|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Novi zakon o porodiljama
11.11.2008 16:06:35   
Revati
Da li neko na forumu zna više o promjenama zakona za porodilje.
Čula sam da poslodavac viš enij obavezan isplaćivati platu???Da će se isplate dešavati samo preko općine (prosjek plate kantona).
Da li je barem dužina bolovanja ostala ista (godinu dana, a manje samo na pismeni zahtjev porodilje)???
Unaprijed hvala.
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Novi zakon o porodiljama
11.11.2008 16:11:48   
mnn
Znam da kod nas u hrvatskoj poslodavac nema ništa sa bolovanjem u trudnoči, donese se potrda od ginekologa i doktorica opče prekse daje bolovanje na osnovu te potvrde, i svaki mjesec se ponovno nose papiri na mirovinski gdje ti oni isplačuju plaču i to najviče iznos je 4250kn ako ti je plača u prosjeku u tom iznosu ako je manja dobija se manje negdje 2200kn tako nešto...a poslije pred porod si na tereti isto države i prvih 6 mj porodiljnog dobija se puni iznos plače a ostalih 6 mj samo pola...minimalan iznos Meni bolovanje isplačuje mirovinski fond.

(odgovor članu Revati)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Novi zakon o porodiljama
11.11.2008 16:13:26   
haida
Draga Revati....
Od uvijek je bilo dok si na porodiljskom godinu dana, poslodavac nema nikakvih Zakonskih obaveza prema tebi sem da ti sačuva radno mjesto.
On ti ne uplaćuje doprinose već to čini Kanton godinu dana. Isto tako nije dužan da ti daje bilo kakvu nadoknadu u smislu plate za period tvog odsustva jedino ako se pokaže fer pa ti plati razliku ili sl.
Još uvijek je zakonski godinu dana bolovanje ako ga ti ne prekineš ranije.
Jedino što se promijenilo je da ne moraš više svaki mjesec da nosiš one dosadne doznake u opštinu.
Sretno

_____________________________

ALINA 29.06.2004.

ARMIN 13.11.2008

(odgovor članu Revati)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Novi zakon o porodiljama
11.11.2008 20:54:19   
Mače
Mislim da se ništa nije promjenilo-zakoni su i dalje očajni kao što su i bili, nažalost! Ti si vjerovatno čula za uposlene u državnom sektoru kojima su nedavno ukinuli naknade. Grozno! Obzirom da pratim sve te propise jer mi je to u opisu radnog mjesta, javim vam ako saznam za neke promjene. Iskreno mislim da ih neće ni biti bar ne u pozitivnom smislu dok našim političarima to ne bude jedan od uslova na putu za ulazak u EU (možda 2099)user posted image ili nešto slično. Ili , brate, da mi lijepo pokrenemo te demonstracije-pravo sa stomačićima pred predsjedništvopa da im kažemo paruser posted image user posted image user posted image . Ja sam sve više za tu varijantu...

_____________________________

Ljubavlju stvaramo život da bi upoznali istinsku sreću...
Naša uskoro stiže...

(odgovor članu Revati)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Novi zakon o porodiljama
11.11.2008 23:01:04   
neki
Uuuuh tugo golema...

(odgovor članu Mače)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Novi zakon o porodiljama
12.11.2008 10:35:33   
Mače
P.S. Da naglasim da je ovo sa demonstracijama naravno bila šala, jer naivno bi bilo da mislim da bi to nešto promjenilo! A ko zna možda je nekome stvarno i stalo pa bi se možda i odrekao dijela svojih primanja u ime porodiljauser posted image user posted image user posted image user posted image  (SF)

_____________________________

Ljubavlju stvaramo život da bi upoznali istinsku sreću...
Naša uskoro stiže...

(odgovor članu neki)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Novi zakon o porodiljama
12.11.2008 22:03:10   
Anoniman
A ko zna možda je nekome stvarno i stalo pa bi se možda i odrekao dijela svojih primanja u ime porodiljauser posted image user posted image user posted image user posted image  (SF)


Uh nešto čisto sumnjam!!
Neš sam načula da bi moglo biti nekih promjena početkom 2009 al u kom smjeru (pozitivnom ili negativnom) ne znam....user posted image

(odgovor članu Mače)
  Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Novi zakon o porodiljama
13.11.2008 10:13:26   
hanabanana
IZVORNA PORUKA: Revati

Da li neko na forumu zna više o promjenama zakona za porodilje.
Čula sam da poslodavac viš enij obavezan isplaćivati platu???Da će se isplate dešavati samo preko općine (prosjek plate kantona).



Pa to je tako već godinama. Osim u Republici Srpskoj.

http://www.ringeraja.ba/forum/m_46744/mpage_4/key_/tm.htm

(odgovor članu Revati)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Novi zakon o porodiljama
8.12.2008 22:11:43   
p.maja
To zapravo nije novi zakon o porodiljama već novi zakon o plaćama koji je stupio na snagu u 7 . mjesecu ove godine.U RS je stanje super. Dio isplaćuje neznam tačno ko a dio firma u kojoj radiš. Međutim u Federaciji je bed. Zakon kaže "Isplata porodiljama će se vršiti na osnovu mjesta uplate doprinosa. Uprošteno to znači da ni po kantonima u Federaciji nije isti iznos u pitanju. Ja živim u SA kantonu i imam 412 km a koja radna kolegica koja je iz Livna nema ništa. To je užas. Ako je vjerovati izjavi ministra trezora rekao je da je hitno dao svojim službama da se pitanje porodilja pa ako ništa usuglasi na nivou Federacije.
Ako netko nešto želi da pita nek mi se javi






(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Novi zakon o porodiljama
11.12.2008 15:32:35   
ewica
U RS prvi mjesec porodiljskog odsustva platu isplacuje poslodavac /neto plata bez to+prevoz/,a narednih 11 mjeseci-placa on ali sav iznos mu vraca Fond za djeciju zastitu.poslodava jedino iz svog dzepa placa doprinose. takodje nakon poroda svaka majka u rs ima pravo na jednokratnu novcanu isplatu u visinbi 300 km.

_____________________________

Ewa,mama Jovane (24. septembar 2008.godine, 13,25h)
i dva Anđela-Jovana /24.06.2005-24.06.2005/ i Mrvice /12.04.2006-12.04.2006/.

(odgovor članu p.maja)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Novi zakon o porodiljama
11.12.2008 15:56:00   
hanabanana
Jedno pitanje: da li neko zna da li se ima pravo raditi pola radnog vremena do djetetova drugog rodjendana??

(odgovor članu ewica)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Novi zakon o porodiljama
11.12.2008 20:16:27   
ewica
Ne znam kako je u Federaciji, ovdje se moze raditi na osnovu ugovora o povremenim poslovima ili o djelu tokom porodiljskog.Iako su najavljivali da vise nece biti ugovora o privremenim ipovremenim poslovima, nisam sda u toku, pa ne znam. Logicno gledajuci, ne vjerujem da se moze raditi na pola radnog vremena tokom porodiljskog. A do druge godine zivota djeteta-ne znam.

_____________________________

Ewa,mama Jovane (24. septembar 2008.godine, 13,25h)
i dva Anđela-Jovana /24.06.2005-24.06.2005/ i Mrvice /12.04.2006-12.04.2006/.

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Novi zakon o porodiljama
14.12.2008 12:48:12   
luna77
RS je sto godina ispred federacije po pitanju zastite majčinstva  djeteta.dovoljan podatak je taj so se u RS plaća jedan pokusaj izvantjelesne oplodnje svim ženama koje to trebaju a u federaciji je ograničeno samo na pojedine skupine. na sto mi se doslovno riga.po zupanijama su isplate isto kako kome.u ŽZH je 100% isplata i bolovanja i porodiljnog dok  nekim zupanijama rodlje nemaju nista i nakon 10-15 godina uplaćivanja u isti zdravstveni fonduser posted image .
a sto se tiče ministra trezora(neznam da postoji ili to ministar financija) tesko da će se riješiti bilo sto prije slijedećih izbora tj predizborna kampanje.

o zakonu o plaćama je bolje da nekomentiram.đubrad su požurila da taj član primjene gdje udaraju po porodiljama
a član o plaćama policije i prekovremenom radu još nije počeo s primjenom(znam po članu obitelji).Tako izvinite na izrazuli po meni i ministari moćana vladu u federaiji nek se gone tamo gdje im je mjesto davno bilo.

najjadnije je kad ista đubrad počnu pričati o padu nataliteta i sl.

sorry nabezobraznom postu ali ovo je katastrofa

(odgovor članu ewica)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Novi zakon o porodiljama
14.12.2008 15:16:02   
luna77
bas me interesuje sta bi gospoda iz vlade uradila da se mjesec prije poroda prijavimo s prebivalištem u RS i tamo da nam uplaćuju doprinose(a morali bi po mjestu prebivališta),kako bi se reagovali kad im malo veća svota novca nasih doprinosa počne odlaziti iz kasa.mene je ovo sve naljutilo tako da razmišljam sta da napravim

(odgovor članu luna77)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Novi zakon o porodiljama
15.12.2008 15:55:55   
Blue rose RR
Za sve one kojima treba jedan od članova Zakona o radu FBIH, koji se tiče materinstva i odsustvovanja sa posla:
"
2. Zaštita žene i materinstva
Član 52.
Ženi se ne može narediti, niti se žena može rasporediti da obavlja naročito teške fizičke poslove, radove pod zemljom ili pod vodom, te druge poslove koji s obzirom na njene psihofizičke osobine, ugrožavaju njen život i zdravlje.
Izuzetno, zabrana rada iz stava 1. ovog člana ne odnosi se na žene koje obavljaju rukovodeće poslove i poslove zdravstvene i socijalne zaštite, studente, pripravnike i volontere koji tokom školovanja ili stručnog osposobljavanja moraju dio vremena provesti u podzemnim dijelovima rudnika, te na žene koje povremeno moraju ulaziti u podzemne dijelove rudnika radi obavljanja poslova koji nisu fizičke prirode.
Član 53.
Poslodavac ne može odbiti da zaposli ženu zbog njene trudnoće, ili joj zbog tog stanja otkazati ugovor oradu, ili je osim u slučajevima iz člana 54. stav 1. ovog zakona, rasporediti na druge poslove.
Član 54.
Žena za vrijeme trudnoće, odnosno dojenja djeteta, može biti raspoređena na druge poslove ako je to u interesu njenog zdravstvenog stanja koje je utvrdio ovlašteni liječnik.
Ako poslodavac nije u mogućnosti da osigura raspoređivanje žene u smislu stava 1. ovog člana, žena ima pravo na odsustvo sa rada uz naknadu plaće, u skladu sa kolektivnim ugovorom i pravilnikom o radu.
Privremeni raspored iz stava 1. ovog člana ne može imati za posljedicu smanjenje plaće žene.
Ženu iz stava 1. ovog člana, poslodavac može premjestiti u drugo mjesto rada, samo uz njen pismeni pristanak.
Član 55.
Za vrijeme trudnoće, porođaja i njege djeteta, žena ima pravo na porođajno odsustvo od jedne godine neprekidno, a za blizance, treće i svako slijedeće dijete žena ima pravo na porođajno odsustvo od 18 mjeseci neprekidno.
Na osnovu nalaza ovlaštenog liječnika žena može da otpočne porođajno odsustvo 45 dana prije porođaja, a obavezno 28 dana prije porođaja.
Ako žena bez svoje krivice, na osnovu nalaza ovlaštenog liječnika, ne koristi porođajno odsustvo 28 dana prije porođaja, ima pravo da te dane iskoristi poslije porođaja.
Izuzetno, žena, na osnovu svog pismenog zahtjeva, može koristiti kraće porođajno odsustvo, ali ne kraće od 42 dana poslije porođaja.
Član 56.
Otac djeteta, odnosno usvojilac može da koristi pravo iz člana 55. st. 1. i 3. ovog zakona u slučaju smrti majke, ako majka napusti dijete ili ako je iz opravdanih razloga spriječena da koristi to pravo.
Član 57.
Nakon isteka porođajnog odsustva, žena sa djetetom najmanje do jedne godine života ima pravo da radi polovinu punog radnog vremena, a za blizance, treće i svako slijedeće dijete ima pravo da radi polovinu punog radnog vremena do navršene dvije godine života djeteta, ako propisom kantona nije predviđeno duže trajanje ovog prava.
Pravo iz stava 1. ovog člana može koristiti i zaposlenik - otac djeteta, ako žena za to vrijeme radi u punom radnom vremenu.
Član 58.
Nakon isteka godine dana života djeteta, jedan od roditelja ima pravo da radi polovinu punog radnog vremena do tri godine života djeteta, ako je djetetu, prema nalazu nadležne zdravstvene ustanove, potrebna pojačana briga i njega.
Pravo iz stava 1. ovog člana može da koristi i usvojilac, odnosno lice koje se stara o djetetu, u slučaju smrti oba roditelja, ako roditelji napuste dijete ili ako ne mogu da se brinu o djetetu.
Član 59.
Žena, koja nakon korištenja porođajnog odsustva radi puno radno vrijeme, ima pravo da odsustvuje s posla dva puta dnevno u trajanju po sat vremena radi dojenja djeteta, na osnovu nalaza ovlaštenog liječnika.
Pravo iz stava 1. ovog člana žena može koristiti do navršene jedne godine života djeteta.
Vrijeme odsustva iz stava 1. ovog člana računa se u puno radno vrijeme.
Član 60.
Ako žena rodi mrtvo dijete ili ako dijete umre prije isteka porođajnog odsustva, ima pravo da produži porođajno odsustvo za onoliko vremena koliko je, prema nalazu ovlaštenog liječnika, potrebno da se oporavi od porođaja i psihičkog stanja prouzrokovanog gubitkom djeteta, a najmanje 45 dana od porođaja odnosno od smrti djeteta, za koje vrijeme joj pripadaju sva prava po osnovu porođajnog odsustva.
Član 61.
Jedan od roditelja može da odsustvuje sa rada do tri godine života djeteta, ako je to predviđeno kolektivnim ugovorom ili pravilnikom o radu.
Za vrijeme odsustvovanja sa rada u smislu stava 1. ovog člana, prava i obaveze iz radnog odnosa, miruju.
Član 62.
Za vrijeme korištenja porođajnog odsustva, kao i odsustva iz člana 59. ovog zakona, zaposlenik ima pravo na naknadu plaće u skladu sa zakonom.
Za vrijeme rada sa polovinom punog radnog vremena iz čl. 57. i 58. ovog zakona, zaposlenik ima za polovinu punog radnog vremena za koje ne radi, pravo na naknadu plaće, u skladu zakonom.
Član 63.
Jedan od roditelja djeteta sa težim smetnjama u razvoju (te hendikepiranog djeteta) ima pravo da radi polovinu punog radnog vremena, u slučaju da se radi o samohranom roditelju ili su oba roditelja zaposlena, pod uvjetom da dijete nije smješteno u ustanovu socijalno - zdravstvenog zbrinjavanja, na osnovu nalaza nadležne zdravstvene ustanove.
Roditelju, koji koristi pravo iz stava 1. ovog člana, pripada pravo na naknadu plaće, u skladu sa zakonom.
Roditelju koji koristi pravo iz stava 1. ovog člana, ne može se narediti da radi noću, prekovremeno i ne može mu se promijeniti mjesto rada, ako za to nije dao svoj pismeni pristanak."
 
Sutra ću (ako budem imala vremena) da potražim, i izmjene ili dopune, ovog Zakona, ako ih bude bilo, pa ću naknadno da postavim.
 
 


_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu luna77)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Novi zakon o porodiljama
15.12.2008 16:07:32   
makana
jel ovo najnovije i važeće????

_____________________________

strpljen - spasen

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Novi zakon o porodiljama
16.12.2008 8:19:40   
Blue rose RR
Koliko znam isti (Sl. novine 43/99), je važeći s tim da je imao promjene (Sl. novine 32/00), Izmjenama zakona o radu:
"
Clan 26.
Clan 52. mijenja se i glasi: "Zena ne moze biti zaposlena na poslovima pod zemljom (u rudnicima), osim u slucaju ako je zaposlena na rukovodecem mjestu koje ne zahtijeva fizicki rad ili u sluzbama zdravstvene i socijalne zastite, odnosno ako zena mora provesti izvjesno vrijeme na obuci pod zemljom ili mora povremeno ulaziti u podzemni dio rudnika u cilju obavljanja zanimanja koje ne ukljucuje fizicki rad."
Clan 27.
Clan 55. mijenja se i glasi: "Za vrijeme trudnoce, porodjaja i njege djeteta, zena ima pravo na porodjajno odsustvo u trajanju od jedne godine neprekidno. Na osnovu nalaza ovlastenog lijecnika zena moze da otpocne porodjajno odsustvo 28 dana prije ocekivanog datuma porodjajaa. Zena moze koristi krace porodjajno odsustvo, ali ne krace od 42 dana poslije porodjaja."
Clan 28.
U clanu 56. rijeci: "i 3." brisu se.
Clan 29.
U clanu 62. stav 1. rijeci: "kao i odsustva iz clana 59. ovog zakona," brisu se. "
 
 
I bile su izmjene (Sl. novine 29/03), ali se ne dotiču pitanja žena i majčinstva.
 


_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu makana)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Novi zakon o porodiljama
16.12.2008 20:40:48   
Mače
Jeste, nažalost, ovo posljednje i trenutno važeće što se tiče Zakona o Radu i nije bilo nikakvih značajnih izmjena. Određivanje visine porodiljskih naknada regulisano je Kantonalnim propisima, koji su kao što znate očajni! Zbog donošenja i početka primjene Zakona o Porezu na dohodak i Zakona o izmjenama i dopunama zakona o doprinosima u FBiH govori se i o pripremama za donošenje sasvim novog Zakona o Radu kojim bi se napravila poboljšanja posebno u oblasti socijalne zaštite i izjednačili propisi na teritoriju čitave države. Ali crkni magarče dok trava naraste...user posted image
Ma da je meni roditi pa user posted image ja i ove lopove i njihove zakone...Ionako smo navikle same da se borimo za svoju djecu!


_____________________________

Ljubavlju stvaramo život da bi upoznali istinsku sreću...
Naša uskoro stiže...

(odgovor članu makana)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Novi zakon o porodiljama
6.1.2009 12:57:30   
luna77
Cure ima li sta novo po pitanju rjesavanja tj izjednačavanja prava rodilja

(odgovor članu Mače)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Novi zakon o porodiljama
18.1.2009 19:15:23   
Anoniman
A jeste cule ovaj novi zakon, da se zenama na porodiljskom ne uplacuju doprinosi ni plata od nove godine. Ne mogu vjerovat. Uzas. Sve kontam pa sto nam sve za jedan dan ne ukinu.

(odgovor članu luna77)
  Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Novi zakon o porodiljama
18.1.2009 23:10:23   
Anoniman
A meni se učinilo da sam danas na vijestima u 7 na ntv Hayat čula da se zbog "bijele kuge" donosi novi zakon da se ženama porodiljama koje su u radnom odnosu isplaćuje puni iznos plate za vrijeme porodiljskog odsustva user posted image  ne bi li to promijenilo natalitet u BiH.

(odgovor članu Anoniman)
  Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Novi zakon o porodiljama
20.1.2009 12:48:06   
luna77
a vrijeme je bilo da sve majke rodilje imaju ista prava ma kakva ona bila

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: Novi zakon o porodiljama
21.1.2009 13:25:24   
zgembo
IZVORNA PORUKA: enisa_sara

A meni se učinilo da sam danas na vijestima u 7 na ntv Hayat čula da se zbog "bijele kuge" donosi novi zakon da se ženama porodiljama koje su u radnom odnosu isplaćuje puni iznos plate za vrijeme porodiljskog odsustva user posted image  ne bi li to promijenilo natalitet u BiH.

jesi li dsigurn da si to cula dobro
ja znam da idu izmjene zakona o radu, ali nista u tom smjeru nema

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: Novi zakon o porodiljama
21.1.2009 13:44:18   
luna77
pa zar nije to dio Zakona o radu

(odgovor članu zgembo)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: Novi zakon o porodiljama
21.1.2009 13:45:10   
Blue rose RR
Ovdje smo o tome diskutovali, http://www.ringeraja.ba/forum/m_46744/mpage_10/key_/tm.htm#195742 
To se samo odnosi na porodilje koje rade na državnom nivou, za sada entiteti su pošteđeni te lakrdije i budalaština.

_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu zgembo)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, šta bi uradili?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *