|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   vodena kila, hidrokela
1.6.2010 17:13:32   
alika
Drage forumasice, nisam sigurna da li ova tema bila na forumu, nemojte mi zamjeriti, ako jeste. Ja sam nova clanica i zanima me iskustvo sa vodenom kilom kod muske bebice. Moj bebac ima 4 mj i prije mjesec dana na redovnoj kontroli pedijatrica je konstatovala tzv hidrokelu. Uputila nas je na djeciju hirurgiju, oni su nam rekli, nista strasno, kontrolisemo  na mjesecnom nivou do 2 godine. Ako se sama ne povuce ( velike su sanse), onda se tretira operativno. Ne preporucuju obrezivanje u ovoj fazi. Molim vas za iskustvo, ja iskreno vjerujem u povlacenje vodene kile, svaki dan je zagledam i mjerim, ali dodatno me brine to sto moramo cekati da se povuce prije nego ga osunetimomo, a iskrena da budem, to smo zeljeli uraditi sto prije dok je manji, da nema traumu kao moj muz kojem su to uradili sa 4 godine i jos se sjeca svega do u detalje.

hvala
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: vodena kila, hidrokela
1.6.2010 20:28:49   
anchi
Nemam iskustva sa tim ali evo ovdje imaš nešto o tome: http://www.bebano.com/bb/viewtopic.php?t=3367&highlight=

(odgovor članu alika)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: vodena kila, hidrokela
2.6.2010 9:51:36   
emy24
i mom sinu je bila konstatovana vodena kila odmah po rođenju,pedijatrica nam je rekla da se to samo povuce,sad ima tri pune godine i ni traga vodenoj kili,samo neznam to za sunecenje ja sam svog malca osunetila sa 4,5mjeseci i hvala bogu sve je proslo u najboljem redu.Tise nemoj previse opterecavati sa tim to ce se samo povuci abd....

_____________________________

Emin & Ejna
23.04.2007.
26.07.2012

(odgovor članu anchi)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: vodena kila, hidrokela
2.6.2010 13:54:08   
alika
Emy 24, sjecas li se kada je prosla vodena kila.Je li se postepeno smanivala? Sjecas li se je li tvoj malac bio nervozan zbog nje, posebno pri promjeni vremena kada mislim da ga cak i boli, to kazu i starije zene, dok doktori tvrde da to nista ne boli. Gdje ste sunetili malog, vama nisu rekli da sacekate zbog vodene kile? Imam dva oprecna misljenja, jedan doktor sa djecije hirurgije mi je rekao da ne postoji kontrindikacija da se osuneti sa vodenom kilom, a drugi da sacekamo dok se ne pocne povlaciti.
Ja bih voljela sa sunetom zavrsiti cim prije, muka mi je od same pomisli na to, sva iskustva govore u prilog ranom obrezivanju, al ja ne smijem zbog vodene kile. Moracu konsultovati jos nekog doktora.

(odgovor članu emy24)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: vodena kila, hidrokela
2.6.2010 16:52:20   
kaktuscic
Moj mali je imao vodenu kilu i nama su rekli da ce se sama povuci, a ako ne onda se lako odstrani, ali nam niko nije pominjao da sunet ima veze s tim, pa smo ga osunetili s 4,5 mjeseca, a kila se oko 7-og povukla, ali neki dan sam ju ponovo primijetila, sad mu je 11 mjeseci, doduse puno je manja nego prije, a kroz pola sata je nije bilouser posted image Znam jos dvije bebe koje su osunecene a imale su vodenu kilu i bilo je sve uredu.
Moj malac je itekako znao biti nervozanuser posted image user posted image user posted image ali mislim da vodena kila nema veze s tim.

(odgovor članu alika)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: vodena kila, hidrokela
3.6.2010 18:19:38   
alika
Hvala puno, lakse mi je kad znam da nismo jedini i mislim da cemo malca odvesti privatno dr. Dizdarevicu, u komsiluku mi je privatna ordinacija, da da svoje misljenje i akoBogda da  dogovorimo sunet. Voljela bih cuti vasa iskustva sa ovim doktorom, nasla sam par starih preporuka na forumu koja pozitivno ocjenjuju ovog doktora. Voljela bih da mi neko detaljnije opise sam postupak bas kod njega, jer negdje sam nasla da on insistira da majka bude prisutna.
Hvala jos jednom

(odgovor članu kaktuscic)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: vodena kila, hidrokela
23.3.2013 11:38:59   
Vinetu
Da malo podignemo temu.

Hidrokela je kod mog malenog prisutna od rođenja (sada ima nepuna 3 mj). U Porodilištu, kad su nas otpuštali, pedijatar mi je rekao da će se to spontano povući vremenom i ja otad nisam obraćala posebnu pažnju. Negdje oko navršenog prvog mjeseca, pedijatrica je smatrala da trebamo otići dječijem hirurgu. Primila nas je doktorica Halimić i rekla da je hidrokela na granici kad se treba operisati. Otada smo imali dvije kontrole, hidrokela se nije smanjivala niti rasla, bila je veličine šljive, ali nije bila ni naročito napeta, crvena i sl. Jučer (treća kontrola) doktorica se odlučila za punkciju i izvadila oko 7 ml žućkaste tekućine (normalna boja) i rekla da dođemo za 4 dana opet. Rekla nam je da čekamo do druge godine da se to spontano povuče, osim u slučaju da se stanje pogorša, a što se tiče sunećenja - oni bi to radili kad se bude operisala i hidrokela (da se dijete ne bi dva puta podvrgavalo "operaciji"), ali je rekla da mi ipak možemo osunetiti dijete i ranije, ako hoćemo. Sama hidrokela ne predstavlja prepreku sunećenju.
S obzirom da je operacija hidrokele neizvjesna, tj. hidrokela se može spontano povući vremenom, mi ne bismo čekali da maleni navrši dvije godine i da ga tek tada osunetimo. Vjerovatno ćemo tražiti još jedno mišljenje i malenog uskoro osunetiti.
Ova tema odavno nije ažurirana pa me zanima zna li neko nekog aktuelnog dj. hirurga u nekoj privatnoj klinici, kome bismo se mogli obratiti.

(odgovor članu alika)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: vodena kila, hidrokela
23.3.2013 20:27:43   
Arminaa
Vinetu, samo da se javim, sad mi gosti sjede, pa kad odu, vracam se na ovu temu user posted image

(odgovor članu Vinetu)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: vodena kila, hidrokela
23.3.2013 22:32:35   
Arminaa

IZVORNA PORUKA: Vinetu

Da malo podignemo temu.

Hidrokela je kod mog malenog prisutna od rođenja (sada ima nepuna 3 mj). U Porodilištu, kad su nas otpuštali, pedijatar mi je rekao da će se to spontano povući vremenom i ja otad nisam obraćala posebnu pažnju. Negdje oko navršenog prvog mjeseca, pedijatrica je smatrala da trebamo otići dječijem hirurgu. Primila nas je doktorica Halimić i rekla da je hidrokela na granici kad se treba operisati. Otada smo imali dvije kontrole, hidrokela se nije smanjivala niti rasla, bila je veličine šljive, ali nije bila ni naročito napeta, crvena i sl. Jučer (treća kontrola) doktorica se odlučila za punkciju i izvadila oko 7 ml žućkaste tekućine (normalna boja) i rekla da dođemo za 4 dana opet. Rekla nam je da čekamo do druge godine da se to spontano povuče, osim u slučaju da se stanje pogorša, a što se tiče sunećenja - oni bi to radili kad se bude operisala i hidrokela (da se dijete ne bi dva puta podvrgavalo "operaciji"), ali je rekla da mi ipak možemo osunetiti dijete i ranije, ako hoćemo. Sama hidrokela ne predstavlja prepreku sunećenju.
S obzirom da je operacija hidrokele neizvjesna, tj. hidrokela se može spontano povući vremenom, mi ne bismo čekali da maleni navrši dvije godine i da ga tek tada osunetimo. Vjerovatno ćemo tražiti još jedno mišljenje i malenog uskoro osunetiti.
Ova tema odavno nije ažurirana pa me zanima zna li neko nekog aktuelnog dj. hirurga u nekoj privatnoj klinici, kome bismo se mogli obratiti.


Ja i ti smo u isto vrijeme lezali na patologiji, rekla mi je mamine oci, samo sam se ja porodila 16.01.
Meni pedijatar na otpustu nije nista spominjao vezano za hidrokelu, pa pretpostavljam da je tada nije ni imao. Na prvoj kontroli s mjesec dana, pedijatar Gordana je rekla da ima hidrokelu, ja jesam vidjela da mu je jedan testis veci i zaobljeniji od drugog, ali sam kontala da je to normalno, da jednostavno nisu isti user posted image . Ona mi je rekla da hidrokela nije nista opasno i da se u 95% slucajeva sama povuce do navrsene druge godine zivota. Zatim je rekla da, kad bi ga odnijeli na pedijatriju, oni bi mu to punktirali, a po njenom misljenju ne bi trebali to raditi, jer kao bolje cekati da se sama povuce, ne stvara nikakve probleme djetetu, a punktirati se uvijek moze, nikad nije kasno. I nije mi spominjala nikakve kontrole zbog hidrokele. Ja gledam kad ga presvlacim, nekad je mosnica zategnuta, nekad izgleda normalno, boja je ista kao drugi testis, mada sam dva-tri puta primijetila blagu modrinu, ali kad je testis zategnut (ne znam koju bih drugu rijec upotrijebila, nadam se da me razumijes). I meni je najvise problem zbog sunecenja, jer smo mi mislili ako Bog da u septembru otprilike, ali mi je neko rekao, kao prilikom sunecenja, oni ce punktirati i hidrokelu user posted image . Zar smiju bez pristanka roditelja? Jos su mi rekli da kao ne treba sunetiti dijete prije 7 mjeseci zivota, navodno zbog neke zlijezde koja se tad formira? Ja stvarno do sad nisam cula za to, ali eto da napisem i to. Vidjecu na drugoj kontroli sta ce reci Gordana (ona je na glasu kao jedan od najboljih pedijatara u gradu), pa cu ti javiti. Pozdrav

(odgovor članu Vinetu)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: vodena kila, hidrokela
24.3.2013 16:53:26   
Vinetu
Kod mog bebca je prilično velika bila hidrokela, zato je dr. i punktirala... da smanji pritisak na testis. Evo, već dva dana prođoše od punkcije i nije se povećavalo... nadam se da ni neće. Mi smo mislili malenog sunetiti uskoro... možda već krajem slijedećeg mjeseca, ako sve bude ok, ako Bog da.

IZVORNA PORUKA: Arminaa
I meni je najvise problem zbog sunecenja, jer smo mi mislili ako Bog da u septembru otprilike, ali mi je neko rekao, kao prilikom sunecenja, oni ce punktirati i hidrokelu user posted image . Zar smiju bez pristanka roditelja?

Na šta si tačno mislila? Nas je dr. pitala da li pristjemo na punkciju i mi pristali. Nije bolno, više je neugodno... ipak mora iglom probiti mošnicu. Čim je dr. izvadila iglu, maleni je prestao plakati.

IZVORNA PORUKA: Arminaa
Jos su mi rekli da kao ne treba sunetiti dijete prije 7 mjeseci zivota, navodno zbog neke zlijezde koja se tad formira? Ja stvarno do sad nisam cula za to, ali eto da napisem i to.

Prvi put čujem za to. Dječaci se mogu sunetiti i odmah po rođenju. Sve zavisi od tvoje želje i njihovog zdravlja. Kao što sam rekla u prethodnom postu: dr. nam je rekla da hidrokela ne predstavlja prepreku sunećenju, ali da oni predlažu da se dijete osuneti kad/ako se bude morala operisati hidrokela, da se dijete ne bi dva puta podvrgavalo anesteziji.
Ne znam... 100 doktora - 100 različitih mišljenja. I opet se sve svodi na to da ti, kao roditelj, doneseš odluku. Nadam se samo da će naši dječaci biti dobro.

(odgovor članu Arminaa)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: vodena kila, hidrokela
24.3.2013 20:38:41   
Vinetu
Arminaa, molim te reci mi nešto više o tom alternativnom liječenju hidrokele koje si spominjala na drugoj temi?

(odgovor članu Vinetu)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: vodena kila, hidrokela
11.6.2013 10:24:56   
sole1
http://www.mojpedijatar.co.rs/sr/article/vodena-kila/235

(odgovor članu Vinetu)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: vodena kila, hidrokela
13.6.2013 8:11:12   
malena27 RR
Moj sin je imao hidrokelu, povukla se do 6. mjeseca.
Inace je i nama dr. spominjala da ga ne sunetimo dok se ne povuce.
U slucaju da se ne povuce, radila bi se zajedno operacija i sunecenje zajedno...

_____________________________

Beta 05.02.2010. 12,79
Beta 29.12.10. 557,93
Beta 31.12.10 1771,92
09.08.2011. rođen moj dunjaluk
Beta 09.06.15. <5
Beta 12.05.16. 504 i 16.06.16. spontani
27.01.17. vanmatericna

(odgovor članu sole1)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: vodena kila, hidrokela
13.6.2013 8:59:39   
Vinetu
I nama je savjetovano isto, iako je dr. naglasila i da hidrokela nije prepreka sunetu. Mi smo malenog ipak osunetili prije mjesec dana. Od punkcije, koja je bila krajem marta, hidrokela jeste mijenjala veličinu, ali minimalno, i nikada nije bila tako velika kao prije punkcije. Zato smo se i odlučili da obavimo sunet. Malenom je sada 5,5 mjeseci.
Uskoro, trebamo na kontrolu zbog hidrokele.

< Poruku je uredio Vinetu -- 13.6.2013 9:02:29 >

(odgovor članu malena27 RR)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: vodena kila, hidrokela
13.6.2013 9:01:29   
Vinetu
...

(odgovor članu Vinetu)
Neposredna veza do poruke: 15
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:








Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji dio trudnoće vam se najviše dopao ili najlakši?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *