalne intezivne njege gdje je proveo skoro 10 dana prikopcan na respirator i sto sve ne. Nakon toga je bio jos 10 dana na promatranju i konacno smo stigli kuci. No medjutim, tek tada slijede problemi: prva hospitalizacija zbog bronhiolitisa koji nije zalijecen do kraja pa nakon 7 dana druga hospitalizacija u trajanju od 16 dana, jer je u medjuvremenu na odjelu pokupio jos jedan infekt....dijagnoza po izlasku je bronhopulmonalni spazam, kao posljedica mehanicke ventilacije te primamo neverending terapiju flixotide-a 2x2. U maju ove godine opet hospitalizirani zbog disne opstrukcije u trajanju od 10 dana.....sve u svemu. Mnogo strpljenja i ljubavi j epotrebno majkama koje se susretnu s ovakvim problemom. Moj kikac je sada skoro 7 mjeseci star i tek sada (po rijecima pedijatara) mozemo ocekivati stabilizaciju u disanju, a neki pedijatri tvrde kako ce s godinu dana takvi problemi i nestati. Ja se iskreno nadam tome. Do tada, bojim se svake nagle promjene vremena jer moj bebac odmah reagira opstrukcijom, dajem mu terapiju redovno i na vrijeme i volimo se i mazimo i sto sve ne. 

(odgovor članu AIDA RR)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Sindrom respiratornog distresa
11.1.2009 15:04:28   
namkic
hvala vam mame na informacijama i moja bebaje imala isti problem,sada mu je 5 mjeseci i jos uvijek ima taj "hropac" koji mu otezava disanje ,po noci se cesto budi,je li neke od vasih beba imala isti problem i kako je rijesen,koliko ustvari to izbacivanje sekreta traje.do sada sam koristila kapi sunce moje malo.user posted image

(odgovor članu chupacabra)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Sindrom respiratornog distresa
24.2.2009 17:23:44   
chupacabra
opet ja. Samo da podjelim s vama, majkama nedonoscadi s RDSom... Imamo 13 mjeseci i posljednjih 6 mjeseci nismo otisli doktoru zbog otezanog disanja!!!!!user posted image  Doktori su imali pravo, Jos uvijek tu i tamo hropti, ali nista strasno..bitno je da ne skripu, pucketa i sto sve ne pri pregledu disnih organa!!

(odgovor članu namkic)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Sindrom respiratornog distresa
11.2.2010 15:06:28   
misko
evo me i ovdje moja curica posto je rodena prijevremeno ima rsd na masinama je bila 7 dana, nije imala nikakvih kriza poslije toga hvala bogu.Od kako smo dosli kuci nosic je zeza mada nije nista strasno koristili smo aqva maris a sad nam ni to netreba.ona se sama izbori da sva necistoca dode u nosic,a ja samo pumpicom to pokupim .Iako je malena i nezrela mogu reci da je jako pametna user posted image zna ona sve kad je guza gladna kad se nosa.I jos da kazem da primamo vakcine RSK kojih ima 4 ukupno jestel vi isle na ove vakcine,one se primaju dokle ima taj virus u zraku koji napada pluca.

(odgovor članu chupacabra)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Sindrom respiratornog distresa
19.12.2010 1:47:36   
Zorana88
I ja sam svoju devojčicu rodila u nedelji 25+4, pluća su joj bila nedovoljno razvijena... Neko vreme je bila intubirana,a zatim je bila na kanilama i hudu.... Posle toga su joj puštali 2-3 litre kiseonika  u inkubator.... A sada je sve ok, diše normalno... Samo, potrebne su joj inhalacije.... Uskoro treba da izadje iz bolnice,mislim da je to ove nedelje...Tako da inhalator još uvek nisam kupila,a trebaće mi.... Pa me zanima koji inhalator i koju marku da uzmem? Koji je po vama najbolji.... Ko ima iskustva sa ovim, neka mi napiše da znam...Unapred hvala! user posted image

(odgovor članu misko)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Sindrom respiratornog distresa
19.12.2010 23:13:40   
namkic
najbolje je da pitaš pedijatricu koja ti trenutno liječi dijete,biće dobro akoBogda

_____________________________

mamin dunjaluk rodio se 01.08.2008.

(odgovor članu Zorana88)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Sindrom respiratornog distresa
20.12.2010 12:00:15   
Zorana88
Pa da...Tako ću i da uradim.... Jer ne bih da kupim nešto što ne valja...Nego mi treba nešto što će mi koristiti ma koliko god koštalo...

(odgovor članu namkic)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Sindrom respiratornog distresa
20.12.2010 19:08:13   
Mya_81 RR
Zorana, ja vjerujem da bi pedijatrica trebala znati šta je najbolje da uzmete. Ona sigurno ima više iskustva s tim. 

_____________________________

Najvažnija stvar koju će naučiti s godinama je da ne postoji nijedan način da se bude savršena majka i milion načina da se bude dobra majka.

Ljubav, 25.06.2009.

(odgovor članu Zorana88)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Sindrom respiratornog distresa
25.12.2010 1:55:45   
Zorana88
Mya_81, naravno...Pitala sam doktorku i ona mi je rekla da su svi inhalatori isti, totalno je ne bitno koji ću kupiti da li skuplji ili neki jeftiniji..Jer svi inhalatori imaju istu funkciju... Ja sam kupila PIC Chicco (Air family) ultrazvučni.... Mislim da je on dobar jer je kompresorski, ima 2 maske za decu i odrasle, zatim, dodatak samo za nos i samo za usta.... Zadovoljna sam njime.... Jeste da je malo skuplji,ali je efikasan.... user posted image

(odgovor članu Mya_81 RR)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Sindrom respiratornog distresa
27.12.2010 15:02:53   
Mya_81 RR
Eh, super da ste našli ono što vam odgovara i nadam se da će vaše iskustvo pomoći nekome ako se nadje u istoj nedoumici. Sve najbolje maloj bebici user posted image

_____________________________

Najvažnija stvar koju će naučiti s godinama je da ne postoji nijedan način da se bude savršena majka i milion načina da se bude dobra majka.

Ljubav, 25.06.2009.

(odgovor članu Zorana88)
Neposredna veza do poruke: 17
   [Obrisana poruka]
19.1.2011 11:45:07   
Brisani uporabnik
[Sadržaj poruke je obrisan]

(odgovor članu Mya_81 RR)
  Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Sindrom respiratornog distresa
19.1.2011 11:54:57   
Dida79
Sto se tice mogucih daljnih ostecenja sve zavisi od zrelosti ostalih organa.Ni moj mladji sin nije proplakako pri rodjenju jer mu pluca uopste nisu bila dovoljno razvijena a inace je rodjen u 31 sedmici trudnoce.
Njega su stavili na masinu za disanje i to je trajalo nekih 15 dana da bi kasnije jos 20 dana bio u inkubatoru samo sa kisikom i hb on je prosao bez ikakvih ostecenja i sad izrasta u velikog djecaka...a to isto zelim malenoj bebici od tvoje prijateljiceuser posted image

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 19
   [Obrisana poruka]
19.1.2011 12:49:55   
Brisani uporabnik
[Sadržaj poruke je obrisan]

(odgovor članu Dida79)
  Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Sindrom respiratornog distresa
20.1.2011 14:09:01   
namkic
na brini bebe su pravi mali lavovi,bore se za život,izvućiće se,samo dok ojaća

_____________________________

mamin dunjaluk rodio se 01.08.2008.

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Sindrom respiratornog distresa
22.1.2011 17:11:24   
Zorana88
Ma to ne mora ništa da znači, i moja beba je rodjena u 25+4 nedelji, isto tako nije zaplakala na porodjaju... Ali samo zato što joj pluća nisu bila dovoljno razvijena...
Sad je sve ok, kući je.... diše super.... Evo pokušaću da ubacim sliku da je vidite kako izgleda sada,s' obzirom na to da je rodjena sa 720gr...

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: Sindrom respiratornog distresa
13.9.2011 17:59:32   
djenny
Molim Vas,
porodila sam se prije 11 dana(preeklampsija) i to u 30 sedmici trudnoce.Beba djevojcica je imala 1340 gr.U bolnici sam lezala 8 dana jer pritisak ni nakon poroda nije opadao.Danas sam kuci ali je moja beba jos na intenzivnoj neonatologiji sa jako slabim plucima i povremenim krvarenjem iz plucnih maramica.Doktori mi nedaju bas veliku nadu u njeno ozdravljenje.Danas kazu stabilna je a vec sutra kriticna je...Bez raspiratora moze da dise svega 2 h i opet je vracaju na kisik.Vise sam sva pogubljena i neznam cemu da se nadam.Tesko mi je kada odem i vidim je koliko se bori moja mala mrva a ja tu nista nemogu da uradim.Pokusali su je hraniti ali slabo prima hranu.Doktorica kaze da je njen najveci problem nezrelost pluca.Da li je neko imao iskustva sa krvarenjem u plucima?

(odgovor članu AIDA RR)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: Sindrom respiratornog distresa
15.9.2011 11:23:04   
Mya_81 RR
Draga Djenny, kao prvo dobro nam dosla na forum.

Nazalost, ja ti nisam od velike pomoći. Nisam stvarno nimalo informirana u vezi tog problema. Sve što mogu je da ti dam podršku i pošaljem svu pozitivnu vibru koju mogu da tvoja djevojcica ozdravi i dodje kuci svojoj mami i tati. Iskreno se nadam da će to biti što prije user posted image

Nadam se da će neka mama koja ima iskustvo s ovim vidjeti post i javiti se sa nekim savjetom!!!

Čuvajte se!


_____________________________

Najvažnija stvar koju će naučiti s godinama je da ne postoji nijedan način da se bude savršena majka i milion načina da se bude dobra majka.

Ljubav, 25.06.2009.

(odgovor članu djenny)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: Sindrom respiratornog distresa
15.9.2011 11:41:39   
R&T@
djenny, dragauser posted image

Sigurno si procitala ove postove iznad i svi su optimisticni...
Nisi sama, a tvoja djevojcica ce se izboriti, aBd...

Javi nam lijepe vijestiuser posted image


_____________________________

“One su male, ali su velike, odnosno, hoću reći, nisu više male, ali su dosta velike da ne budu male“... One su T&R...

(odgovor članu djenny)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, šta bi uradili?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *