agentforce u 04:25
na temi RE: Help!
iz foruma Beba
Kada bebi počinju izbijati zubi i po kojem rasporedu?
Ne postoje dvije bebe koje su identične i jednako se razvijaju. Različito se razvijaju i jednojajčani blizanci. I njima mogu zubići izbijati u različito vrijeme.
Neke se bebe rode s jednim ili dva zuba (stvarno), a neke prohodaju bez ijednog zuba.
Nekim bebama prvo izbiju dvojkice pa jedinice pa izgledaju kao mali vampiri. Sve je normalno kod izbijanja zubića.
Ipak, velika većina djece, bar što se tiče zubića, uklapa se u prosjek. Pripremili smo vam raspored po kojem većina djece dobiva zubiće. A na vama je da ga pratite i zapisujete u radosnicu
Redoslijed izbijanja zubića kod većine djece je sljedeći:
Donje jedinice: pojavljuju se prve i to u paru. Djeci najčešće počinju izbijati između četvrtog i sedmog mjeseca.
Gornje jedinice sljedeće su na redu. Najčešće izbijaju između osmog i 12. mjeseca.
Gornje dvojke. Beba tako slatko izgleda s ta četiri zubića u nizu. Izbijaju između devetog i 13. mjeseca.
Donje dvojke. Bebini zubići gore i dolje postaju upareni i bebin osmijeh još je slađi. To se događa između 10 i 16 mjeseca.
Prvi gornji kutnjaci. Gornji kutnjaci pojavljuju se između 13. i 19. mjeseca i bebi ne služe za usitnjavanje hrane sve dok im se ne pojavi njihov donji par.
Prvi donji kutnjaci. Ovi se zubi pojavljuju između 14 i 18 mjeseci.
Gornji očnjaci. Očnjaci izbijaju nakon kutnjaka i to prvo gornji. To se događa između 16. i 22. mjeseca života.
Donji očnjaci. Brzo nakon što izbiju gornji očnjaci javljaju se i donji - između 17. i 23. mjeseca.
Stražnji kutnjaci. Stražnji kutnjaci javljaju se prvo na donjoj čeljusti pa na gornjoj. Oni posljednji izbijaju između 23. i 33. mjeseca. Za njih nećete ni znati da su izbili. Djeca u ovoj dobi više nisu toliko osjetljiva na bol. Imaju druga posla :)
Koji su simptomi nicanja bebinih zubi?
Postoji nekoliko simptoma karakterističnih baš za nicanje zubića:
1. Pojačano slinjenje
Često ćete čuti od mama: “Jako slini, rastu joj zubići”. No slinjenje nemojte prerano pripisati zubićima. Do trećeg mjeseca bebe ne sline, a tada počinje vodopad kojemu je uzrok početak rada žlijezda slinovnica. Prvi zubići počinju izbijati od četvrtog do šestog mjeseca i istina - kreće pojačano slinjenje. Naime, slina djetetu pomaže pri ublažavanju upaljenih desni i pojačano se javlja prilikom izbijanja svakog novog zuba.
2. Osip od slinjenja
Pojačano slinjenje može uzrokovati i osip na bradi i licu pa i na vratu bebe. U tom razdoblju dobro je imati pri ruci dva, tri podbradnjaka (slinčeka) za bebe. Nadraženo područje nije preporučljivo stalno brisati jer se može oštetiti. Dobro ga je mazati masnom kremom.
3. Nervoza, plač i buđenje iz sna
Izbijanje zuba nije najugodniji osjećaj na svijetu. Malene bebe ne znaju kako drugačije pokazati da im nešto smeta osim plačem. A kako izbijanje zubića traje - traje i nervoza i slinjenje.
4. Beba ne želi jesti
Bebi koja inače puno jede zbog novog osjećaja u ustima i upaljenih desni smanjit će se apetit. Vjerojatno će se rasplakati nakon dva tri zalogaja kašice. Ni bebe koje su još uvijek samo na mlijeku, bilo da sišu ili se hrane na bočicu, neće baš htjeti previše jesti.
5. Beba sve gura u usta
Desni kroz koje izbijaju zubići malo i svrbe. Beba zato sve više gura ručice u usta, ali i igračke i mamine i tatine prste.
6. Povišena temperatura
Nicanje zubića često prati povišena temperatura. Važno je za naglasiti da ta temperatura nikad ne prelazi 38 stupnjeva. Ako je bebina temperatura viša od 38 stupnjeva i ako beba pokazuje druge znakove bolesti sigurno se ne radi o izbijanju zuba već o bolesti.
7. Proljev
Izbijanje zubića ne uzrokuje proljev, ali pojačano slinjenje, odbijanje hrane i guranje svega i svačega u usta mogu uzrokovati proljev. Ako se on javi ne preostaje vam ništa drugo nego se naoružati velikom količinom pelena i često ih mijenjati kako se ne bi, uz sve nedaće, još javio i pelenski osip.
Šta mame pišu u bolnom rastu zubića |
Kako pomoći bebi kojoj rastu zubi?
Kada je malom djetetu loše i kada ga nešto muči, učinili bi sve samo da bude dobro. Izbijanje zubića treba preživjeti, svi problemi mogu najdulje trajati dva tjedna po izbijanju.
1. Gumene grickalice i četkice za zube
Primijetili ste da beba sve stavlja u usta i grize. Ponudite im da žvaču gumene grickalice i četkice koje su namijenjene baš masiranju desni. Neke bebe doista zagrizu, a druge ih ignoriraju.
2. Smrznuta banana li igračka
Bebe kojima rastu zubi u većini slučajeva već mogu papati banane ili peciva. Hladno ublažava upalu i može im kratkotrajno pomoći da ih ne boli. Postoje i posebne igračke koje se stave u zamrzivač pa ih bebe mogu gristi da bi ublažile bol. Također, možete i omiljenog plišanca staviti na smrzavanje. Beba će rado grickati medine smrznute uši.
3. Gelovi za desni
U ljekarnama možete naći i različite gelove koji ublažuju bol prilikom nicanja zubića. No, morate znati da je njihovo djelovanje kratkotrajno.
Nicanje zubića i sve te popratne neugodne pojave samo su dio bebinog razvoja i zbog njih se ne bi trebali posebno brinuti. Samo duboko udahnite, pripremite se na manje spavanja i više nošenja bebe u rukama.
Kad prvi zubići izbiju, sve će kasnije postati lakše.
Nekim bebama zubić nikne uz pokoju suzicu, a drugima izbija uz velik plač i temperaturu. Saznajte kako im pomoći.
***
Još na Ringeraji
agentforce u 04:23
na temi RE: Beba se okrece potrbuske ,stavi rukice pri dnu stomaka i mice guzom. Zasto to radi?
iz foruma Beba
moje zlato
Autor: Jasnalajla
Moj smješko
Autor: Emydel
Moj smješko
Autor: Emydel
Najljepsi dani ..
Autor: Elvis
Uzivanje
Aplikacija “Moj kalendar imunizacije”
Praćenje kalendara će biti mnogo lakše uz mobilnu aplikaciju
Kako da bebina koža ostane suha i zaštićena
Od rođenja bebama je potrebna ljubav i pažnja, a njihovim ro
VIDEO: Kako pomoći bebi da podrigne?
Tijekom hranjenja bebe uz mlijeko unose i zrak, pa im podrig
"Bijela buka" za uspavljivanje beba: Šta je to?
Postoji nekoliko pravila kojih se valja pridržavati ukoliko
“Challenge 2019” – Ja ću spasiti život jedne žene
Dženita Kurtćehajić, specijalista ginekologije i akušerstva,
Nakon porodiljskog.
пеперутка16
S kojim izazovima se suočavate kada se vratite na posao nakon porodiljskog odsustva?